Tak si představovali Jihlavu budoucnosti vydavatelé pohlednic před sto lety –...

Tak si představovali Jihlavu budoucnosti vydavatelé pohlednic před sto lety – vzduchoplavci nad Masarykovým náměstím. | foto: Kniha Jihlava na starých pohlednicích

V Jihlavě politici sliby nešetří. Stadion i rozhledna měly už dávno stát

  • 1
V obřím akváriu v zoologické zahradě se prohánějí žraloci, menší jezírka zdobí Masarykovo náměstí, v multifunkční hale se hrají ligová hokejová utkání a občas sem zavítá i basketbalová reprezentace. Tak by dnes vypadala Jihlava, kdyby se naplnila všechna přání a sliby místních politiků.

Rok 2011. Tehdy měli hokejisté Dukly Jihlava poprvé nastoupit ke svému zápasu na opraveném Horáckém zimním stadionu.

O pět let později doufají, že se jim to poštěstí v roce 2020. Podle nynějších představ by se měla šedesát let stará hala kompletně zbourat a na jejím místě postavit nová. „Samozřejmě úplně definitivní to není, musí to ještě schválit zastupitelé,“ říká náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD).

Horácký zimní stadion ovšem není jediným projektem, který za poslední léta zůstává nedořešeným nebo zcela zmrazeným.

1. Rozhledna na Šacberku

Jeden z jihlavských evergreenů. Snad každá městská vláda slibovala, že někdejší vyhlídkovou věž na vrchu Rudný obnoví.

„Rozhledna by měla být dokončena už v příštím roce, což má městská rada i ve svém prohlášení. Na radnici už dokonce leží jedna studie výstavby rozhledny, čekáme na další,“ uvedla například v létě 2000 tehdejší mluvčí radnice Jiřina Štanclová.

Zatím však na vrcholu kopce stále stojí torzo rozhledny, která vyhořela v roce 1940. Naposledy se o její obnově mluvilo zhruba před rokem, kdy výstavba dostala zelenou od ministerstva obrany i Českých radiokomunikací. Ty požadují, aby rozhledna byla vysoká maximálně 14 metrů.

2. Žraloci v zoologické zahradě

Byl to jeden z předvolebních slibů občanských demokratů v roce 2002: v jihlavské zoologické zahradě bude akvárium pro žraloky.

„Je připraven dlouhodobý plán zahrady, což je otázka stovek milionů korun. Proto nepočítám, že to bude za dva roky. Když jsme u těch žraloků, tak myslím, že by tam mohli být odhadem za takových šest let,“ pronesl po vyhraných volbách tehdejší staronový primátor Vratislav Výborný.

Dnešní náměstek za sociální demokracii v té době totiž ještě hájil barvy pravicové ODS. Byť konkrétně na žraloky nakonec nedošlo, plány na expanzi zoologické zahrady byly nakonec naplněny, když se zrealizoval mohutný projekt Zoo pěti kontinentů.

3. Jezírka na náměstí

Plánů a studií na revitalizaci Masarykova náměstí bylo nepočítaně. Před deseti lety magistrát jednal s majitelem obchodního domu Prior o tom, jak celý prostor upravit.

Vznikl plán, který počítal s tím, že se překryje severní zásobovací rampa.

Na jejím místě pak měl být park s jezírky a fontánkami. „Pokud se dohodneme s vlastníkem obchodního domu, tak příští rok můžeme začít,“ doufal v roce 2006 primátor Vladimír Hink.

4. Kongresové centrum

Další zatím nekonečný příběh. O tom, že Jihlava potřebuje kongresové centrum, se mluví už více než deset let. Za tu dobu zde byl nespočet návrhů, kde by mohlo vzniknout. Mluvilo se například o Dělnickém domě, který město nějakou dobu vlastnilo.

Jedna z variant dokonce počítala s tím, že ho bude hostit obchodní centrum City Park, v jehož zázemí měla vyrůst i městská sportovní hala. „Jejím vznikem v rámci projektu City Park si můžeme uvolnit ruce k zamýšlené výstavbě nového zimního stadionu,“ sliboval si v roce 2004 Vratislav Výborný.

Ostatně on je nejhlasitějším podporovatelem stavby centra. O jeho možném financování podle svých slov jednal například při své loňské návštěvě ve „spřátelené“ čínské provincii Hubei.

5. Orloj na náměstí

V tomto případě jde spíše o soukromou aktivitu jednoho politika a architekta než o záležitost vedení radnice. Před devíti lety přišel Jaroslav Huňáček, současný jihlavský zastupitel za ODS, s myšlenkou, aby se v bývalé hodinové věži jezuitského kláštera na Masarykově náměstí vybudoval orloj.

Ozdobit ho měly sochy českých králů Přemysla Otakara II., Zikmunda Lucemburského nebo Ferdinanda I. Habsburského. Místo kopule, která kdysi na věži bývala, měl mít orloj pohyblivou zeměkouli. I přes to, že myšlenka byla

během let několikrát oživena, dosud nedošla naplnění.

6. Okruh pro běžkaře

Běžkařské tratě přímo v Jihlavě. To je jedna z vizí, s níž vznikal před více než rokem otevřený volnočasový areál Český mlýn. Zhruba kilometr dlouhý běžecký okruh, jenž je jeho součástí, se měl podle nejodvážnějších plánů na zimu uměle zasněžovat, aby sloužil lyžařům.

„Vše je na to stavebně připraveno,“ potvrdil náměstek primátora Jaroslav Vymazal. Náklady na jednu sezonu by se však nejspíše vyšplhaly do řádů statisíců.

Horácký zimní stadion nejspíš půjde k zemi

Už ne rekonstrukce, ale kompletní přestavba. To je současný plán jihlavského magistrátu, jak naložit s chátrajícím Horáckým zimním stadionem. „Ani jedna z variant, o nichž jsme dříve uvažovali, nedokáže naplnit představy uživatelů. Vždy se počítalo s tím, že zůstane zachována část konstrukce, což projektanty omezuje,“ vysvětlil nečekanou změnu náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD). Podle nynějších představ se šedesát let stará hala začne bourat na jaře 2018, o rok a půl později má na jejím místě stát nová. „Uspořádáme architektonickou soutěž, a kdo ji vyhraje, dostane zakázku na projekt,“ dodal Výborný.