Silná měsíční záře v prosinci nad areálem Kronospanu v Jihlavě.

Silná měsíční záře v prosinci nad areálem Kronospanu v Jihlavě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kronospan postaví filtr za půl miliardy. Omezí škodliviny i zápach

  • 4
Přibližně půl miliardy korun investuje jihlavský dřevokombinát Kronospan, aby zlepšil kvalitu vzduchu v Jihlavě a okolí. Také na druhém ze svých komínů vybuduje filtr, který bude zachytávat škodliviny.

"Záměr naší společnosti v květnu loňského roku hladce prošel hodnocením vlivů na životní prostředí a obdržel stavební povolení. V příštím týdnu zahájí firma PSJ stavební práce, které by měly vyvrcholit zkušebním provozem nového filtru v říjnu letošního roku," doplnil za Kronospan ředitel Michal Diviš.

Kronospan Jihlava je jeden z největších producentů dřevotřískových desek v Evropě. Je však také největším znečišťovatelem ovzduší v Jihlavě.

Na investici získal Kronospan dotaci z evropských fondů. Podle Diviše by měla výše přiznané podpory mírně překročit 20 procent vynaložených nákladů.

Zástupce Kronospanu avizuje, že dojde k dalšímu razantnímu snížení množství emisí. "Zejména se to týká organických znečišťujících látek vypouštěných do ovzduší při sušení dřevních třísek pro výrobu stavebních OSB desek, kde bude pokles až o 80 procent," řekl Diviš.

Filtr omezí i charakteristický pach

Organické látky jsou podle něj rovněž nositelem charakteristických pachů ze sušení třísek. "Právě v oblasti snížení pachové zátěže očekáváme nejvýznamnější přínos realizované investice," sdělil Diviš.

Jihlavský Kronospan se objevuje pravidelně v žebříčcích zveřejňovaných organizací Arnika, kde patří mezi firmy vypouštějící nejvíce rakovinotvorného formaldehydu do ovzduší. I tam dochází postupně ke zlepšení situace.

Zatímco třeba v roce 2004 Kronospan podle Integrovaného registru znečišťování vyprodukoval 16,5 tuny formaldehydu, v roce 2009 bylo této látky dokonce 47 tun. Loni už ovšem "jen" šest tun.

Stavební společnost PSJ má už s jihlavským výrobním areálem Kronospanu zkušenosti. V roce 1998 tam její pracovníci zajišťovali výstavbu bubnové sušárny, v letech 2004 a 2005 bylo PSJ generálním dodavatelem rozsáhlého závodu na výrobu OSB desek a k němu v roce 2008 přibyla stavba skladovací a manipulační haly.

Zkušenosti z Ruska

"Například v květnu loňského roku jsme také předali stavbu rozsáhlého dřevozpracujícího závodu Kalevala v Petrozavodsku v Ruské federaci," připomněl Petr Vondruška, ředitel regionální divize Morava v akciové společnosti PSJ.

Vondruška rovněž popsal práce, k nimž v příštích měsících dojde v jihlavském Kronospanu.

"Naše aktuální zakázka bude z pohledu rozsahu finanční investice tou největší, kterou v tomto výrobním areálu dosud dělali. Projekt primárně řeší instalaci nových roštových generátorů horkého plynu na spalování biomasy a filtračního zařízení s technologií UTWS a suchým elektroodlučovačem, což bude představovat montáž tepelného výměníku, potrubních tras, odtahového ventilátoru a elektrostatického filtru pro odloučení tuhých znečišťujících látek," vyjmenoval Vondruška.

Zakázka podle něj také obnáší odstranění stávající spalovací a směšovací komory sušárny, kterou využívala výrobní linka OSB desek.

"Každé vylepšení technologie, které přispěje ke snížení emisí do ovzduší, je správným krokem," řekl k investici Jindřich Petrlík, předseda sdružení Arnika, které usiluje o lepší životní prostředí v Česku.

"Vnímám, že v oblasti životního prostředí udělali v Kronospanu obrovský kus práce. Za posledních sedm let do závodu nainvestovali několik miliard korun," uvedl primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal. S vedením podniku se schází několikrát do roka. Kvalitu ovzduší v Jihlavě sledují měřicí stanice.