Jihlava od května zavede stírací parkovací lístky. Praha je přitom ruší

  8:34aktualizováno  8:34
Zatímco Praha bude od papírových stíracích parkovacích lístků ustupovat a přejde na elektronický systém, Jihlava je od května zavede. Takovým způsobem chce řešit problémy s parkováním v centru města. Pro řidiče to bude znamenat méně bezplatných stání a cestu na magistrát. Opozice plán kritizuje.

Parkoviště za domem kultury do rezidenční zóny nespadne, bude se tu i dál stát zdarma. | foto: Jaroslav Paclík, MF DNES

Budou stírací, ale nezajistí žádnou milionovou výhru. Řeč není o losech, ale o parkovacích lístcích. Řidiči v Jihlavě je začnou stírat už za necelé dva měsíce.

„Budeme pravděpodobně objednávat deset tisíc kusů. Tato zásoba by měla vydržet na dva až tři roky,“ odhadl náměstkyně jihlavského primátora Jana Mayerová (ANO).

Co je stírací parkovací lístek

Jedná se o jednorázovou kartičku, kterou řidič aktivuje setřením příslušných políček tak, aby se objevil čas začátku parkování. Viditelně jí pak musí umístit za okno vozu. V Jihlavě bude platit na dobu 2 či 24 hodin. Lístek si zájemci koupí na odboru dopravy nebo na hlavní pokladně magistrátu. Mohou jich nakoupit několik do zásoby.

Stírací lístek bude od května další možností, jak platit za parkování v jihlavských rezidentních zónách. Ty se nacházejí v historickém centru a pak i na sídlištích Srázná, U Pivovaru a okolo Horáckého zimního stadionu.

A proč stírací papírové lístky, a ne třeba platby pomocí esemesky? „Bylo to nejlevnější a nejrychlejší řešení,“ vysvětila Mayerová. Radnice podle ní takto musí řešit problém s výjimkami, se kterými se v Jihlavě roztrhl pytel.

„Policie už odmítla podepisovat výjimky na plošné parkování v centru města, protože v Jihlavě se výjimka stala pravidlem. Tady těch výjimek bylo vydaných přes osm stovek. V ostatních městech na Vysočině jsou v řádu jednotek, maximálně desítek,“ řekla náměstkyně primátora. Změnu systému začal připravovat už předchůdce Mayerové, Jaroslav Vymazal (ODS). Nyní bude uvedena do praxe.

Míst k zaparkování zdarma znovu v Jihlavě ubude

Radnice zároveň změní ceník parkovného v rezidentních zónách a rozšíří jejich plochy. Míst k zaparkování zdarma ubude. Řidiči je například už nenajdou v proluce v Bezručově ulici poblíž domu kultury nebo v Brněnské ulici.

O Mahlerově ulici se ještě povedou debaty. Ozvali se totiž někteří její obyvatelé, že zde nic měnit nechtějí. Odbor dopravy s nimi ještě bude jednat.

Fotogalerie

„Ten nápad se zónou v Mahlerově ulici není nic moc. Většinou tady zaparkujete, pokud tedy není hokej,“ uvedla provozovatelka fitcentra Lenka Urbánková.

„Když tady bude zóna, zahltí se auty zase ulice kolem nás - třeba 17. listopadu (vede k autobusovému nádraží - pozn. red.) nebo Leoše Janáčka či Erbenova u rodinných domků,“ předpokládá Urbánková.

„Za celoroční rezidentní kartu tady zaplatíte 800 korun. A budou lidi mít místo garantované?“ ptá se další podnikatel z Mahlerovy ulice, Luboš Krejčí. Upozornil na problém, že v Jihlavě je vydaných mnohem víc rezidentních parkovacích karet, než jaký je v daných zónách počet stání pro auta.

A ještě dodal jednu věc. „Někteří lidé ze sídliště U Pivovaru, kde už zóna je, si řekli, že nebudou platit za parkování nic, a stojí v ulicích okolo, tedy i v té naší,“ pravil Krejčí. „Když přijedu do práce o půl osmé ráno, tak se s parkováním v ulici ještě chytnu, v osm hodin už ne,“ popsal. V pondělí našel volné místo k zaparkování až u zhruba 400 metrů vzdáleného krajského úřadu.

