Svoz a ukládání komunálního odpadu bude pro obyvatele Jihlavy v příštím roce o symbolickou dvacetikorunu levnější. Snížení ceny si vysloužili lepším tříděním odpadu. Ilustrační snímek.

Svoz a ukládání komunálního odpadu bude pro obyvatele Jihlavy v příštím roce o symbolickou dvacetikorunu levnější. Snížení ceny si vysloužili lepším tříděním odpadu. Ilustrační snímek. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Jihlava kvůli třídění zlevní svoz odpadu. Jinde výše poplatků zůstane

  • 3
Zastupitelé Jihlavy odsouhlasili slevu na poplatcích za odpad. Lidé si jí vysloužili zlepšením třídění odpadu. Ostatní velká města v kraji se sumou nehnou, poplatky nechají pro příští rok ve stejné výši. Obávají se ale toho, co bude v budoucnu. V dalších letech může poplatek za komunální odpad opět skokově vzrůst.

Zastupitelé Jihlavy se rozhodli snížit poplatek za odpad ze sedmi set korun na osobu na 680 korun ročně. Motivačně - jako odměnu za to, že lidé lépe třídili.

"Říkali jsme, že pokud budou občané lépe třídit, tak snížíme množství směsného komunálního odpadu. Tím se snižují celkové náklady na odpadové hospodářství, i když této teorii někteří nevěřili. Občané jsou zodpovědnější, lépe třídí a náklady se snížily pod 700 korun, přesně na 696 korun," řekl primátor Jaroslav Vymazal (ODS).

Podle něho by nebylo správné vybírat sedm set korun. "Máme navrženo 684 korun. Tak město doplatí 12 korun," vyčíslil primátor s tím, že je do budoucna možné další zlevnění.

"Zároveň je ale třeba připomenout, že jsme součástí Evropské unie a že bude docházet ke zvýšení poplatků za skládkování," upozornil Vymazal.

Pak polemizoval. "Nechat můžeme 684 korun, nebo se nabízí 680 korun, aby to byla rovná částka. Ale ta dělá problém při dělení dvanácti v systému, když se někdo přihlásí k trvalému bydlišti v průběhu roku," naznačil Vymazal.

Loni cenu zvyšovali, letos snižují, za rok zase zvýší?

"Já říkám 680, protože 684 je blbost. Nevím, co by nám na to lidi řekli. A že to bude motivační? Ono to nic neřeší, zlevnění je skutečně symbolické," reagoval na primátorova slova Pavel Šlechtický z opoziční KSČM.

Proti snížení poplatku se vyslovila zastupitelka Věra Podhorská (TOP 09). "Pracně a pod velkým tlakem lidí, kteří s tím nesouhlasili, jsme tu částku zvýšili. Zlevnění mi připadá zbytečné. Chápu, že město snižuje motivačně. Ale příští rok budeme zase zdražovat a lidem se to bude vysvětlovat o to hůř. Původní vyhláška byla správná a měli bychom se jí držet," vysvětlila.

"Poplatek je možné nechat na těch sedmi stech korunách. Protože vychází z části A a z části B. Část B musí odpovídat skutečným nákladům, v části A můžete jít až o 250 korun nahoru, takže byste mohli ten poplatek na sedmi stovkách nechat," osvětlila vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.

Na konci debaty zastupitelé odhlasovali snížení poplatku na částku 680 korun.

Jihlava je osamocena, v jiných městech se poplatky nemění

V jiných velkých městech Vysočiny zůstane poplatek za odpady stejný. "Loni se zvyšoval z pěti set na šest set korun. Ve stejné výši zůstane také v příštím roce," uvedla mluvčí radnice v Havlíčkově Brodě Alena Doležalová.

V Třebíči se loni poplatek za odpad zvedl ze 492 korun na osobu a rok na 648 korun. "Pro rok 2014 se nezvyšuje, zůstává stejný," potvrdil mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík.

Žďár nad Sázavou loni podražil z 500 na 580 korun a žádné změny nehlásí. Podle jedné pracovnice úřadu, která má problematiku komunálního odpadu na starosti, má suma i příští rok zůstat stejná.

V Pelhřimově, kde loni z pěti set korun zdražili na 625 korun, zatím o zvyšování ceny za odpady neuvažují. "Uvidíme však, jak to bude v dalších letech. Každá uložená skládkovaná tuna má být jednou tak dražší," říká místostarosta Pelhřimova Tomáš Dufek.