Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Lékař císařské armády se domů vrátil až po smrti, jeho hrob dlouho chátral

  10:07
Metr a půl vysoký podstavec, na něm metr a půl vysoká socha Krista. Neobvyklý náhrobek stojí na hřbitově v Přibyslavi. Desítky let byl neudržovaný, a tak se zdejší kronikář Ivo Havlík jal zkoumat, komu vlastně patří. Zjistil, že jednomu z mála vysoce postavených lékařů rakousko-uherské armády.

Hrob Františka Křesťana býval léta neudržovaný. Jakmile kronikář Ivo Havlík zveřejnil výsledky svého pátrání po osudech tohoto lékaře císařské armády, našli se dobrodinci, kteří hrob uklidili a upravili. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Není to zcela obvyklý náhrobek. Opravdu velmi dlouho býval neudržovaný. O hrob se už dávno nikdo nestará, ani při Památce zesnulých na něm nejsou vidět květiny, věnec nebo zapálená svíčka. Proto mě napadlo zapátrat po okolnostech jeho vzniku,“ říká Havlík.

Podle nápisu vytesaného na náhrobku zde odpočívá lékař a plukovník rakousko-uherské armády František Křesťan. Lidí takové profese na počátku 20. století nebylo mnoho. Tento muž navíc zemřel ve svých 36 letech v roce 1910, mimo jakýkoli válečný konflikt. I to Havlíka zaujalo.

Kronikář proto oslovil správu hřbitova, genealoga i několik specializovaných institucí se žádostí o informace. Podle záznamů ve hřbitovní knize je toto hrobové místo zaplaceno takzvaně na věčnost, tedy po celou dobu existence hřbitova.

Jako kontaktní osoba je k hrobu uveden jistý František Nechvátal z Děčína. „Na jeho adresu do Ploučnické ulice jsem napsal, ale Česká pošta dopis vrátila jako již nedoručitelný,“ konstatoval Ivo Havlík.

Dokumenty psané těžko čitelným kurentem

Mnohem úspěšnější byl u Vojenského ústředního archivu v Praze. V něm byly nalezeny více než 110 let staré úřední dokumenty. „Jedná se o text v rozsahu osmi rukopisných stran psaných obtížně čitelným kurentem,“ popisuje dokumenty badatel.

S jejich rozluštěním mu pomohl Aleš Veselý z havlíčkobrodské Galerie výtvarných umění.

Z dokumentů vyplývá, že Křesťan se narodil v Přibyslavi 6. září 1873. Odmaturoval na gymnáziu v tehdejším Německém Brodě (dnes Havlíčkově - pozn. red.) a začal studovat medicínu na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze.

Na jaře 1896 však studium přerušil kvůli půlroční branné službě. „Armádě se přitom upsal na deset let. Závazek po této době ještě prodloužil,“ prozradil Ivo Havlík. Křesťan promoval 13. června 1899. Tou dobou sloužil jako svobodník u 21. pěšího pluku v Čáslavi. Na dokončení studia medicíny dostal dovolenou.

Po promoci jeho kariéra rychle stoupala. Ještě v témže roce byl v hodnosti poručíka povýšen na asistenčního lékaře a jen o pár měsíců později na nadlékaře Posádkové nemocnice ve Vienner Neustadt. Během následujících let se stal vrchním lékařem pluku dragounů a v roce 1907 byl povýšen na plukovního lékaře nejvyšší I. třídy a převelen do posádkové nemocnice číslo 10 v Innsbrucku. Během kariéry posbíral několik ocenění.

Zemřel v nemocnici, v níž sám sloužil

František Křesťan patřil ke špičkovým lékařům císařské armády. Těch podle úředních údajů na přelomu 19. a 20. století sloužilo v celém Rakousku-Uhersku něco málo přes 1 200. Ale tak vysoce postavených a oceňovaných z nich bylo minimum.

Přesto to v císařské armádě lékaři neměli jednoduché. „Vojenští důstojníci se na ně dívali jako na nepřirozené spojení velitele, jehož hlavním úkolem bylo udržovat v mužstvu pořádek a v případě nutnosti ho vést do boje, a civilního lékaře, který ošetřuje raněné a stará se ‚pouze‘ o záležitosti medicínského oboru,“ vysvětluje Havlík.

Ani medicínské znalosti a dovednosti Křesťana nezachránily před závažným onemocněním. Dostal zánět ledvin a 3. března 1910 v pouhých 36 letech zemřel v nemocnici, v níž sám sloužil. Jeho ostatky pak byly převezeny do téměř 600 kilometrů vzdálené rodné Přibyslavi.

Zda má ve městě armádní lékař ještě nějaké příbuzné, Ivo Havlík s jistotou zjistit nedokázal. „V Přibyslavi je několik rodin s příhodným příjmením Křesťan, ale žádná o případném rodinném vztahu s MUDr. Františkem Křesťanem neví,“ konstatoval kronikář.

Hrob svému synovi zřídili vlastní rodiče

Ve starých matričních knihách dokázal dohledat pouze to, že jeho otec se jmenoval Adolf a byl kožešníkem a jeho matka Antonie byla ze ševcovské rodiny. Zda měl František sourozence či případné potomky, neuvádí.

Hrob svému synovi však zřídili jeho rodiče. Ti v době úmrtí Františka žili. Kdo se ovšem o hrobové místo staral později, není známo. V posledních desítkách let chátralo. Až donedávna. Jakmile Havlík svá zjištění publikoval v radničních novinách i na webu města, hrob dobrodinci uklidili.

„Zároveň se začalo hovořit o vyhlášení veřejné sbírky na restaurování sochy nad hrobem. Ta prorůstá mechy a lišejníky a na několika místech se odlupuje. Místní restaurátor Petr Máša náklady odhadl na 110 tisíc korun. To zas není tak mnoho, aby se to ve sbírce nedalo shromáždit,“ naznačil Ivo Havlík.

  • Nejčtenější

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Jihlavy narazil vlak do spadlého stromu. Provoz bude stát až do pondělí

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od nedělního rána zastavený provoz. Lokomotiva...

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Žďárskou jedli v evropském parlamentu zdobí foukané secesní ozdoby

Čtyřmetrová jedle ze Žďáru nad Sázavou voní od úterý v Evropském parlamentu v Bruselu. Ozdobená je ručně vyráběnými...

Řádění kůrovce letos na Vysočině zbrzdilo počasí, boj o lesy ale pokračuje

Poměrně příznivý rok za sebou mají lesy na Vysočině, které už několik let čelí rozsáhlé kůrovcové kalamitě. V kraji,...

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Hotel Ville. Spisovatelku si našla múza na letní dovolené ve Francii

Spisovatelka Veronika Doskočilová má to štěstí, že náměty svých knih nemusí složitě vymýšlet. Samy si ji vyhledávají....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...