Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. září 2021 Darina

Vedení Jihlavy po letech jednalo s majiteli továrny kritizované ekology

  11:50
Jihlavská primátorka Karolína Koubová a náměstek pro životní prostředí Vít Zeman v Salcburku jednali s majitelem dřevozpracujícího koncernu Kronospan o vlivu jihlavského závodu na město a zdraví lidí. Firma, jejíž provoz kritizují nejen ekologové, se hájí, že respektuje a plní všechny limity.

Letecký pohled na jihlavský dřevozpracující závod Kronospan. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Pošlete nám své otázky a připomínky k tomu, co vás trápí, a my vám na ně odpovíme.

To je podle náměstka jihlavské primátorky Víta Zemana (Žijeme Jihlavou) jeden ze závěrů schůzky, kterou představitelé města absolvovali s majitelem koncernu Kronospan v rakouském Salcburku. Tam má společnost, která se věnuje zpracování dřeva, své celosvětové sídlo.

S nejvyšším managementem firmy kromě Zemana jednala také primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava). Ta zároveň schůzku, která se konala po letech stížností obyvatel města, iniciovala.

„Bylo to vyvoláno i tím, že jihlavský závod rozšiřuje svoji výrobu, přestupuje na novou technologii, chce využívat více dřevního recyklátu,“ popsal Zeman jeden z motivů cesty do Rakouska. Vedení města má totiž z nového postupu obavy.

Podle náměstkova líčení trvala celá schůzka s vedením Kronospanu zhruba šest hodin. Dvě hodiny zabrala prohlídka salcburského provozu, zbylé čtyři pak přímo diskuse s majitelem společnosti.

„Dohodli jsme se, že budeme chtít zmapovat veškerý pohyb vody, která do závodu jde a která z něj vytéká. Vnímáme, že je to, s ohledem na to, že vody v Jihlavě ubývá, potřeba,“ přiblížil Zeman další ze závěrů setkání.

Kronospan čeká na jasně formulované dotazy a výhrady města

Vedení města však zajímají i další otázky související s jihlavským provozem. „Kronospan od nás nyní očekává, že budeme své domněnky jasně kvantifikovat, aby měl na co odpovídat,“ podotkl náměstek primátorky.

Na magistrátu nyní pracuje expertní skupina, která se zabývá dopady podniků v průmyslové zóně na životní prostředí ve městě. V nejbližších dnech by měla sestavit seznam otázek, na něž bude chtít od dřevozpracujícího závodu znát odpovědi.

Fotogalerie

„V tabulce odpovědí však nebudeme mít jen to, co nám odpoví Kronospan, ale chceme tam mít rovněž odpovědi od nezávislých skupin, případně budeme mít i výsledky kontrolních měření,“ dodal Zeman.

Vedení Kronospanu popisuje salcburský mítink jako setkání, které se neslo v přátelském duchu. Jihlavské delegaci společnost představila všechny kroky, které učinila ve směru zlepšování životního prostředí.

„Cílem jednání bylo spíše nastavit si cestu, jak ke společným závěrům dojít a co pro to podniknout. Například jsme se shodli na tom, že my, jako firma, musíme zlepšit komunikaci i směrem k veřejnosti. Na tom pracujeme,“ pronesla Sylva Krechlerová, jednatelka jihlavského Kronospanu.

Větší využití recyklovaného dřeva se lidí nedotkne, tvrdí firma

Firma dlouhodobě tvrdí, že plní veškeré ekologické limity. Na začátku roku například zveřejnila výsledky své studie. Ty mají dokazovat, že se společnost na emisích formaldehydu v Jihlavě a okolí podílí jen 3,5 procenta. Největším znečišťovatelem formaldehydem je doprava a druhým lokální topeniště.

Kronospan svůj záměr využívat recyklované dřevo nejen ve výrobě dřevotřískových, ale i OSB desek, oznámil už loni. Slíbil přitom, že při dodržování provozní a technologické kázně v provozu nedojde po plánovaných úpravách k výraznému ovlivnění obyvatel v okolí.

