Broučci odletí z Jimramova. Na deset let se přestěhují do Plzně

  10:52aktualizováno  10:52
Unikátní dioráma Svatba Broučků, jehož autorem je výtvarník Jiří Trnka, opustí po dlouhých letech Vysočinu. Dílo, které bylo vytvořeno na motivy jedné z nejznámějších českých knih Broučci od spisovatele a evangelického faráře Jana Karafiáta, bude v jeho rodišti Jimramově k vidění už jenom do konce února příštího roku.

Cenný exponát se přesune příští rok do Plzně, kde se jej ujmou restaurátoři. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Následně má být cenný exponát převezen do Plzně, kde se jej ujmou restaurátoři. V roce 2021 se pak stane hlavním lákadlem tamní připravované muzejní expozice o plzeňském rodákovi Jiřím Trnkovi. Dioráma, jež je majetkem Českobratrské církve evangelické, by mělo Vysočinu opustit na minimálně deset let.

„Vypovězení smlouvy o výpůjčce díla na dlouhých deset let nás samozřejmě nepříjemně zaskočilo. Vůbec jsme to nečekali. Dioráma k Jimramovu neodmyslitelně patří, máme k tomu i tematicky vyzdobenou síň rodáků, kde je dílo dosud umístěno,“ popsal jimramovský místostarosta Jan Petr s tím, že Trnkovi Broučci jsou jak častým cílem turistů a návštěvníků městyse, tak i srdeční záležitostí místních.

Z díla vylezli živí broučci

Církev evangelická ke změně umístění přistoupila na základě žádosti vedení Západočeského muzea v Plzni. 

Fotogalerie

„Synodní rada se rozhodla přání muzea o dlouhodobé zapůjčení vyhovět. Jeho prostory nabízí optimální výstavní – tedy vlhkostní, světelné i teplotní – podmínky pro exponát. Umělecké dílo tu bude zároveň pod odborným dohledem restaurátorů,“ vyjádřil se mluvčí Českobratrské církve evangelické Jiří Hofman. 

V jejich péči ostatně nebude unikátní dioráma poprvé. Již v roce 2012, kdy si v Plzni připomínali sté výročí narození Jiřího Trnky, byl tento exponát odvezen z Jimramova a vystaven v plzeňském Muzeu loutek. 

„V té době bylo provedeno jeho zakonzervování, a to opravdu za pět minut dvanáct, neboť z díla tehdy vylezli i živí broučci. Stav tak zůstal zachován, nyní je ale potřeba i kompletní zrestaurování díla,“ nastínila vedoucí Muzea loutek Markéta Formanová.

Elektřina do lampiček

Objekt o délce zhruba dva a půl metru získal mimo jiné také nový rozvod elektřiny do lampiček Broučků. Jejich postaviček je zhruba padesát. Právě vysoce odborná péče byla jedním z hlavních důvodů, proč církev rozhodla o desetiletém přemístění trojrozměrného obrazu na západ Čech. 

Cesta Trnkových Broučků

  • Dioráma Svatba Broučků Jiřího Trnky bylo vytvořeno pro světovou výstavu v New Yorku v roce 1939. Kvůli válce ale nebyla česká expozice otevřena.

  • Dílo bylo vystaveno v Praze, později reprezentovalo i v roce 1958 na výstavě Expo v Bruselu. Roku 2004 byla část díla na výstavě v Japonsku. V roce 2012 se slavilo v Plzni sto let od narození Jiřího Trnky, tak bylo dioráma v Plzni vystaveno a zakonzervováno.

„Především zásluhou restaurátorů se totiž v roce 2012 povedlo exponát zachránit pro další generace,“ zdůraznil Jiří Hofman.

Oproti roku 2012 ale nyní nebudou moci lidé při návštěvě muzea sledovat činnost odborníků při péči o dioráma takzvaně online, což se v té době těšilo velkému zájmu veřejnosti.

„Jedná se o odborné práce, které budou tentokrát probíhat ve specializované dílně,“ odůvodnila Markéta Formanová. V roce 2021 by se podle jejích slov měla Svatba Broučků v „novém“ kabátě představit veřejnosti v rámci expozice Jiřího Trnky. „Předpokládáme, že ji uvidí kolem třiceti tisíc návštěvníků ročně,“ dodala Formanová.

Plzeňští nabídnou loutky

A co bude s prázdným místem v síni rodáků v budově obecní školy v Jimramově? Vedení městyse se nehodlá tematiky Karafiátových Broučků rozhodně vzdát.

„Zvažujeme umístění expozice, která by se díla týkala, oslovili jsme už i některé umělce,“ nastínil následný postup místostarosta Jan Petr. Řešení nabízí ale i plzeňské muzeum. Jimramovským plánuje podle Martiny Formanové nabídnout k vystavení loutky Jiřího Trnky, které se vážou právě ke Karafiátovým Broučkům.

Městys Jimramov, kde se narodil v roce 1846 autor knihy Broučci, evangelický farář Jan Karafiát, měl dioráma zapůjčeno a vystaveno v síni rodáků od konce devadesátých let minulého století.

Už předtím, od začátku devadesátých let, byl objekt k vidění v prostorách jimramovského evangelického sboru.

  • Nejčtenější

Na zvrhlého učitele soudce křičel, pak ho poslal na 4,5 roku do vězení

Několikrát musel soudce Okresního soudu v Jihlavě Pavel Horna zvýšit hlas na učitele Miroslava Černého z Berouna. Muže...

U silnice ležel mrtvý mladík, zřejmě jej někdo srazil. Policie hledá svědky

Policie na Vysočině pátrá po řidiči osobního auta, které zřejmě srazilo a zranilo šestnáctiletého chlapce. Mrtvého jej...

Přepadení ženy vyvolalo v Pelhřimově emoce, starosta i policie je krotí

Loupežná přepadení, rozbité lavičky a městský mobiliář i nástrahy s hřebíky na silnicích určené řidičům. V Pelhřimově v...

Premium

Klaus i Zeman budovali demokracii jen z donucení, tvrdí Martin Mejstřík

Byl pátek 17. listopadu 1989 a tehdejší student Divadelní fakulty AMU Martin Mejstřík se společně se spolužáky chystal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Další auto přistálo v příkopu, zatáčku u Radňovic řidiči podceňují

V nechvalně proslulé zatáčce u Radňovic na silnici číslo 19 mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Městem na Moravě už se...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Klid, ticho a příroda. Nejkrásnějším nádražím roku se pyšní Rozsochy

Nejhezčí vlakové nádraží mají v Rozsochách nedaleko Bystřice nad Pernštejnem na Vysočině. Určily to výsledky již...

Na družku a její dceru útočil tyran paralyzérem a jehlou, skončil ve vazbě

Elektrickým paralyzérem a injekční stříkačkou zaútočil na svou partnerku a její mladistvou dceru čtyřicetiletý muž na...

V kryptě pod kostelem našli šest rakví, patrně jsou v nich ostatky mnichů

Úspěchem a nadějí na další pokračování skončil průzkum dvou podzemních krypt pod podlahou klášterního kostela svaté...

Kopec na Třebíčsku je plný arsenu, vodní zdroje zatím nejsou v ohrožení

Lidé z Okříšek na Třebíčsku a v sousedních Přibyslavicích si oddechli. Zdroje jejich pitné vody v současnosti...

Najdete na iDNES.cz