Slavnou bránou se Jihlava chlubí, na víkendy a odpoledne ji ovšem zavírá

  17:12aktualizováno  17:12
Brána Matky Boží ze 13. století je jednou z nejvýznamnějších historických dominant Jihlavy. Ale když ji turisté chtějí v zimě navštívit, mají problém. O víkendech je totiž zavřená, ačkoli se v ní nachází turistické informační centrum. Nepřístupnost brány Matky Boží se nelíbí ani primátorce města.

Brána Matky Boží, jedna z nejvýznamnějších památek Jihlavy, je nyní otevřená pouze v pracovních dnech do šestnácti hodin. To se nelíbí turistům, rodičům, ani vedení města. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Je to poslední dochovaná brána z původního městského opevnění. Její fotografie nebo grafické znázornění se nachází na téměř všech pohlednicích a dalších propagačních materiálech Jihlavy. Nachází se v ní i turistické informační centrum a výstavní prostor.

Jenže má většinu času zavřeno. O víkendech v zimním období zcela, ve všední dny je otevřená jen do 16 hodin. Protože je tam víceméně pořád zavřeno, tak tam nikdo nechodí.

„Není to v pořádku a budu to řešit. Mohu slíbit, že do jednoho roku přinesu komplexní řešení pro celou Jihlavu ve fungování cestovního ruchu a turistických center. Pracuji na tom s kanceláří primátora i odborem kultury a školství,“ slibuje nedávno zvolená primátorka Karolína Koubová (Fórum).

Podle ní celá záležitost s otevírací dobou brány Matky Boží není jednoduchá.

„V turistickém centru pracují úředníci, kteří jsou zaměstnanci magistrátu. Na můj dotaz, proč je tam o víkendu zavřeno, jsem dostala odpověď, že tam o víkendech byla velmi nízká návštěvnost. A tím se dostáváme k začarovanému kruhu. Protože tam je pořád zavřeno, tak tam samozřejmě také nikdo nechodí,“ domnívá se Koubová.

Magistrát vyhlásil soutěž, děti ale razítko z brány shání marně

Přitom zájem by zřejmě byl. Nedávno jihlavský magistrát vyhlásil pro školáky druhých až pátých tříd základních škol pátrací hru Čmuchalové. V pravidlech je, že mají navštívit pět předem daných kulturních institucí, splnit zadaný úkol za který dostanou razítko. Karta se pak odevzdá na turistickém informačním centru a děti mohou vyhrát dárky. Jednou z památek, které mají navštívit, je i brána Matky Boží.

Jihlavští astronomové mohou pro své pozorování využít pozorovatelnu na Bráně...

Brána Matky Boží pocházející ze 13. století je poslední dochovaná brána z původního městského opevnění.

„Moje dcera má razítka ze čtyř institucí. Všechny mají otevřeno i o víkendu. To poslední razítko - z brány - jí chybí. Už teď vím, že nejsme schopni ho získat. Na bráně jsme byli několikrát, hlavně o prázdninách. Známe to tam, ale teď v zimě, když mají tak omezenou otevírací dobu, se tam zkrátka nemáme šanci dostat. Já z práce odcházím nejdříve v šestnáct hodin, děti jsou v družině,“ posteskla si maminka třeťačky.

„Je škoda, že jsou pracující takto diskvalifikovaní. Ten projekt je zajímavý, ale není domyšlený,“ dodala.

Turistická centra budou na jiných místech než nyní

Podle Koubové je to jasný důkaz toho, že magistrát neumí komunikovat s obyvateli a turisty. „Nemáme popsané cílové skupiny a chybí nám takový ten základní marketing,“ dodala primátorka.

Nová, připravovaná koncepce by to podle Koubové měla napravit. Její součástí by mělo být například i posílení činnosti turistických center. „Měly by být na jiných místech Jihlavy než doteď a také se správným vybavením tak, aby skutečně sloužily,“ prozradila jednu z plánovaných změn.

Hodně v tomto směru prý počítá s areálem tovární haly Modety v sousedství zoologické zahrady, který město před časem odkoupilo. Modeta by se podle Karolíny Koubové měla stát pro turisty vstupní branou do města a také celého projektu Stříbrné údolí.

„Chtěla bych tam mít velké návštěvnické centrum. Počítáme, že to bude interaktivní prostor ve stylu kulturně společenského centra na Dole Hlubina, které vzniklo v bývalých průmyslových budovách vítkovických železáren. To je přesně styl a vzor návštěvnického centra, kterého bychom se měli držet. Nosným tématem by u nás byla výroba textilu, pivovarnictví a těžba stříbra,“ vysvětluje.

Počítá se zde i s účastí sousedící jihlavské zoologické zahrady. „Zoo má naprosto relevantní požadavky, například na gastro provoz a ubytování,“ konstatovala primátorka.

Stříbrné údolí podél řeky se má stát důvodem návštěvy Jihlavy

Magistrátem plánovaný projekt Stříbrného údolí spojuje místa, kde se v dřívějších dobách těžilo stříbro. Začíná v Rantířově, pokračuje podél řeky Jihlavy do Starých Hor a končí v Sasovském údolí. Propojuje na jedné ose střediska, jako je sportovně relaxační areál Český mlýn, zábavní park Robinson, zoo a konečně i halu Modety, která má být klíčovým místem.

„Do budoucna bude Stříbrné údolí zelenou tepnou městského organismu, kudy proudí krev. Tou krví by pochopitelně měli být lidé a jejich energie. Mělo by to být území plné volnočasových aktivit a důvodem, proč jet do Jihlavy a strávit zde celý den,“ popsal vizi Vít Zeman (TOP 09), náměstek primátorky pro územní plánování,.

Zároveň uznal, že už nyní je toto území atraktivní pro běžce, cyklisty nebo jezdce na kolečkových bruslích.

„Ale věříme, že těch aktivit tam může být ještě víc. Chtěli bychom obyvatele vzdělávat vzpomínkami na historii a v neposlední řadě rozšířit služby. Ať už to je půjčovna koloběžek, projížďky na lodičkách, území pro jízdu na koni nebo restaurace a kavárny,“ dodal s tím, že v tomto směru počítají s aktivitou privátního sektoru.

  • Nejčtenější

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Upomínka na Jakuba zavražděného pedofilem se i díky petici vrátí zpět

Do obnovené části havlíčkobrodského parku Budoucnost se vrátí pamětní deska Jakuba Šimánka. Vedení města už pro ni...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Výlov je pro rybáře srdeční záležitostí, ani dospat před ním nemohou

Vstávat časně ráno, brodit se v bahně a studené vodě, tahat sítě a kádě. To je jen zlomek toho, co musejí absolvovat...

Jedinečný krov kostela se chystá na turisty, ozáří ho stovka svítidel

Střecha gotického chrámu sv. Jakuba Většího v Jihlavě už se leskne novotou. Po dvou letech generální opravy krovu a...

Snižte nájemné, nebo odejdeme. Úřad práce zatlačil Přibyslav do kouta

Odpusťte nám nájemné, nebo u vás zrušíme pobočku. Takto ultimativně chápe radnice v Přibyslavi žádost, kterou jí zaslal...

Moštárny mají extrémně špatnou sezonu. Není ovoce, a tak zejí prázdnotou

Jen velmi krátkou sezonu letos očekávají provozovatelé moštáren na Vysočině. Lidé si oproti extrémně úspěšnému loňskému...

Najdete na iDNES.cz