Stejně tak firma tehdy uvedla, že objem některých vypouštěných znečišťujících látek včetně formaldehydu se nezmění.

Zpracování recyklovaného dřeva, jako jsou odřezky nebo dřevěné obaly, má pak přinést snížení spotřeby tepla na sušení třísek, protože má nižší vlhkost než surové dřevo. „Klesne i množství vypouštěných skleníkových plynů,“ uvedla firma v záměru.

„Zpracování odpadního dřeva do konečných výrobků je z hlediska životního prostředí nejlepší možný způsob, jak nakládat s odpadem. Materiálové využití odpadů je trendem všech průmyslových odvětví a pro Jihlavu i celý region je tato činnost velkou příležitostí,“ uvedl ekolog firmy Rostislav Habán.

Pojedeme jednat i do centrál dalších firem, slibuje radnice

V souvislosti s rozšířením výroby zahájil Kronospan s městem jednání o koupi pozemků, které navazují na ty jeho. Vedení magistrátu však zatím nemíní parcely prodat.

„Jsou tam i jiné firmy, které mají zájem o tento prostor. A zatím jsme se nedohodli,“ potvrdil náměstek primátorky pro oblast majetku Jaromír Kalina (KDU-ČSL).

Jednání, jaké vedení města absolvovalo s celosvětovým vedením Kronospanu, by chtělo v následující době zopakovat také s nejvyšším managementem dalších nadnárodních firem, jež mají své závody v jihlavské průmyslové zóně.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Jiří Běhounek, Josef Zahradníček, Drahoslav Ryba, Radek Koten, Vít Kaňkovský, Blanka Lednická, Jan Tesař

  • Nejčtenější

Hledaní sourozenci z Jihlavy si prohlíželi Prahu, našli je při cestě domů

Policie našla dvě děti, které byly od úterního odpoledne nezvěstné. Sourozenci jsou v pořádku. Cestovali vlakem, ve...

Z Vysočiny vyjel konvoj s obřími nádržemi, přeruší proud a zatíží mosty

Z Kramolína na Třebíčsku ráno vyjel opravdu nadměrný náklad. Transport veze do Bratislavy obří nádrže na naftu. Každá...

Zemřela jihlavská legenda, usměvavý masér hokejistů i fotbalistů Kuchyňa

Ve sbírce měl mimo jiné dvě zlaté medaile z mistrovství světa juniorů (2000 a 2001) i trofej pro mistra extraligy s...

Místo zeleniny se rodina z Vysočiny dala do pěstování kanadských borůvek

Poslední kanadské borůvky už letos očesala rodina Vališových z Jiříkovic u Nového Města na Moravě. Na okraji vesnice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kliment o Bröndby, reprezentaci i Wernerovi. Jak blízko měl do Sparty?

Premium Možná ho máte zafixovaného jako muže jediného zápasu: před šesti lety si hattrickem proti Srbsku vystřílel korunu krále...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Zastavte přípravu infocentra pod Zelenou horou, žádají lidé v petici

Proti plánované výstavbě informačního a turistického centra Zelená hora a navazující infrastruktury na jihozápadním...

Jihlavský festival dokumentů se vrací do kin, sály zaplní Nedvěd i Leary

Šest týdnů zbývá do zahájení 25. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2021. Po loňské covidové...

Oprava průtahu Žďárem ucpává okolní ulice, stěžují si jejich obyvatelé

Do dalšího úseku se posunula oprava hlavního průtahu Žďárem nad Sázavou, silnice I/37. Rekonstrukce, jež začala v...

Místo zeleniny se rodina z Vysočiny dala do pěstování kanadských borůvek

Poslední kanadské borůvky už letos očesala rodina Vališových z Jiříkovic u Nového Města na Moravě. Na okraji vesnice...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...