Kraj Vysočina chce mít speciální dětské centrum. Jihlava mu ho ale nedá

  18:03aktualizováno  18:03
Po slučování středních škol se Vysočina pouští do centralizace pedagogicko-psychologických poraden. V té souvislosti se ozvala Jihlava, která nehodlá kraji přepustit svou pýchu - speciální pedagogické centrum starající se o děti s různými zdravotními či mentálním handicapy.

Speciální pedagogické centrum nabízí dětem k relaxaci a rozvoji smyslového vnímání i tuto snoezelen místnost. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Speciálně pedagogické centrum v Jihlavě kraji nedáme. Takové stanovisko předal primátor Rudolf Chloupek vysočinské radní pro oblast školství Janě Fialové (oba z ČSSD).

Pedagogicko-psychologické poradny a speciální pedagogická centra se od 1. července sloučí pod jednu organizaci a společně budou fungovat pod hlavičkou Pedagogicko-psychologická poradna a Speciálně pedagogické centrum Vysočina.

Fotogalerie

Součástí plánu je také snaha odštěpit speciálně pedagogická centra od škol.

Kraj by v rámci změn rád převzal i činnost Speciálně pedagogického centra (SPC) v Jihlavě, které však zřizuje jihlavský magistrát jako součást Mateřské školy Demlova.

„V této věci probíhala jednání a zatím nedošlo ke shodě. Chceme ale najít nějaké řešení,“ sdělil Kamil Ubr, vedoucí krajského odboru školství.

Jihlavský magistrát se však svého SPC, jež poskytuje péči dětem se zrakovým, mentálním, tělesným, sluchovým a řečovým postižením, dětem s více vadami a dětem s poruchami autistického spektra, rozhodně nechce vzdát.

Primátor: Vzniká tady moloch

Toto centrum město postupně budovalo 25 let. „Na rozdíl od kraje jsme do něj investovali značné finance. Je v naší budově, je propojené s mateřskou školou, máme tam erudované pracovníky a skvěle to funguje. Je to naše pýcha, protože podobné pracoviště není široko daleko a už nyní má prakticky krajskou působnost,“ vysvětluje jihlavský primátor a také dlouholetý pedagog Rudolf Chloupek.

„Není důvod měnit organizační strukturu něčeho, co funguje, nebo se toho jen tak vzdávat ve prospěch takového molochu, který tu vzniká. Osobně si myslím, že taková centralizace není příliš vhodná,“ dodává.

Také ředitelce jihlavského SPC Ljubici Váchové se pod křídla kraje nechce.

„Centrum jsme pod městem dlouho budovali. Zajišťuje péči pro 1 600 dětí na vysoké odborné úrovni. Samozřejmě máme obavy z toho, že každé slučování nebo změny kompetencí mohou přinést problémy. Navíc sloučení s Pedagogicko-psychologickou poradnou není optimální řešení. Byl by to spíš krok zpět,“ myslí si ředitelka Speciálně pedagogického centra a mateřské školy v jihlavské Demlově ulici.

Upozorňuje, že SPC pracuje v terénu s rodinami, zatímco poradna vykonává spíše diagnostickou činnost. Radní kraje Jana Fialová se ale myšlenky SPC pod hlavičkou krajské organizace nechce jen tak vzdát.

„Rozhodnutí pana primátora akceptuji, ale budu se ho snažit dál přesvědčit o tom, že se o toto rodinné stříbro budeme dobře starat a bude u nás v dobrých rukou. Myslíme si totiž, že je to logický krok a SPC by pod tuto organizaci mělo patřit,“ dodala.

Ředitelé: Potlačíte specifika jednotlivých pracovišť

Podle ní i vedoucího krajského odboru školství Kamila Ubra Vysočina sloučením jednotlivých poraden reaguje na schválenou novelu školského zákona, která nastavila nové principy ve vztahu k inkluzivnímu vzdělávání a přináší zvýšené nároky na poradny.

Nová struktura by podle zástupců kraje měla přinést lepší a rovnoměrné pokrytí služeb a jejich sjednocení.

„Zjednodušit by se mělo samotné řízení organizace, bude jednotná statistika i evidenční systém. Nabízené služby by se měly rozšířit například o kariérní poradenství. A především chceme sjednotit přístup k inkluzivnímu vzdělávání,“ vypočítává klady Ubr.

Sídlo bude mít nová krajská organizace v Jihlavě na třídě Legionářů. Jejím šéfem bude Milan Pavlík, ředitel Pedagogicko-psychologické poradny a Speciálního pedagogického centra ve Žďáru nad Sázavou.

Stávající poradny v jednotlivých okresech - Třebíč, Havlíčkův Brod, Pelhřimov a Žďár nad Sázavou - zůstanou i nadále na svých adresách. Budou fungovat jako detašovaná pracoviště. Pokračovat mají i všichni stávající vedoucí.

Současní ředitelé jednotlivých pedagogicko-psychologických pracovišť na společné schůzce nastínili i možná rizika sloučení. Hlavní problémy vidí v nárůstu administrativy, potlačení specifik jednotlivých pracovišť a tím i omezení nabídky služeb nebo v menší pružnosti při řešení problémů.

„Centrální pracoviště nemusí být vždy ku prospěchu,“ míní Ljubica Váchová.

Nejčtenější

Dokažte, že remízek je remízek, tlačí finanční úřady na vlastníky půdy

Jedna z nově založených tůněk. Napřesrok jen málokdo pozná, že zde není...

Mnozí majitelé pozemků zažili v lednu nepříjemné překvapení. Museli dokazovat, že jejich příkopy či remízky nejsou...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Bez televize i počítačů. Fotografka nahlédla mezi nejortodoxnější Židy

Třebíčská fotografka Eliška Blažková se jako jedna z mála lidí dokázala dostat...

Před osmi lety přijela třebíčská rodačka Eliška Blažková poprvé na stáž do Izraele. Jako studentka fotografie měla...

Brod zbourá bývalý statek. Radní neví kdy, za kolik ani kdo to zaplatí

Bývalý statek na křižovatce ulic Masarykova a Ledečská kupuje město. To by v...

Radnice v Havlíčkově Brodě nechá zbourat bývalý statek U Vojtěcha. Nevyužívaný komplex budov loni město koupilo...

Najdete na iDNES.cz