Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. října 2021 Sabina

Na nové trase hradem Roštejn turisté zažijí pravou loveckou hostinu

  16:04
Další etapa obnovy interiérů a exteriérů loveckého hradu Roštejn u Telče se blíží ke konci. Po loňském zpřístupnění interaktivní prohlídkové trasy určené rodinám se připravuje otevření hlavního hradního paláce. Díky důmyslné videoprojekci se z turistů stanou účastníci lovecké hostiny.

Kastelánka hradu Roštejn Kateřina Rozinková má napilno. Veškeré stavební práce v interiérech jsou dokončené, nyní rozmisťuje exponáty. Nová hlavní prohlídková trasa na Roštejně by se měla návštěvníkům otevřít poprvé o víkendu 29. a 30. června. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Veškeré stavební práce v interiérech jsou dokončené. Nyní se zaměřujeme na instalaci a rozmístění exponátů,“ vysvětluje kastelánka hradu Kateřina Rozinková.

Hotovo chce mít hradní paní do konce června. Nová hlavní prohlídková trasa A, která ponese název „Lovecké sídlo v proměnách dějin“, by se měla otevřít poprvé už o víkendu 29. a 30. června. Je to o něco dříve, než bylo původně zamýšleno.

„Vyšli jsme vstříc velkému zájmu návštěvníků. Posun termínu je asi o čtyři dny,“ připomíná kastelánka.

Pro návštěvníky tak bude na této trase od začátku letních prázdnin připraveno celkem osm sálů včetně unikátního sklepa. Prohlídka bude sledovat tok času dějinami hradu.

„Začínat se bude v nejstarší, gotické části hradu. Pokračovat se bude renesancí, barokem a postupně se budeme blížit víc a víc počátku 20. století. Prohlídka vyvrcholí u hradní věže, která po úderu blesku v roce 1915 začala hořet a následně se odtud rozšířil ničivý požár,“ líčí Rozinková.

Společným pojítkem všech místností bude tematika lovectví. Roštejn byl totiž  obranným hradem a později loveckým sídlem pánů z Hradce, kteří jej nechali ve 14. století vybudovat na skalním masivu.

Vyměnit museli stropy a podlahy, byly napadené dřevomorkou

Po aktuální stavební obnově interiérů a části venkovních omítek a střech se má hrad přiblížit do podoby z roku 1915, tedy před tím, než byl zničen požárem.

Pracovalo se i na omítkách. Restaurátoři očišťovali jednak nástěnné malby, ale i stěny v místnostech, kde malby nejsou - pracovali na tom, aby se barevností přibližovaly charakteru 17., 18. a 19. století.

Fotogalerie

V sálech zase museli dělníci kompletně vyměnit podlahy a stropy, protože byly z velké části napadené červotočem a dřevomorkou. „Nová podlaha v hodovní síni odráží motiv pětilisté růže a odkazuje na původní pány,“ upozorňuje kastelánka na jednu ze zajímavostí.

Stejně jako na trase pro děti, i zde se návštěvníci dočkají některých hravých interaktivních prvků, jako jsou moderní audiovizuální projekce. Například v impozantním hodovním sále, kterému vévodí dlouhý stůl, se návštěvníci stanou účastníky lovecké hostiny.

„Díky důmyslně vytvořené videoprojekci uvidí pravou loveckou hostinu o osmi až deseti chodech,“ prozrazuje Kateřina Rozinková jedno z budoucích lákadel.

Správa hradu ukáže, jak se v minulosti skladovaly potraviny

A protože Roštejn je lovecký hrádek, k tématu patří i gastronomie. Turisté tak zavítají do přípravny jídla a poté i do jedinečného sklepa, který se nachází v prvním patře hradu. „Byla to dříve vlastně jenom taková kapsa, která vznikla při budování hradu a nechtěli ji zasypat,“ vysvětluje Rozinková.

Celou jednu stěnu tvoří přírodní skála, na níž byl hrad vystavěn, a přírodní mohutné žulové kvádry naskládané na sebe. „Není to nijak stylizované. Je to přirozená podoba skály tak, jak se zachovala,“ upozorňuje kastelánka.

Při prohlídce tu chce správa hradu demonstrovat ukázku skladování potravin. Atmosféru doplňují sudy na víno, zavěšená zvěřina, ošatky, ale i atraktivní historická lednička z konce 19. a začátku 20. století.

Působivý erbovní sál se nově stane pracovnou renesančního vzdělance. Návštěvnickou atrakcí na tomto místě bude jistě i historický záchod zvaný prevét. Ten tam byl sice již v minulosti, ale působil spíše jako komůrka se sedátkem, protože prevét byl zaslepený. „Teď z něj vidíme až ven. Je to velmi názorné,“ směje se kastelánka a odkrývá poklop středověké toalety.

