Na Roštejně vystaví kostěnou kostku a vyženou dřevomorku

  8:30aktualizováno  8:30
Projít si jednu prohlídkovou trasu hradu dvakrát? A za cenu jednoho vstupného? Právě to je nyní možné na loveckém hradu Roštejn nedaleko Telče. Neskrývá se však za tím žádný chytrý marketingový tah, ale nutné bezpečnostní opatření.

Rekonstrukce hradu Roštejn, který se nachází mezi Telčí a Třeští na Jihlavsku, má být dokončena v roce 2021. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na Roštejně totiž již čtvrtý měsíc pokračuje celková obnova hradu i prohlídkových tras za více než 70 milionů korun. Památka se postupně navrací do stavu, v jakém vyla v roce 1915. Vše se děje za provozu a otevřena je turistům vždy alespoň jedna prohlídková cesta.

Dělníci právě v těchto dnech začali sundávat střešní krytinu nad trasou B, jejíž oprava odstartovala jako první. Ta je však v blízkosti hlavního vstupu do paláce, a proto tudy návštěvníci kvůli nebezpečí úrazu nemohou procházet.

Fotogalerie

„Do hlavního hradního paláce na trasu A je proto vodíme dveřmi, kterými normálně z prohlídkové trasy vycházejí. Expozici si projdeme na její začátek nejprve bez mluvení a pak už jdeme klasickou prohlídku s výkladem,“ usmívá se kastelánka hradu Kateřina Rozinková.

Podle ní je to však jen krátkodobé opatření, které potrvá dva týdny.

Hradní trasu B, která je určená dětem, by už dnes návštěvníci kvůli stavebnímu ruchu stěží poznali. Všechny exponáty jsou odvezené, omítka je seškrábaná, podlaha odstraněná, dělníci odkryli i strop.
Nejvíc práce měli stavaři zatím v malovaném botanickém sálu.

Některé z původních trámů a dřevěných prvků nesly po odkrytí značné stopy biologického napadení, některé části se musely chemicky ošetřovat, jiné budou vyměněny.

Archeologové objevili vzácnou kostku

„Zatím veškeré práce zvládáme podle časového harmonogramu a první etapa této rekonstrukce by neměla být ohrožena. K poslednímu říjnu to máme mít hotové, ale vzhledem k tomu, že jsme v botanickém sálu objevili opravdu rozsáhlé napadení dřevomorkou, musíme tam dělat úplně nový strop,“ vysvětluje za firmu, která provádí rekonstrukci, stavbyvedoucí František Kret.

Svou práci na hradě odvedli už i archeologové, zajímala je především hradní kaple. Pod její podlahou objevili polokruhové zdivo, které je zbytkem středověké věžice. Potvrdila se tak domněnka, že v místě, kde byla v 16. století vybudována kaple, stávala dříve věž, která zpevňovala nároží.

Archeologové taky našli spáleništní vrstvu, která podle Kateřiny Rozinkové svědčí o požáru, který zde vypukl zřejmě v 15. století. „Hrad byl účasten s největší pravděpodobností nějakých půtek, ať již vdobě husitských či poděbradských válek,“ doplnila.

Skála pod sklem

Uvnitř věžice se našly i střepy z nádobí nebo kovové fragmenty pravděpodobně z opasků.
K tomu nejzajímavějšímu však patří kostěná šestistěnná hrací kostka z 15. století. Po skončení rekonstrukce si ji návštěvníci prohlédnou v nové hradní expozici.

Při postupující rekonstrukci nejenom stavaře, ale i kastelánku neustále překvapovalo, jak mocně vystupuje skála, na níž je hrad vystavěn. „Kdekoli se koplo, objevil se kámen. Část skály, kterou jsme objevili v podlaze hradního ochozu, proto necháme odkrytou pod vrstvou pochozího skla,“ upozornila.

Již tento týden by se na Roštejně měli objevit restaurátoři, kteří budou pokračovat v obnově omítek v hradní kapli a poté i v botanickém sále.

Nakouknout na staveniště mohou rovněž návštěvníci při speciálních prohlídkách. Ta první se uskutečnila uplynulý víkend.

„Chceme v nich pokračovat po celou dobu trvání rekonstrukce. Zájemci se dozví o postupu stavebních prací a dalších zajímavostech, které oprava přináší,“ sdělila Kateřina Rozinková. Nejbližší takto zaměřená prohlídka by se měla konat v září.

Rekonstrukce hradu, který se nachází mezi Telčí a Třeští na Jihlavsku, má být dokončena v roce 2021. Expozice budou věnované hlavně lovu.

Nejčtenější

Myslivec zastřelil chovnou fenu přímo před očima majitelky

Tereza Slavotínková chovala na své farmě Sýkorův mlýn dva australské ovčáky. O...

Přímo před očima majitelky zastřelil myslivec na Pelhřimovsku chovnou fenu australského ovčáka. Stalo se to koncem...

Kanibalové v Třebíči. Skandál chtěla mladá republika ututlat

„Tázal jsem se Dvořáčka, co s tím budou dělat? To prodáme řezníkům. O maso je...

Bylo to nejhorší případ kanibalismu v moderních českých dějinách. Maso několika zavražděných Židů bylo vyuzeno, snědeno...

Za rozjetým taxíkem vlál pes. Majitelka vodítko zabouchla do dveří

Taxikář vlekl za autem psa na vodítku

Malý pes v Jihlavě absolvoval nedobrovolný běh za taxikářským vozem. Jeho majitelka totiž z nepozornosti při...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Další z rubriky

Na zvýšení platů v sociálních službách chybí Vysočině čtvrt miliardy

Ministryně práce Jana Maláčová přichází na zasedání tripartity v Praze...

Zaměstnanci ve veřejných službách mají povinně brát více peněz. Přikazuje to vládní nařízení. Tento dokument zvýšil...

Jako Fénix z popela. Zhubl padesát kilo a založil úspěšný kickboxový klub

Josef Bílek dal dohromady jeden z nejúspěšnějších klubů kickboxu v zemi -...

Ten příběh by stačil i na filmový scénář o lidské vůli a cílevědomosti. Josef Bílek byl ještě před deseti lety mužem,...

Ze zapálení zámku i autobazaru policie viní šest lidí, motiv nejasný

V Horním Maršově hoří chátrající barokní zámek

Policie zatkla šest lidí, které podezírá ze založení požárů v autobazaru u Humpolce a na zámku v Horním Maršově na...

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?

Najdete na iDNES.cz