Jihlavští sportovci se dohodli, jak si rozdělí miliony z hazardu

  15:50aktualizováno  15:50
Skoro padesát milionů korun by příští rok mělo přijít na účty radnice v Jihlavě ze zdanění hazardu. Díky novele zákona nyní o využití peněz rozhodují obce. V krajském městě má většina peněz mířit do sportu. Část půjde na profesionální soutěže, svůj díl ale dostanou i amatérští sportovci.
Až padesát milionů přistane v jihlavské kase v příštím roce ze zdanění hazardu. Velkou část této sumy zřejmě zamíří na sport (ilustrační snímek).

Až padesát milionů přistane v jihlavské kase v příštím roce ze zdanění hazardu. Velkou část této sumy zřejmě zamíří na sport (ilustrační snímek). | foto: Karel PešekMF DNES

Ještě do konce loňského roku mohly sázkové společnosti samy rozhodnout, kam nasměrují toky peněz, jako kompenzaci za provozování hazardu. Často tak šly peníze formou sponzoringu třeba do fotbalových či hokejových klubů.

Letos už je tomu ale jinak. Díky novele zákona, která milionové toky vybrané ze zdanění hazardu směřuje obcím a městům. A ty s nimi mohou naložit v rámci určitých mantinelů podle svého uvážení.

Sportovní kluby, zvyklé na milionové injekce od sázkových společností, jsou teď jako na trní. "Měl jsem domluveného sponzora, společnost Kajot Brno, který nám byl ochoten dávat šest milionů korun ročně. Pak mi ale majitel společnosti sdělil: Pane Tulis, já bych vám ty peníze dal, ale teď o tom nemohu rozhodovat," uvedl příklad z praxe šéf FC Vysočina Jihlava Zdeněk Tulis.

Novelou zákona podle něj profesionální fotbal v republice ztratil dohromady zhruba 250 milionů korun. Do Jihlavy by naopak po změně zákona mělo z daňového výnosu hazardu mířit podle odhadů zhruba 46 milionů korun.

Na místo sporů dohoda

Změna zákona umožnila věc dosud nevídanou - dohodu všech sportovních klubů a institucí, které sport v krajském městě zastřešují. Dosud si kluby v požadavcích na příspěvky od radnice spíše konkurovaly.

"Je to asi první situace, kdy se potkali zástupci dvou největších sportů s celým sdružením všech ostatních klubů a oddílů, a je to asi poprvé, kdy proti sobě nebojujeme. Dosud to byl vždy spíše boj, kdo něco dostane," přivítal dohodu prezident florbalové školy v Jihlavě Michal Peterka.

A na čem se zástupci sportovních aktivit v Jihlavě dohodli? Část peněz z celé očekávané sumy by měla být vždy rozdělena na tři třetiny. Jedna třetina půjde na profesionální soutěže, druhý díl pro amatérské sportovce a třetí část by měla jít na údržbu sportovišť.

Na tom se shodli zástupci jihlavských "velkoklubů" - hokejové Dukly, fotbalové Vysočiny - i dalších sportů zastřešených pod ČSTV.

Pětadvacet procent na kulturu a charitu, zbytek na sport

Letos by se podle tohoto klíče mohlo rozdělit ještě asi 25 milionů, v příštích letech by to pak mělo být zhruba o deset milionů více.

Asi pětadvacet procent z celkové sumy by mělo směřovat na kulturu a charitu. Zbývajících pětasedmdesát procent by se mělo dělit podle velikosti klubu, členské základny a majetku, který obhospodařuje.

"My bychom mohli dostat stejně jako hokej třicet procent z těch pětasedmdesáti na sport. Zbytek by dostaly menší sporty," řekl šéf FC Vysočina Tulis.

"V amatérských sportech je v Jihlavě zhruba sedm tisíc registrovaných sportovců, kteří se dělí o dva miliony. I kdyby tato malá část směřovala do kapitoly amatérského sportu, znamenalo by to zněkolikanásobení podpory," uvedl Peterka.

O tom, jak se peníze budou dělit, ale nakonec rozhodne radnice. A právě tam sportovci společně za přijetí dohodnutého "klíče" lobbují. "Byli s tím na radnici postupně všichni, zástupci ČSTV, Dukly i FC Vysočina, a předložili, jak by si koncepci přestavovali," sdělil náměstek primátora Rudolf Chloupek.

Jednání se mohou zadrhnout na údržbě sportovišť

Model už schválila sportovní komise města a námitky proti němu neměli ani radní. Vyjádřit se k němu ale ještě musí i zastupitelstvo. To bude v úterý na svém zasedání o koncepci jednat. Diskuse zastupitelů může být pro navržené schéma zádrhelem.

"Návrh budeme akceptovat v hlavních rysech, v rozdělení příspěvku na sport, ale o podílech na kulturu sociální věci a sport se ještě asi bude diskutovat, diskutovaná bude i jedna třetina na infrastrukturu," připustil náměstek Chloupek.

"U té navrhované třetí části je totiž otázkou, do jaké míry by peníze šly do zařízení, která jsou v majetku města a kterých je mnohem více než těch ostatních," vysvětlil náměstek.

Už jen to, že se ale sportovci mezi sebou dokázali domluvit, považuje za důležitý krok. "Je docela úspěch, že se takové množství sportovních klubů dokázalo mezi sebou domluvit a s takovou koncepcí přijít," ohodnotil kladně návrh.

"Myslím, že klíč, tak jak je nastaven, by mohl fungovat. Otázkou bude, kolik prostředků přijde, jestli bude co dělit," řekl jihlavský primátor Jaroslav Vymazal.

Mezi výtěžky z hazardu jsou započítány nejen sázkové hry, které těží právě i ze sázek na sport, ale i herny a výherní automaty. Jihlavská radnice se přitom před časem rozhodla hazard z města vymýtit. Herny by z krajského města měly zmizet k lednu roku 2014, podle náměstka Chloupka nyní ale nikdo není schopen říct, nakolik to ovlivní příjem města z hazardní činnosti.

Nejčtenější

Dokažte, že remízek je remízek, tlačí finanční úřady na vlastníky půdy

Jedna z nově založených tůněk. Napřesrok jen málokdo pozná, že zde není...

Mnozí majitelé pozemků zažili v lednu nepříjemné překvapení. Museli dokazovat, že jejich příkopy či remízky nejsou...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Je to Mirek? Není moc tlustý? ptal se sám sebe autor Donutilovy busty

Podle Miroslava Donutila se busta, jejíž finální verzi viděl až při samotném...

Oblíbený filmový a divadelní herec a bavič Miroslav Donutil dostal ke svým čtvrtečním 68. narozeninám od přátel,...

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Další z rubriky

Na přejezdu úzkokolejky v Kamenici nad Lipou vykolejil vlak

V Kamenici nad Lipou vykolejila vlaková souprava. Při nehodě nebyl nikdo...

Na úzkokolejce v Kamenici nad Lipou ráno vykolejil osobní vlak jedoucí do Jindřichova Hradce. Na místě zasahovala...

Havlíčkův Brod v únoru kritizuje vánoční trhy, pořadateli ale nepřispěl

Předvánoční pohled na havlíčkobrodské náměstí.

Od posledního adventu uplynuly dva měsíce, přesto mnohým představitelům radnice v Havlíčkově Brodě nedá toto období...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Najdete na iDNES.cz