Vedení Jihlavy po letech jednalo s majiteli továrny kritizované ekology

  11:50aktualizováno  11:50
Jihlavská primátorka Karolína Koubová a náměstek pro životní prostředí Vít Zeman v Salcburku jednali s majitelem dřevozpracujícího koncernu Kronospan o vlivu jihlavského závodu na město a zdraví lidí. Firma, jejíž provoz kritizují nejen ekologové, se hájí, že respektuje a plní všechny limity.

Letecký pohled na jihlavský dřevozpracující závod Kronospan. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Pošlete nám své otázky a připomínky k tomu, co vás trápí, a my vám na ně odpovíme.

To je podle náměstka jihlavské primátorky Víta Zemana (Žijeme Jihlavou) jeden ze závěrů schůzky, kterou představitelé města absolvovali s majitelem koncernu Kronospan v rakouském Salcburku. Tam má společnost, která se věnuje zpracování dřeva, své celosvětové sídlo.

S nejvyšším managementem firmy kromě Zemana jednala také primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava). Ta zároveň schůzku, která se konala po letech stížností obyvatel města, iniciovala.

„Bylo to vyvoláno i tím, že jihlavský závod rozšiřuje svoji výrobu, přestupuje na novou technologii, chce využívat více dřevního recyklátu,“ popsal Zeman jeden z motivů cesty do Rakouska. Vedení města má totiž z nového postupu obavy.

Podle náměstkova líčení trvala celá schůzka s vedením Kronospanu zhruba šest hodin. Dvě hodiny zabrala prohlídka salcburského provozu, zbylé čtyři pak přímo diskuse s majitelem společnosti.

„Dohodli jsme se, že budeme chtít zmapovat veškerý pohyb vody, která do závodu jde a která z něj vytéká. Vnímáme, že je to, s ohledem na to, že vody v Jihlavě ubývá, potřeba,“ přiblížil Zeman další ze závěrů setkání.

Kronospan čeká na jasně formulované dotazy a výhrady města

Vedení města však zajímají i další otázky související s jihlavským provozem. „Kronospan od nás nyní očekává, že budeme své domněnky jasně kvantifikovat, aby měl na co odpovídat,“ podotkl náměstek primátorky.

Na magistrátu nyní pracuje expertní skupina, která se zabývá dopady podniků v průmyslové zóně na životní prostředí ve městě. V nejbližších dnech by měla sestavit seznam otázek, na něž bude chtít od dřevozpracujícího závodu znát odpovědi.

Fotogalerie

„V tabulce odpovědí však nebudeme mít jen to, co nám odpoví Kronospan, ale chceme tam mít rovněž odpovědi od nezávislých skupin, případně budeme mít i výsledky kontrolních měření,“ dodal Zeman.

Vedení Kronospanu popisuje salcburský mítink jako setkání, které se neslo v přátelském duchu. Jihlavské delegaci společnost představila všechny kroky, které učinila ve směru zlepšování životního prostředí.

„Cílem jednání bylo spíše nastavit si cestu, jak ke společným závěrům dojít a co pro to podniknout. Například jsme se shodli na tom, že my, jako firma, musíme zlepšit komunikaci i směrem k veřejnosti. Na tom pracujeme,“ pronesla Sylva Krechlerová, jednatelka jihlavského Kronospanu.

Větší využití recyklovaného dřeva se lidí nedotkne, tvrdí firma

Firma dlouhodobě tvrdí, že plní veškeré ekologické limity. Na začátku roku například zveřejnila výsledky své studie. Ty mají dokazovat, že se společnost na emisích formaldehydu v Jihlavě a okolí podílí jen 3,5 procenta. Největším znečišťovatelem formaldehydem je doprava a druhým lokální topeniště.

Kronospan svůj záměr využívat recyklované dřevo nejen ve výrobě dřevotřískových, ale i OSB desek, oznámil už loni. Slíbil přitom, že při dodržování provozní a technologické kázně v provozu nedojde po plánovaných úpravách k výraznému ovlivnění obyvatel v okolí.

Stejně tak firma tehdy uvedla, že objem některých vypouštěných znečišťujících látek včetně formaldehydu se nezmění.

Zpracování recyklovaného dřeva, jako jsou odřezky nebo dřevěné obaly, má pak přinést snížení spotřeby tepla na sušení třísek, protože má nižší vlhkost než surové dřevo. „Klesne i množství vypouštěných skleníkových plynů,“ uvedla firma v záměru.

„Zpracování odpadního dřeva do konečných výrobků je z hlediska životního prostředí nejlepší možný způsob, jak nakládat s odpadem. Materiálové využití odpadů je trendem všech průmyslových odvětví a pro Jihlavu i celý region je tato činnost velkou příležitostí,“ uvedl ekolog firmy Rostislav Habán.

Pojedeme jednat i do centrál dalších firem, slibuje radnice

V souvislosti s rozšířením výroby zahájil Kronospan s městem jednání o koupi pozemků, které navazují na ty jeho. Vedení magistrátu však zatím nemíní parcely prodat.

„Jsou tam i jiné firmy, které mají zájem o tento prostor. A zatím jsme se nedohodli,“ potvrdil náměstek primátorky pro oblast majetku Jaromír Kalina (KDU-ČSL).

Jednání, jaké vedení města absolvovalo s celosvětovým vedením Kronospanu, by chtělo v následující době zopakovat také s nejvyšším managementem dalších nadnárodních firem, jež mají své závody v jihlavské průmyslové zóně.

  • Nejčtenější

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

V Havlíčkově Brodě kolabuje kvůli uzavírkám doprava, průjezd trvá i hodiny

Mnohakilometrové kolony téměř ze všech směrů, desítky minut čekání a nervózní řidiči. Tak to od rána vypadá v...

Upomínka na Jakuba zavražděného pedofilem se i díky petici vrátí zpět

Do obnovené části havlíčkobrodského parku Budoucnost se vrátí pamětní deska Jakuba Šimánka. Vedení města už pro ni...

Fotbalisté Pardubic poprvé prohráli, v derby je udolal Hradec Králové

Až v 11. kole druhé nejvyšší fotbalové soutěže vyšli poprvé bodově naprázdno hráči Pardubic. Z východočeského derby v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Jídlo pomáhá odstranit zdravotní potíže, říká poradkyně pro léčivou výživu

Správná strava nemusí být drahá, vařit se dá i z plevele, říká Simona Šafránková. Vhodně zvolenou stravou navíc podle...

Světlé nad Sázavou se po deseti letech podařilo zaplnit průmyslovou zónu

Světlé nad Sázavou se podařilo prodat veškeré volné pozemky v průmyslové zóně poblíž skláren. Celých téměř deset...

OZS-400 Vepříkov. Nenápadným domkem procházely hovory Varšavské smlouvy

Když nedávno v malé obci Vepříkov na severu Havlíčkobrodska dělali výkopy pro kanalizaci, lžíce bagru dvakrát o cosi v...

Premium

Hokejová legenda Suchý: Přece nemůžu být v pětasedmdesáti zdravej jako řípa

Jeden z nejlepších hokejových obránců všech dob slaví 75. narozeniny. A slavit je bude doma v Havlíčkově Brodě se svými...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz