Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Infekční pavilon čeká obří rekonstrukce, z budovy zůstanou jen zdi a část střechy

  10:28
Na podzim má začít velká rekonstrukce infekčního pavilonu nemocnice v Havlíčkově Brodě. Zahájení investice za téměř 300 milionů korun čeká na poslední předstartovní úkony. Zdravotnické zařízení se na opravy musí připravit a přestěhovat celou řadu provozů. Vše by mělo vypuknout v říjnu.

Po velké rekonstrukci infekčního pavilonu havlíčkobrodské nemocnice ze současné budovy zůstanou vlastně jenom nosné zdi a část střechy. | foto: archiv Kraje Vysočina

Jak upozornila mluvčí nemocnice Petra Černo, zatím není připravený přesný harmonogram stěhování. Jisté je zatím jen to, že infekční oddělení se přestěhuje do budovy onkologie. A ředitelství, jež sídlí ve stejné budově, se rozdělí a místo najde ve dvou dalších pavilonech.

„Než se bude vše stěhovat a poté předávat staveniště, musí být hotová dočasná dekontaminace infekčních odpadních vod v budově onkologie, abychom sem mohli přesunout infekční oddělení včetně ambulancí,“ nastínila Černo, na co se čeká nejvíce.

Vedení nemocnice předpokládá, že se dočasná dekontaminace bude dokončovat v průběhu října. Teprve poté bude možné oddělení přestěhovat. A až následně může začít samotná rekonstrukce budovy.

Přestavba infekčního oddělení bude jednou z největších a nejdůležitějších investic kraje v areálu havlíčkobrodské nemocnice. Objem prací by měl dosáhnout 285 milionů korun. „Kraj Vysočina je připraven stavební práce zaplatit z vlastního rozpočtu, na energetická úsporná opatření se podařilo získat evropskou dotaci,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Vzniknou čtyři nadzemní podlaží

Za peníze z Národního plánu obnovy bude objekt zateplen, rekonstrukcí projde otopná soustava nebo vzduchotechnika. Peníze z Bruselu by měly pomoci i s výměnou části oken a dveří. Na Kraj Vysočina zbudou stěžejní stavební práce i vybudování nové přístavby.

Rekonstrukce by to měla být opravdu důkladná. „Ze současné budovy zůstanou pouze nosné zdi a větší část střechy,“ zmínil už dříve krajský radní pro oblast majetku Karel Janoušek.

„Dodavatel bude mít na rekonstrukci a přístavbu budovy infekčního oddělení dvacet měsíců. Po dokončení bude mít objekt čtyři nadzemní podlaží, část bude podsklepená. Kromě infekčního oddělení a ředitelství počítáme s přípravou na několik služebních bytů,“ konstatoval nyní radní Janoušek.

Je tedy jasné, že takové práce nebude možné dělat za provozu. Infekční pavilon včetně ředitelství nemocnice, jež zabírá prostory ve vrchním patře budovy, musí na čas pryč. Samotné infekční oddělení najde útočiště v pavilonu onkologie. Konkrétně v prostorách, které mnozí pacienti dobře znají, bývalo v nich očkovací centrum proti covidu-19.

„V průběhu prázdnin zde probíhaly stavební úpravy, které umožní bezproblémové přestěhování lůžkové infekční části i ambulancí. Dojde však k omezení lůžkové kapacity z 21 na 15 lůžek,“ poznamenala Petra Černo.

Přemístění ředitelství pak způsobí drobnější škatulata v areálu nemocnice. Částečně najde vedení zdravotnického zařízení azyl v budově rehabilitace a v internátu zdravotnické školy, kde zaujme celé jedno patro. A zčásti se nastěhuje do pavilonu 13, kde sídlí například plicní oddělení nebo celá řada ambulancí.

Naopak některé ambulance z pavilonu 13 se budou muset přesunout do hlavní lůžkové budovy, například ambulance bolesti. „Veškeré informace o přestěhování pacienti naleznou na webových stránkách nemocnice, kde budou změny předem zveřejněny,“ upozorňuje mluvčí Černo.

Plány urychlil covid-19

O rekonstrukci infekčního oddělení přemýšlela nemocnice i se svým zřizovatelem už dříve. Období nekontrolovaného šíření onemocnění covid-19 však plány urychlilo. Před dvěma roky si rekonstrukci oddělení vytyčil Kraj Vysočina jako jeden z hlavních cílů.

„Pandemie a především nové, zvyšující se nároky na provoz infekčních oddělení byly důvodem pro uspíšení našich plánů,“ vysvětloval v létě roku 2021 náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

Nově bude podle Karla Janouška celý pavilon řešen tak, aby nedocházelo ke křížení provozů jak infekčního, tak administrativního. Kapacita infekčního oddělení – 25 lůžek – zůstane zachována. Celé oddělení budou tvořit dvě samostatné jednotky.

Zároveň s urychlením rekonstrukce začala nemocnice pro infekční oddělení pořizovat nové vybavení. I to je důsledek covidového období. Peníze na to částečně čerpá z Integrovaného regionálního operačního programu.

„Na seznamu pořizovaných předmětů a vybavení je asi 400 položek. Jsou tam defibrilátory, monitory, ultrazvuky, mobilní rentgeny nebo polohovací lůžka. Celková cena za vybavení je 23 milionů korun,“ oznámil hejtman Vítězslav Schrek.

10. června 2022

  • Nejčtenější

Pohádková chalupa byla domem hrůzy. Majitelé z naivity rychle vystřízlivěli

4. prosince 2023

Seriál Naše původní představa, oslavit Vánoce 2022 na chalupě, se ukázala jako nereálná. Plán „rychlé...

Transport lávky skončil nehodou na D1, pětitunový náklad narazil do mostu

8. prosince 2023  16:13

V pátek ráno měla být ve Žďáře nad Sázavou, na jedno z ramen řeky Sázavy pod Bránským rybníkem,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Modelář nabízí pětimetrové kolejiště za pět milionů. A k němu dům jako bonus

4. prosince 2023

Premium „Prodám kolejiště s rodinným domkem.“ Takový inzerát si před pár dny podal jeden z nejznámějších...

Plameny zachvátily sklad sena na Pelhřimovsku, škoda šplhá k 25 milionům

4. prosince 2023  8:36

Rozsáhlý požár po celou noc zaměstnával hasiče na Pelhřimovsku. V Těšenově, místní části Horní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítkovicím pomohla hvězda z první ligy. Snad to kluky nakopne, hlásil Dočekal

3. prosince 2023  21:49

V sobotu bojoval v dresu Třebíče proti Vsetínu a u výhry 5:4 si připsal dvě asistence. V neděli...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Provazochodec a akrobatka vzdali hold Santinimu, nezalekli se ani mrazu

10. prosince 2023  10:31

Dechberoucí podívanou mohli v sobotu večer sledovat lidé na náměstí ve Žďáře nad Sázavou. V...

Opravený zámek v Třešti se pomalu stává novým kulturním centrem města

10. prosince 2023  9:08

Dalším bodem na kulturní mapě se pomalu stává třešťský zámek. Areál, který nedávno prošel...

Serváce postřelili na severu Moravy. Sokol pochází z hnízda z Dukovan

9. prosince 2023  15:07

Zřejmě už nikdy nebude ve volné přírodě létat a lovit mladý sokol stěhovavý z dukovanské...

Kulový blesk. V Horáckém divadle bude místo Hrušínského akci řídit žena

9. prosince 2023  9:30

„No to jsem ale nečekala, že to bude taková pěkná půdička… Velká, suchá. Ta se vám ale povedla, ta...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...