Malba koně nikdy popisky nedostala. Napraví to až nyní

Průvodce pak zavede turisty do pracovny vedoucího lesní správy, kde projektor oživí nástěnnou malbu koně ze 17. století.

„Je to malba převzatá zřejmě z veterinární publikace. Zobrazuje anatomii koňského těla. K jednotlivým jeho částem vedou čáry, které měly být zakončeny ještě popiskami. Na to ale nikdy nedošlo. Majitelům se zřejmě líbil jenom kůň s čárami. Původní vzdělávací činnost to nikdy neplnilo. My to teď napravíme,“ poznamenala.

Konec prohlídkové trasy bude v dřívějším Biskupském salonku, který se v nové podobě promění v pánský lovecký salonek. Ponese dovětek Svatohubertský. Dominantou sálku totiž bude soška svatého Huberta. Podle kastelánky to je totiž jediná věc s doloženým původem, která se z vyhořelého Roštejna dochovala.

Děti budou skládat dřevěné houby, vylezou i na posed

Rekonstrukce hlavního hradního paláce umožní i rozšíření loni otevřené trasy B. V této sezoně bude doplněna o dvě nové místnosti.

„Bude to lesní herna, na které si především děti utuží znalosti nabyté na trase. Vyzkoušejí si například spojování modelů klobouků a noh hub vyřezaných ze dřeva, budou mít možnost obléknout se do lesnického, instalován zde bude také model posedu, do kterého budou mít možnost vstoupit,“ vypočítává kastelánka Kateřina Rozinková další lákadla.

I když stavební úprava interiérů letos skončí, práce se přesunou do exteriérů a budou pokračovat i v příštím roce. O letošních prázdninách například kolem hradní věže dělníci vybudují lešení. Kontrolovat budou kamenné spáry a stav věže.

Rekonstrukce loveckého sídla za 70 milionů korun začala v květnu 2017. Přibližně 58 milionů korun zaplatí evropská dotace, zbývající část financuje Kraj Vysočina jako zřizovatel.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíJihlavaTřebíčŽďár nad SázavouHumpolecHavlíčkův BrodPelhřimov, další

  • Nejčtenější

Nehoda devíti aut a kamionů zavřela na dvě hodiny dálnici D1 u Velkého Meziříčí

Dálnici D1 směrem na Prahu na 144. kilometru u Velkého Meziříčí na Žďársku v půl deváté ráno uzavřela hromadná nehoda...

Eso bez fotky: NHL poznává Vejmelku. Dobře, že dostal svobodu, vidí táta

Premium Připravoval se svědomitě a na leccos. Nejen na rychlejší hokej a zdatnější soupeře, ale i na další aspekty života v...

Řidič chtěl vjet pod náklaďák, za pokus o vraždu spolujezdce dostal 9 let

Za pokus o vraždu šestnáctiletého spolujezdce v autě, které ujíždělo policejním hlídkám, si Tomáš Kocourek definitivně...

Nasouvání nového mostu přes Sázavu se v Havlíčkově Brodě chýlí ke konci

Obyvatelům východní části Havlíčkova Brodu se nyní z oken naskýtá nezvyklý pohled. Mohou sledovat, jak se nad řeku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapři, štiky, candáti i sumci. Na Vysočině začínají výlovy s prodejem ryb

Nakoupit si čerstvé kapry, líny, štiky, amury, candáty a další druhy šupinatých obyvatel vysočinských rybníků mohou...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Nehoda devíti aut a kamionů zavřela na dvě hodiny dálnici D1 u Velkého Meziříčí

Dálnici D1 směrem na Prahu na 144. kilometru u Velkého Meziříčí na Žďársku v půl deváté ráno uzavřela hromadná nehoda...

Řidič chtěl vjet pod náklaďák, za pokus o vraždu spolujezdce dostal 9 let

Za pokus o vraždu šestnáctiletého spolujezdce v autě, které ujíždělo policejním hlídkám, si Tomáš Kocourek definitivně...

Festival Ji.hlava začne rybářskou výpravou a podpoří běloruskou opozici

Už jen pár dní zbývá do zahájení Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2021. Letos se jedná o jubilejní...

Budova pro krajské úředníky se prodraží, na vině je vyšší cena vybavení

Práce na výstavbě nové budovy pro úředníky Krajského úřadu Kraje Vysočina jsou v plném proudu. Administrativní prostory...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...