Existují nepříjemné zážitky, které ve vás zůstávají a na hodně dlouho změní váš pohled na věc. Pro jihlavského fotbalistu Marka Jungra bylo jedním z nich trauma, které měl od puberty ze psů.
„Dvakrát mě pokousali, měl jsem i stehy na zadku,“ přibližuje nepříjemné vzpomínky z období, kdy mu bylo třináct let. „Pak jsem se psů bál. Raději jsem se jim velkým obloukem vyhýbal,“ vzpomíná s hořkým úsměvem. „Nevěděl jsem, jak k nim přistupovat. Protože my jsme je doma neměli.“
V dospělosti však přišla radikální změna. A jak už to v životě mužů chodí, za vším hledej ženu...
„Dokud jsem nepotkal manželku, psy jsem spíš nesnášel, než že bych je měl rád. Ale když jsme spolu začínali žít, pořídili jsme si pejska,“ popisuje, jak se v jeho rodině ocitla fenka belgického ovčáka s fotbalovým jménem Chelsea.
„Když ho máte od malička, je to úplně jiné. Vytvořil jsem si ke psům vztah. I proto, že nyní vím, jak k nim přistupovat a jak je cvičit,“ líčí Jungr. „Když vás pak pejsek poslouchá a ostatní ne, je to fajn,“ dodá s úsměvem.
Jaký to paradox!
Z kdysi neoblíbeného zvířete se v životě Marka Jungra před devíti lety stal rodinný miláček. A nyní pravděpodobně také obživa v pofotbalovém životě, který u devětadvacetiletého bývalého záložníka nebo útočníka FC Vysočina právě nyní nastává.
Jungr společně s manželkou Monikou bude totiž od léta provozovat psí hotel. „Žena se kolem psů pohybuje od malička, má na to i živnost. Po celou dobu mého působení ve fotbale občas psy cvičila nebo hlídala. A stále ji to baví,“ popisuje. „A mně se myšlenka psího hotelu líbí. Chceme to dělat naplno. Tak, jak jsem předtím dělal fotbal. A myslím, že je šance, aby nás to uživilo.“
Marek Jungr
|
Prvotní inspiraci prý Jungrovi našli v podobných zařízeních v Praze. „Ale spíš jsme vycházeli z toho, jak by se tahle činnost líbila ženě. Představu měla v hlavě delší dobu,“ popisuje. „Určitě nechtěla kotce, protože dneska jsou psi většinou domácí, ne venkovní. Takže to bude budova. Malý baráček, který bude vytápěný.“
Základy pro dřevostavbu pokládali minulý týden. „Bylo potřeba připravit projekt, získat stavební povolení. To vše už je hotové. Teď už máme přichystaný i materiál, takže nás čeká jen ta práce. Celá stavba vznikne za dva měsíce,“ popisuje Jungr s tím, že psí hotel by měl spustit provoz 1. srpna.
A proč se Jungrovi při provozování své živnosti rozhodli právě pro Hladov, obec o méně než sto obyvatelích? „Pocházím z vesnice a chtěl jsem jít mimo město, mimo Jihlavu. A v Hladově se naskytla příležitost poměrně dobré koupi. Krásné předělané chalupy u lesa,“ představuje Jungr hrdě své sídlo, ve kterém žije už druhým rokem. „Místo je to nádherné, jsme tady spokojení.“
V noci ho budila bolest. A tak se rozhodl zvolnit
Venkovská idyla nechává zapomenout i na to, že bývalý fotbalista musel kvůli zdravotním problémům ukončit profesionální kariéru už v devětadvaceti letech.
„Zdravotní problémy mě trápily poslední půlrok,“ popisuje trable s kyčelním kloubem, který podle názorů doktorů není dobře postavený a navíc ho sužuje lehká distorze. „Je to dané geneticky a nepřišlo to najednou. Příznaky se objevovaly postupně,“ prozrazuje.
„Teď už byly takové, že mě to bolelo opravdu hodně. Na zápas jsem se vždy připravil, ale v klidovém režimu mě to zlobilo. Někdy mě bolest budila i v noci, takže už jsem to musel řešit,“ pokračuje. „Díky tomu, že mi lékaři pod narkózou dělali artografii, zjišťovali co a jak, mi doporučili jít na operaci. Ne hned na umělý kloub, ale jamku a hlavici upravit.“
A tak nemělo smysl dál riskovat zdraví. „Rozhodli jsme se, že raději zvolním. A od každodenního tréninkového rytmu si dám volno.“
Jihlava tak přichází o hráče, který jí v roce 2012 pomohl k návratu do nejvyšší soutěže a jenž posléze v lize za FC Vysočina odehrál 88 utkání a nastřílel 10 branek.