Celodenní stání pendlery vyjde na 50 korun, v centru na 100

Toho, že se zavedením stíracích lístků se zhorší situace na sídlišti Srázná, se obává například Martin Sojka. „Bojovali jsme za rezidentní zónu. Dokud tu nebyla, najeli na sídliště s auty lidé, co pracují v centru Jihlavy, a parkoviště bylo beznadějně obsazené,“ připomněl Sojka.

Kolik bude stát parkování v rezidentské zóně (v Kč)

Rezidentská karta

  • na 3 měsíce - 360 (oblast 1) a 240 (oblast 2)
  • na jeden rok - 1 200 a 800

Předplatitelská karta

  • na 3 měsíce - 1 500
  • na rok - 5 000

Stírací parkovací lístek

  • na 2 hodiny - 40 a 20
  • na 24 hodin - 100 a 50

Oblast 1 zahrnuje centrum Jihlavy, v oblasti 2 jsou zejména sídliště Srázná, U Pivovaru a Mahlerova ulice.

Zdroj: Město Jihlava

Celodenní parkování v této rezidentní zóně - se stíracím lístkem - má stát padesátikorunu. Je otázka, zda tento výdaj bude pro pendlery za prací zajímavý, nebo budou hledat jiné stání poblíž centra zdarma - třeba za domem kultury nebo u městského vlakového nádraží.

V úplném centru Jihlavy bude celodenní stírací lístek dražší, za stovku.

Podobné kupony mají v současné době v Praze, ale budou přecházet na elektronický systém. Město je podle místostarosty Prahy 1 Richarda Bureše (ODS) ovšem neruší kvůli tomu, že by selhávaly. „Fungují. A je snadná kontrola. Člověk pouhým okem vidí za sklem buď rezidentní parkovací kartu, nebo lístek,“ zmínil výhodu Bureš.

Opozice v Jihlavě chystanou novinku kritizuje. „Obzvlášť se mi nelíbí nákup lístků na magistrátu. Mělo by se to spíš řešit elektronicky,“ uvedl zastupitel za KSČM Stanislav Doležal. „Toto mi přijde jako krok deset let zpátky,“ dodal.

„Pokud bude zájem, je možnost prodeje i na městském a turistickém informačním centru nebo na dalších místech,“ reagoval vedoucí odboru dopravy Ján Tinka. Lidé si budou moct kupony koupit do zásoby. Třeba pro své návštěvy. Lístky zřejmě využijí také řemeslníci, kteří mívají v centru zakázky.

Nejčtenější

Myslivec zastřelil chovnou fenu přímo před očima majitelky

Tereza Slavotínková chovala na své farmě Sýkorův mlýn dva australské ovčáky. O...

Přímo před očima majitelky zastřelil myslivec na Pelhřimovsku chovnou fenu australského ovčáka. Stalo se to koncem...

Kanibalové v Třebíči. Skandál chtěla mladá republika ututlat

„Tázal jsem se Dvořáčka, co s tím budou dělat? To prodáme řezníkům. O maso je...

Bylo to nejhorší případ kanibalismu v moderních českých dějinách. Maso několika zavražděných Židů bylo vyuzeno, snědeno...

Za rozjetým taxíkem vlál pes. Majitelka vodítko zabouchla do dveří

Taxikář vlekl za autem psa na vodítku

Malý pes v Jihlavě absolvoval nedobrovolný běh za taxikářským vozem. Jeho majitelka totiž z nepozornosti při...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Další z rubriky

Na půdě synagogy v Pacově našli památkáři hebrejské texty i plášť

Historici zkoumali půdu synagogy v Pacově. Hledali a našli tam genizu -...

Modlitební texty s hebrejským písmem, zlomky chrámových ozdob, ale také modlitební plášť či obaly na svíčky. To jsou...

Jako Fénix z popela. Zhubl padesát kilo a založil úspěšný kickboxový klub

Josef Bílek dal dohromady jeden z nejúspěšnějších klubů kickboxu v zemi -...

Ten příběh by stačil i na filmový scénář o lidské vůli a cílevědomosti. Josef Bílek byl ještě před deseti lety mužem,...

Díky sbírce by měl nad hladinou zatopeného městečka znít skutečný zvon

Zahrádka, která v sedmdesátých letech ustoupila stavbě Želivské přehrady, ožívá...

Městečko Zahrádka už několik desetiletí neexistuje. V sedmdesátých letech minulého století bylo zatopeno vodní nádrží...

Najdete na iDNES.cz