Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jihlava opraví náměstí dům po domu. Nevkusné však zůstane i nadále

  11:59
O rekonstrukci jihlavského Masarykova náměstí se roky jenom mluvilo. Nyní se přechází k činům, ale jaksi z opačné strany. Lidé z radnice nechají postupně opravovat vzácné městské domy lemující historické centrum. Nevkusnosti jako Prior, rampy a květináče zůstanou na místě.

Jihlava opravila dům, v němž je knihkupectví. Rekonstrukci se dočkají také další dva městské domy na Masarykově náměstí. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Hned na začátku je třeba se ujistit, že jihlavský Prior dál zůstane nevzhledný. A betonové květináče z dob socialismu nepřestanou dělat na náměstí čest své přezdívce - protitankové zátarasy.

Mimochodem, divoké jehličnany v nich už začínají připomínat rašící lesík. A kdo to má, les na náměstí? Takže termín zásadní rekonstrukce náměstí zatím nikdo v Jihlavě nezná. A ještě dlouho znát nebude.

Vedle toho ale existuje jiný plán oprav s docela jasnými termíny. Týká se stovky let starých domů na náměstí, jejichž majitelem je město a rozhodují o nich lidé z radnice.

Nedávno byla dokončena povedená rekonstrukce fasády domu ze 14. století naproti magistrátu, kde sídlí knihkupectví Orbis Pictus. Stála více než dva miliony korun.

A už se připravují opravy dalších dvou budov, tentokrát v dolním rohu náměstí. Jedna z nich má adresu Masarykovo náměstí 18 a sídlí v ní kavárna Piccolo a galerie. Další stojí ještě níže pod ní.

V domech vzniknou nové byty pro lidi v krizových situacích

„Naše představa je každý rok opravit jeden z těchto domů na náměstí. Budovy, které si město nechá, chceme mít v dobrém stavu. Ta letošní rekonstrukce domu, kde sídlí knihkupectví, se povedla. Vypadá nádherně,“ popsal náměstek primátora Jaroslav Vymazal.

Město by mělo získat díky rekonstrukcím i další byty, které jsou potřeba pro lidi v krizových situacích. V současnosti je jich podle Vymazala dvanáct a polovina z nich je momentálně obsazená.

Letošní rekonstrukce knihkupectví je hodnocena jako velmi povedená. Jde o objekt zapsaný v seznamu nemovitých kulturních památek České republiky.

Z fasády knihkupectví dělníci odstranili části starých omítek a nahradili je novými, které se na celém domě barevně sjednotily podle dochovaných historických odstínů.

Došlo i na výměnu oken, dřevěných výkladů a venkovních dveří. Zrestaurovány byly veškeré kamenné prvky fasády.

Pod omítkami se našla torza historických maleb na fasádě

Při odkrývání poškozených omítek byla nalezena torza historických maleb fasády. „Vzhledem k jejich porušení nebyla provedena jejich obnova, ale pouze zdokumentování a konzervace,“ řekl Ondřej Stránský z radničního odboru správy realit. Dům vznikl ve 14. století propojením dvou původně samostatných objektů.

„V letech 1989 až 1992 proběhla jeho celková rekonstrukce se snahou o rehabilitaci renesančního vzhledu. Objekt obsahuje historicky cenné klenuté prostory, stropní konstrukce či kamenné prvky jako ostění a portály,“ dodal Ondřej Stránský.

Na Masarykově náměstí už byla v minulých letech zrekonstruována třeba radnice či budova Základní umělecké školy.

Podzemní záchodky se odstěhují do jednoho z domů

Podzemní záchodky se od Prioru odstěhují. Nové místo získají v jednom z domů na náměstí u Kosmákovy ulice.

Na jihlavském Masarykově náměstí se po desítkách let chystá přesun jediných veřejných toalet.

Do těch současných se chodí po schodech dolů do podzemí. Jsou pod obchodním domem Prior a patří do jeho vlastnictví. Provozovatelem jsou Služby města Jihlavy.

„Není to tam šťastné, když je to v podzemí. Navíc to máme v nájmu. Vytipovali jsme proto jiný objekt, který je městský,“ popsal náměstek primátora Jaroslav Vymazal.

