Jihlavu čeká parkovací revoluce. Bude mít nově pět placených zón

  18:07aktualizováno  18:07
Na jihlavské radnici se připravuje zásadní změna systému parkování. Zasáhne celé širší centrum města, které bude rozděleno do celkem pěti placených zón. Navíc vznikne velké záchytné parkoviště u hřbitova.

Parkoviště v jihlavské Havlíčkově ulici leží zčásti na pozemcích města a zčásti na parcele soukromého vlastníka. Ten si svůj díl ohraničil kameny. V budoucnu zde chce vybudovat placená rezidenční stání. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nejprve ale přijdou menší novinky, které začnou fungovat už letos v létě. Stanou se jakousi předzvěstí. V první řadě se za Domem kultury a odborů (DKO) vedle supermarketu Billa staví za čtyři miliony nové parkoviště. Architekti tam naplánovali přes šedesát míst a dělníci práce dokončí v červenci.

Půjde o klasickou plochu pro auta se závorou, kde se bude platit. „Cena parkovného zatím není stanovena,“ uvedl mluvčí radnice Radek Tulis.

Další změna se odehrává jen o kousek dál, v Havlíčkově ulici pod bývalým supermarketem Billa. Tam mohli lidé dlouhé roky nechávat auta celý den zdarma. Jenže nedávno se tam objevily balvany, které to znemožnily. Soukromí majitelé plochy se rozhodli, že nabídnou dlouhodobý pronájem těchto čtyřiceti míst.

Podzimní „nová doba“

„Dáme inzerát, kde za měsíční poplatek nabídneme rezidenční stání. Pokud bychom to takto nepokryli, tak tam bude někdo stát a vybírat deset korun za hodinu,“ plánuje Robert Kohn, spolumajitel pozemku. Ten dříve pronajímali řetězci Billa. V tomto místě má kousek pozemku i magistrát, ten ho bude pronajímat řetězci až do roku 2023. Volných parkovacích míst tam ale zůstane jen málo.

A teď to hlavní. Radní na své příští schůzi proberou na jihlavské poměry zásadní změny v parkování. Pokud všechno schválí, vytvoří se pět placených zón.

Ta první bude více méně kopírovat hranice městské památkové rezervace. Ty další budou sahat třeba až ke Štefánikovu náměstí nebo k ulicím Tolstého, Křižíkova či Telečská.

„Je to reakce na podněty veřejnosti. Novinkou také budou stíratelné časové parkovací karty, které se budou moci využít ve všech vymezených oblastech“ doplnil Radek Tulis. Tyto karty budou určené třeba pro lidi, kteří za někým přijedou na návštěvu.

Novinky se chystají i na řidiče-rezidenty, kteří už si v současnosti předplácejí parkování v centru blízko svých bytů. Lidé z radnice vypozorovali, že tato parkoviště bývají volnější po tom, co obyvatelé ulic odjedou do práce. A to až z čtyřiceti procent.

Nový systém by měl umožnit, aby volná místa mohli během dne využívat i jiní řidiči, kteří potřebují do centra. A odpoledne, když se rezidenti vracejí domů ze zaměstnání, už by zase měli mít místa volná.

Další plán: auto u hřbitova a dál pojedou autobusem

Na změny v centru bude v příštím roce navazovat stavba záchytného parkoviště vedle ústředního hřbitova, kde se počítá i s vybudováním nové autobusové zastávky.

„Na tom parkovišti bude zřejmě jen nějaký symbolický poplatek,“ uvedl náměstek primátora Jaroslav Vymazal. Podle něj se novinky připravují komplexně proto, aby se problém v centru nevytlačoval z jedné ulice do druhé. Magistrát v létě spustí informační kampaň k chystaným změnám.

V centru města se někdy parkuje i tak trochu živelně, čehož byla před časem důkazem situace v areálu bývalé staré nemocnice. Řidiči tam nechávali auta v parčíku, kam dříve chodili odpočívat pacienti. S tím už je ale konec. Nyní to znemožňují rozmístěné balvany.

„Kameny byly v areálu umístěny, aby se zabránilo parkování a poškozování zelených ploch na pozemku školy,“ uvedla Zuzana Dubová z Vysoké školy polytechnické.

Místa pro auta bez placení jsou už teď v centru Jihlavy čím dál větší vzácností. Ještě donedávna byla ve velkém počtu v City Parku, a to dokonce pod střechou. Vedení nákupního centra už ale zavedlo nová pravidla.

Zdarma už jsou tam jen tři hodiny ve všední dny a pět hodin o víkendech. Každá další hodina je potom za dvacetikorunu. A návštěvníci multikina mohou požádat při nákupu vstupenky o prodloužení parkování zdarma o další dvě hodiny.

Autor:

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Jihlava marně navrhovala opakovaní baráže. Neumožňuje to soutěžní řád

Jihlavští fotbalisté smutní, v baráži s Karvinou postup do nejvyšší soutěže...

Otevřenou výzvu fotbalové Jihlavy, která po baráži o první ligu žádala odstoupení Jozefa Chovance a Martina Wilczeka z...

Volič testoval komisi, objevil chybu a podal návrh na neplatnost voleb

Ilustrační snímek

Výsledky voleb do Evropského parlamentu rozporují dva voliči z Vysočiny. Podle nich pochybily při sčítání přednostních...

Softbalisté nadějný náskok neudrželi, s Japonskem na MS padli

Momentka ze zápasu světového šampionátu softbalistů Česko - Japonsko

Čeští softbalisté neudrželi ve třetím utkání na mistrovství světa s Japonskem nadějný náskok 3:0 a s favoritem v...

Jihlavský šéf: Jsou hranice, kde „diplomatická“ cesta není dostatečná

Nový výkonný ředitel Jihlavy Jan Staněk

Fotbalová Jihlava pokračuje po kontroverzní baráži o první ligu ve veřejné kritice, klub v dalším prohlášení navrhl,...

Další z rubriky

Stará továrna v Jihlavě se mění na byty, komín i bunkr v areálu zůstanou

Někdejší průmyslový areál pod jihlavským Brněnským mostem dostává novou podobu....

Jihlavský podnikatelský manželský pár Jaroslav a Jitka Dobrovolní přestavuje na bydlení a nebytové prostory v...

V rekordním průvodu půjde přes tisíc havířů, do ulic vyrazí i po setmění

Milan Kolář, který před dvaceti lety tradici průvodů obnovil, v úterý zkoušel s...

Tisícihlavý průvod havířů v historických krojích bude vévodit letošnímu jihlavskému Havíření. Třídenní slavnost ve...

Přeškolovací tábor v Lípě názvem klamal, Židé si tu zvykali na Terezín

Vězni tábora v Lípě při práci. V popředí SS dozorce tábora Anton Schmeiler....

V Lípě nedaleko dnešního Havlíčkova Brodu byl na počátku druhé světové války postaven takzvaný přeškolovací tábor. Byl...

Najdete na iDNES.cz