Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

Jihlavský mořeplavec přežil bouře Středozemí a chce přeplout Atlantik

  18:29aktualizováno  18:29
V Česku není mnoho držitelů nejvyššího oprávnění velitele jachty pro oceánské plavby bez omezení. Jedním z nich je jihlavský dobrodruh Tomáš Kůdela. Pro majitele menší firmy se plachtění stalo koníčkem teprve před pár lety. A nyní už připravuje expedici, při níž chce přeplout na jachtě Atlantik.

Jihlavský mořeplavec Tomáš Kůdela za kormidlem své jachty. | foto: Archiv Tomáš Kůdely

Tomáš Kůdela měl povoláním k plachtění vždy poměrně daleko. Vystudoval elektrotechniku na ČVUT a po pádu komunistického režimu založil firmu na vývoj elektrotechnických zařízení.

"Vždycky jsem ale věděl, že by mě táhlo moře. S našimi jsme jezdili k Baltu a mě neuvěřitelně lákalo pádlování na malém nafukovacím kajaku na otevřené moře přes vlny," vypráví o dávných začátcích své životní vášně.

Poprvé se skutečně plavil až v roce 2000. To si v Chorvatsku půjčil malý motorový člun a s rodinou se vypravil z ostrova Hvar na ostrov Brač. A hned z toho bylo drama. "V půli cesty se nám porouchal motor a do toho přišla silná bouřka, která nás táhla na otevřené moře," líčí.

"Žena se tak chopila PET láhve a začala vylívat vodu z člunu, zatímco já jsem opravoval motor s vědomím, že i přes velké vlny mi nesmí žádná součástka spadnout do moře. Etapu jsem ale nakonec dokončil," popisuje nevšední začátky s úsměvem Tomáš.

Na Jadran se pak brzy vrátil. Obcházel jachty a plachetnice a hlavou se mu honily myšlenky na pořízení své vlastní. Protože to nebylo zrovna nejlevnější a protože Česko nemá moře, nápad rychle zavrhl.

Jak viděl reklamu na kapitánské kurzy, zapomněl na vše ostatní

Jeho další kroky pak vedla náhoda. "Za delší čas jsem jel po Praze a na rohu visela cedule s nabídkou kapitánských kurzů. V tu chvíli jsem zapomněl, kam jsem jel, a vydal jsem se do agentury," říká.

Na místě zaplatil a čekal na termín zkoušek. "Ty byly celkem veselé. Jednak skripta byla z chorvatštiny přeložená napůl a za druhé jsem zkoušky složil, aniž bych někdy byl na lodi. Ironií je, že daná agentura za půl roku skončila," směje se Kůdela.

Fotogalerie

V tu chvíli se do svého koníčku doslova zakousl. Nastudoval stohy odborných knih a hned se vydal na rodinnou dovolenou na palubě motorové jachty "První dva roky jsem si na plachty netroufl, přece jen jsem se musel hodně věcí učit," vzpomíná Kůdela.

Postupně ale probrázdil celý Jadran i Středozemní moře. Nejdál byl na lodi na Kapverdských ostrovech. Na tuto cestu má také nejvíce vzpomínek.

"Na Kanárských ostrovech jsem ještě neměl jachtu svoji, ale půjčovali jsme si ji. Naše plavba čítala celkem 3 400 kilometrů. S půjčenou lodí nebyla jiná varianta, než že se vrátíte. Jakýkoli převoz, oprava a jiné prodlení je poměrně drahá a logisticky náročná věc. Nám se ale bohužel mezi Kapverdskými ostrovy kvůli opotřebení upevnění ve stěžni roztrhla hlavní plachta," popisuje patálie na dobrodružné výpravě.

Na dobrodružné výpravě přes Atlantik je stále ještě volno

Na ostrově ji pak kapitán maríny opravoval tři dny. I když sám nevěřil, že plachta vydrží, podařilo se doplout do cíle. "Zpátky jsme se vraceli křižováním proti větru dvanáct dní a proti nám šly čtyřmetrové vlny. Celou dobu jsem byl ve střehu, abychom při ovládání lodi neudělali žádnou chybu, která by znamenala definitivní, na moři neopravitelné poškození plachty," vypráví mořeplavec. Potřebný dosah k pevnině neměla ani vysílačka.

To ho vedlo k tomu, že si přece jenom pořídí vlastní loď. A satelitní telefon. Před rokem a půl se tak také stalo. Domovským přístavem jeho Delphie je Řím.

Vyzkoušet si jí může pod dohledem každý. Do posádky totiž Kůdela vezme zájemce, kteří se mu na konkrétní expedici přihlásí a projdou pohovorem. "Dokonce u mě mohou lidé skládat i praktickou část kapitánských zkoušek," dodává Tomáš Kůdela.

Letošní podzimní dny stráví na lodi kolem Korsiky. Velkou výzvu ale připravuje na příští rok. Na přelomu léta a podzimu se chystá přeplout na své jachtě Atlantik. A na palubě je prý ještě volno...

  • Nejčtenější

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je...

Stát překvapil zájmem rozšířit těžbu u Přibyslavi, pod zemí je wolfram a indium

Stát má na Havlíčkobrodsku zájem o další nerostné bohatství. Ložisko Brzkov by chtěl rozšířit na obří plochu mnoha...

Kůrovec odkryl historické opevnění, které střežilo cestu z Jihlavy

Kůrovcové kácení nedávno u Vyskytné nad Jihlavou zcela odhalilo opevnění z roku 1843, jež kdysi vybudovali během...

Na Vysočině léčí pacienta s koronavirem, kterého už měsíc měli za vyléčeného

Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, kterého měli za již vyléčeného z covidu-19, ovšem on byl po čase opět...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dala jsem mu škaredou užoulanou kytku, líčí dívka ze slavné fotky s vojákem

Stovky snímků vytvořil na konci války žďárský fotograf Vilém Frendl. Zachytil třeba vlak vykolejený partyzány, sovětské...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Stát překvapil zájmem rozšířit těžbu u Přibyslavi, pod zemí je wolfram a indium

Stát má na Havlíčkobrodsku zájem o další nerostné bohatství. Ložisko Brzkov by chtěl rozšířit na obří plochu mnoha...

O budovu obchodní akademie má zájem ZUŠ i městská a soukromá základka

Bez měsíce deset let už je prázdná budova bývalé obchodní akademie v centru Havlíčkova Brodu. Šance na její využití...

Desítky kilogramů bakterií mají uzdravit rybník u Pelhřimova

Malý přítok, rybaření a sinice. To jsou problémy osmihektarového rybníka Stráž na okraji Pelhřimova. I když kvalita...

Stavba nového obchvatu Beranova odřízla majitele lesů od jejich stromů

Historicky největší dopravní stavba Kraje Vysočina, kterou je obchvat Velkého Beranova, znepříjemňuje život majitelům...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Měla jste se víc zajímat, vzkázal soud Vondráčkové ve sporu o túje

Helena Vondráčková prohrála pravomocně spor s obcí Řitka kvůli pokáceným tújím na obecním pozemku před jejím domem....

Když dobrota škodí. Jak zdravotníci z WHO otrávili půlku Bangladéše

Případ Bangladéš zůstává nejčernější skvrnou na nedávné minulosti Světové zdravotnické organizace. Chuť být prospěšný a...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...

Češi mají rádi orální sex, potvrdil průzkum. Jak jste na tom vy?

Obliba orálního sexu roste. Dopřává si jej 75 procent Čechů, pětina lidí by mu dala přednost před jinými sexuálními...