Jako jediný možný dům byl nakonec určen ten v dolním rohu Masarykova náměstí, kde začíná Kosmákova ulice.

Jenže se vyskytl problém. Nebyla tam dostatečně vybudovaná kanalizace a navíc byla ve špatném stavu. Za těchto podmínek plán na veřejné WC nemohl dostat stavební povolení. „Nyní už je kanalizace v pořádku. Byla dokončena v minulých týdnech. Problém tak odpadl,“ dodal Vymazal.

Stavebnímu povolení už by nic nemělo bránit. Radnice by podle náměstka rozhodně neprovozovala na náměstí dvoje veřejné toalety najednou.

Podzemní veřejné záchodky mají i uprostřed náměstí v Třebíči, druhém největším městě kraje. Tam zatím jejich přesun neplánují.

Autor:
  • Nejčtenější

Lidé se chovali jako zvířata, líčí úprk z festivalu. Akci prošetřuje policie

V děsivý zážitek se proměnil úprk z hudebního festivalu Vysočinafest během sobotní bouřky. „Byl slyšet křik, lidi padali, někteří byli fakt hysteričtí, nebyl to hezký pohled,“ popisuje studentka...

7. července 2024  13:39,  aktualizováno  18:40

U hvězd klepal bez pozvání. Kopecký ho vyslýchal, Zázvorková hnala, Sovák hostil

Premium

V osmdesátých letech minulého století chodil Prahou Metoděj Aleš, muž pocházející z Beskyd, s neobvyklým cílem. Navštěvoval v hlavním městě nejznámější umělce a sportovce té doby u nich doma. Důvod...

11. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V tlačenici na festivalu se zranilo sedm lidí, po výpadku proudu nastala panika

Několik lidí se v noci na neděli zranilo v tlačenici na festivalu v Jihlavě. Podle mluvčí jihlavské nemocnice Moniky Zachrlové bylo ošetřeno celkově 17 osob, z toho tři pacienti jsou na jednotce...

7. července 2024  7:14,  aktualizováno  10:07

Někteří lidé se do stanu vraceli pro video, popsal evakuaci pořadatel festivalu

Obtížnou evakuaci návštěvníků jihlavského Vysočina festu, při kterém se zranily desítky lidí, popsali jeho organizátoři. Podle nich se lidé často vraceli do stanu, aby si natočili video. Událost má...

8. července 2024  8:56,  aktualizováno  12:57

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedla do auta k cizímu muži, ten ji znásilnil. Policisté zadrželi podezřelého

Třebíčští policisté dopadli muže, který minulý týden sexuálně napadl mladou ženu. Podezřelý je obviněn ze znásilnění a na trest čeká ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

12. července 2024  12:04

Žďár žije festivalem KoresponDance, k vidění je tanec i pohybové divadlo

V areálu Zámku Žďár nyní vrcholí KoresponDance, festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Mezinárodní akce, která se ve městě koná již podvanácté, přilákala ve čtvrtek večer na...

13. července 2024  9:29

Byt přednosty i zachovalý kryt. Redaktor si před demolicí prošel jihlavské nádraží

Desítky zájemců o jihlavskou historii se koncem týdne symbolicky rozloučily s budovou městského nádraží. Stanice z roku 1887 má totiž na konci roku ustoupit novému terminálu, který na jeho místě...

12. července 2024  18:05

Doprava zhoustne. Kvůli stavbě kruháče zavřou do září u Jihlavy nájezd na D1

V pondělí 15. července se z důvodu přestavby křižovatky na silnici I/38 u Jihlavy uzavře EXIT 112 na dálnici D1 ve směru na Prahu. „Předpokládáme, že konkrétně v tomto uzlu úplně uzavřeme nájezd do...

12. července 2024  15:17

Sedla do auta k cizímu muži, ten ji znásilnil. Policisté zadrželi podezřelého

Třebíčští policisté dopadli muže, který minulý týden sexuálně napadl mladou ženu. Podezřelý je obviněn ze znásilnění a na trest čeká ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

12. července 2024  12:04

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...