Pokut u City Parku v Jihlavě rychle přibývá. Ve městě bude víc kamer

  11:35aktualizováno  11:35
Po Vrchlického ulici v Jihlavě přijíždí k hlavní silnici dodávka a její řidič porušuje všechno, co může. Přes plnou čáru předjíždí protisměrem osobní auta, která zastavují před semaforem, protože se rozsvěcuje červená. Tahle situace není v krajském městě Vysočiny nikterak výjimečná.

Proto už také na jihlavské radnici plánují, že dají kamery na další křižovatky. Zatím jsou na dvou.

U City Parku fungují jen něco přes měsíc. Kdo tam jede na červenou, stojí ho to automaticky 2 500 korun. „Od prvního do pětadvacátého května zaznamenal kamerový systém na křižovatce u City Parku 99 průjezdů na červenou,“ konstatoval Radek Tulis, mluvčí radnice.

Podobný systém funguje už několik let u autobusového nádraží. Průjezdů na červenou tam postupně přibývá.

Podle vedoucího magistrátního odboru dopravy Jána Tinky se kamery jednoznačně osvědčily. A je pro, aby se po Jihlavě rozšířily. Třeba na křižovatku u bývalého Zverimexu.

„Tam mi někteří řidiči říkají, že když přijíždějí po Žižkově ulici a odbočují doleva, tak musí velmi opatrně. Už mají zelenou a třeba se ještě směrem od zimního stadionu řítí rozjetý kamion nebo dvě osobní auta,“ popsal Tinka.

Žlutá svítí různě dlouhou dobu. A chybí blikající zelená

Nebezpečné situace nastávají i na křižovatce u Teska. „Když jsou křižovatky rozlehlé, řidiči si myslí, že stihnou projet i na žlutou. Jenže někdy to nestihnou,“ doplnil šéf odboru dopravy. Doufá, že kamery přimějí řidiče, aby barvy na semaforech opravdu důsledně respektovali.

Do pokutových pastí už nejednou vjeli i řidiči městské hromadné dopravy. Podle ředitele dopravního podniku Josefa Vilíma to ale zatím nebylo na křižovatce u City Parku. U autobusového nádraží už ano.

„Odhaduji, že se objeví tak jeden případ ročně. Víc to určitě není. Následuje pak pohovor s řidičem, kdy ho upozorňujeme, že vyhláška není legrace a je potřeba ji dodržovat,“ uvedl Vilím.

Podle něj ale není na některých křižovatkách dostatečná doba mezi zhasnutím zelené a rozsvícením červené. „V některých jiných zemích mají nejprve blikající zelenou, potom žlutou a pak červenou. V tom vidím problém našich křižovatek, kde je to jinak. Navíc je zde různě dlouhá doba, po kterou svítí žlutá,“ upozornil Vilím.

Dilema řidičů MHD: prudčeji zabrzdit, nebo projet?

Rozdílné nastavení délky žlutých světel potvrzuje Ján Tinka. „Je to kvůli průjezdnosti křižovatek. Liší se to jen o vteřinu. Někde svítí dvě, jinde tři sekundy. Můžeme to zkusit nastavit zkušebně jinak, firma to může udělat na dálku,“ doplnil vedoucí odboru dopravy.

Pro řidiče osobních aut není tak velký problém přizpůsobit se. Pokud ale jede autobus či trolejbus, šofér musí rychle vyhodnotit, jestli ještě projede, nebo už zastaví. Musí myslet na to, jakou rychlostí právě jede a jestli by prudším brzděním neohrozil některé cestující.

„Je jasné, že pokud žlutá trvá déle, je to lepší. Naši řidiči vědí, že někdy je bezpečnější projet než intenzivně brzdit,“ popsal ředitel Vilím.

Prodloužení žlutého světla by ale podle Tinky zpomalilo průjezdnost městem. Zaznamenal už ale stížnosti na krátké intervaly. A to právě u autobusového nádraží, kde se potkávají Fritzova a Jiráskova. Právě tam jsou „pokutovací“ kamery.

Blikající zelená v republice nebude, avizují policisté

Policisté kamery na křižovatkách jednoznačně vítají jako přínos pro bezpečnost provozu. Semafory s blikající zelenou ale podle nich zatím v Česku nebudou. „Měli jsme na to celorepublikový seminář. Není na to zde připravená legislativa. Příprava na červenou je doba, kdy svítí žlutá,“ uvedl Jiří Kučera, dopravní inženýr policie.

Kamery na křižovatkách se v Jihlavě začaly používat v roce 2006 nejprve vedle autobusového nádraží. Spuštění zkušebního provozu zajišťovalo Centrum dopravního výzkumu ve spolupráci s ministerstvem dopravy.

Po roce projekt skončil a radnice dostala nabídku, aby si systém pronajala a následně odkoupila za zbytkovou cenu. Radní to schválili. Vše stálo 700 tisíc, dalších několik tisíc korun stojí provoz a údržba.

Loni od ledna do konce listopadu u autobusového nádraží projelo na červenou 1 178 vozidel. To je mimochodem mnohem víc než v roce 2007. Tehdy jich bylo 408.

Celý systém zdokumentuje prohřešky ve vysoké kvalitě. Vznikne video a fotografie jako důkaz. A provozovatel auta dostane domů nebo do firmy „pozdrav“ s výzvou, aby zaplatil.

Autor:

Nejčtenější

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Novému šampionovi stačilo na zdolání ledopádu ve Víru necelých 12 sekund

Sobotní mistrovství republiky v lezení na rychlost na ledové stěně ve Víru...

Hodně rušno bylo v sobotu na ledové stěně ve Víru na Bystřicku. Tradiční závod v lezení na rychlost Vírský cepín byl...

Na havlíčkobrodském sídlišti Pražská brzy zaparkuje o desítky aut víc

Ilustrační snímek

Obyvatelé bytovek na havlíčkobrodském sídlišti Pražská snáze zaparkují. Město zde dokončuje budování nových parkovacích...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Najdete na iDNES.cz