Slavnou bránou se Jihlava chlubí, na víkendy a odpoledne ji ovšem zavírá

  17:12aktualizováno  17:12
Brána Matky Boží ze 13. století je jednou z nejvýznamnějších historických dominant Jihlavy. Ale když ji turisté chtějí v zimě navštívit, mají problém. O víkendech je totiž zavřená, ačkoli se v ní nachází turistické informační centrum. Nepřístupnost brány Matky Boží se nelíbí ani primátorce města.

Brána Matky Boží, jedna z nejvýznamnějších památek Jihlavy, je nyní otevřená pouze v pracovních dnech do šestnácti hodin. To se nelíbí turistům, rodičům, ani vedení města. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Je to poslední dochovaná brána z původního městského opevnění. Její fotografie nebo grafické znázornění se nachází na téměř všech pohlednicích a dalších propagačních materiálech Jihlavy. Nachází se v ní i turistické informační centrum a výstavní prostor.

Jenže má většinu času zavřeno. O víkendech v zimním období zcela, ve všední dny je otevřená jen do 16 hodin. Protože je tam víceméně pořád zavřeno, tak tam nikdo nechodí.

„Není to v pořádku a budu to řešit. Mohu slíbit, že do jednoho roku přinesu komplexní řešení pro celou Jihlavu ve fungování cestovního ruchu a turistických center. Pracuji na tom s kanceláří primátora i odborem kultury a školství,“ slibuje nedávno zvolená primátorka Karolína Koubová (Fórum).

Podle ní celá záležitost s otevírací dobou brány Matky Boží není jednoduchá.

„V turistickém centru pracují úředníci, kteří jsou zaměstnanci magistrátu. Na můj dotaz, proč je tam o víkendu zavřeno, jsem dostala odpověď, že tam o víkendech byla velmi nízká návštěvnost. A tím se dostáváme k začarovanému kruhu. Protože tam je pořád zavřeno, tak tam samozřejmě také nikdo nechodí,“ domnívá se Koubová.

Magistrát vyhlásil soutěž, děti ale razítko z brány shání marně

Přitom zájem by zřejmě byl. Nedávno jihlavský magistrát vyhlásil pro školáky druhých až pátých tříd základních škol pátrací hru Čmuchalové. V pravidlech je, že mají navštívit pět předem daných kulturních institucí, splnit zadaný úkol za který dostanou razítko. Karta se pak odevzdá na turistickém informačním centru a děti mohou vyhrát dárky. Jednou z památek, které mají navštívit, je i brána Matky Boží.

Jihlavští astronomové mohou pro své pozorování využít pozorovatelnu na Bráně...

Brána Matky Boží pocházející ze 13. století je poslední dochovaná brána z původního městského opevnění.

„Moje dcera má razítka ze čtyř institucí. Všechny mají otevřeno i o víkendu. To poslední razítko - z brány - jí chybí. Už teď vím, že nejsme schopni ho získat. Na bráně jsme byli několikrát, hlavně o prázdninách. Známe to tam, ale teď v zimě, když mají tak omezenou otevírací dobu, se tam zkrátka nemáme šanci dostat. Já z práce odcházím nejdříve v šestnáct hodin, děti jsou v družině,“ posteskla si maminka třeťačky.

„Je škoda, že jsou pracující takto diskvalifikovaní. Ten projekt je zajímavý, ale není domyšlený,“ dodala.

Turistická centra budou na jiných místech než nyní

Podle Koubové je to jasný důkaz toho, že magistrát neumí komunikovat s obyvateli a turisty. „Nemáme popsané cílové skupiny a chybí nám takový ten základní marketing,“ dodala primátorka.

Nová, připravovaná koncepce by to podle Koubové měla napravit. Její součástí by mělo být například i posílení činnosti turistických center. „Měly by být na jiných místech Jihlavy než doteď a také se správným vybavením tak, aby skutečně sloužily,“ prozradila jednu z plánovaných změn.

Hodně v tomto směru prý počítá s areálem tovární haly Modety v sousedství zoologické zahrady, který město před časem odkoupilo. Modeta by se podle Karolíny Koubové měla stát pro turisty vstupní branou do města a také celého projektu Stříbrné údolí.

„Chtěla bych tam mít velké návštěvnické centrum. Počítáme, že to bude interaktivní prostor ve stylu kulturně společenského centra na Dole Hlubina, které vzniklo v bývalých průmyslových budovách vítkovických železáren. To je přesně styl a vzor návštěvnického centra, kterého bychom se měli držet. Nosným tématem by u nás byla výroba textilu, pivovarnictví a těžba stříbra,“ vysvětluje.

Počítá se zde i s účastí sousedící jihlavské zoologické zahrady. „Zoo má naprosto relevantní požadavky, například na gastro provoz a ubytování,“ konstatovala primátorka.

Stříbrné údolí podél řeky se má stát důvodem návštěvy Jihlavy

Magistrátem plánovaný projekt Stříbrného údolí spojuje místa, kde se v dřívějších dobách těžilo stříbro. Začíná v Rantířově, pokračuje podél řeky Jihlavy do Starých Hor a končí v Sasovském údolí. Propojuje na jedné ose střediska, jako je sportovně relaxační areál Český mlýn, zábavní park Robinson, zoo a konečně i halu Modety, která má být klíčovým místem.

„Do budoucna bude Stříbrné údolí zelenou tepnou městského organismu, kudy proudí krev. Tou krví by pochopitelně měli být lidé a jejich energie. Mělo by to být území plné volnočasových aktivit a důvodem, proč jet do Jihlavy a strávit zde celý den,“ popsal vizi Vít Zeman (TOP 09), náměstek primátorky pro územní plánování,.

Zároveň uznal, že už nyní je toto území atraktivní pro běžce, cyklisty nebo jezdce na kolečkových bruslích.

„Ale věříme, že těch aktivit tam může být ještě víc. Chtěli bychom obyvatele vzdělávat vzpomínkami na historii a v neposlední řadě rozšířit služby. Ať už to je půjčovna koloběžek, projížďky na lodičkách, území pro jízdu na koni nebo restaurace a kavárny,“ dodal s tím, že v tomto směru počítají s aktivitou privátního sektoru.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Další z rubriky

Vedení Jihlavy po letech jednalo s majiteli továrny kritizované ekology

Letecký pohled na jihlavský dřevozpracující závod Kronospan.

Jihlavská primátorka Karolína Koubová a náměstek pro životní prostředí Vít Zeman v Salcburku jednali s majitelem...

Na nové trase hradem Roštejn turisté zažijí pravou loveckou hostinu

Kastelánka hradu Roštejn Kateřina Rozinková má napilno. Veškeré stavební práce...

Další etapa obnovy interiérů a exteriérů loveckého hradu Roštejn u Telče se blíží ke konci. Po loňském zpřístupnění...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz