Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Hotely, které hyzdí města na Vysočině, čekají na zedníky a investory

  8:01
Dva hotely na vysočině bývaly chloubami města. Jenže čas na nich zapracoval tak mocně, že už spíše slouží jen pro ostudu. Jedná se o hotel Bílý Lev ve Žďáru nad Sázavou a Rekrea v Pelhřimově. Kolem Rekrey už krouží kupci a Bílý Lev se opraví. Otázkou však je kdy.

Takto by měl vypadat přestavěný Bílý lev. Pohled od bývalého městského úřadu. | foto: Repro: Městský úřad Žďát nad Sázavou

Budova Rekrey v Pelhřimově dospěla na samé dno. Zchátralá, ryze socialistická budova svou konstrukcí připomíná jihlavský Prior a čeká na záchranu.

Obrovská plachta s nápisem Na prodej zatím žádného investora nepřilákala. A to je hotel mimo provoz již dva a půl roku. Přitom při jeho slavnostním otevření v roce 1983 nic nenasvědčovalo tomu, že svým vzezřením zkomplikuje život v Pelhřimově.

"Největším problémem je, že není kde ubytovat účastníky hromadnějších akcí. V Pelhřimově se například letos již pošestnácté pořádaly chirurgické dny. V posledních letech však musí být jednodenní, protože by byl velký problém účastníky ubytovat. Nemůžeme přece lékařské kapacity poslat spát na internát. Tím ztrácí na úrovni i setkání záchranářů či sester," zhodnotil situaci starosta města Leopold Bambula.

Již několik let se táhnou vyjednávání mezi Svazem českomoravských spotřebních družstev, městem i hejtmanem Jiřím Běhounkem. Všichni by chtěli hotel prodat. Problém je v tom, že o něj není zájem.

"Podle mého názoru je doba, kdy byl hotel prodejný, pryč. Hotelnictví v současnosti nemá na růžích ustláno. Často se ptám lidí, kteří mají k hotelu blíž, zda se nějaký potenciální investor neobjevil, ale zatím marně," konstatoval Bambula.

O někdejší pýchu Pelhřimova není zájem

I předseda Svazu českomoravských spotřebních družstev Zdeněk Juračka, který budovu vlastní, chce především, aby hotel už získal nového majitele. Zatím však o někdejší pelhřimovskou pýchu valný zájem není.

"Měli jsme již jednoho vážného zájemce, s nímž jsme měli podepsat smlouvu. Týden před tímto úkonem však vycouval a my jsme museli začít intenzivně hledat nanovo. Nebylo to přitom vůbec jednoduché," vzpomínal Juračka.

Teď se však podle Juračky probíhají jednání se dvěma potenciálními investory, kteří by o budovu měli zájem. Pokud by se dohodli, prodeji nic nebrání.

"V minulosti byl i problém s tím, že pozemky pod hotelem nám nepatřily, museli jsme je odkoupit. Teď však chceme jediné, aby už byla budova co nejdříve prodána. Vše ale záleží na jednáních," dodal Juračka.

Svaz českomoravských spotřebních družstev ani neusiluje o to, aby hotel zůstal zachován. Co z něj nakonec bude, závisí podle Juračky na novém majiteli. Jisté však je, že kromě ceny samotné budovy bude muset do interiérů i exteriérů vložit nemalou částku na jejich úpravu a opravu. Nikdo však nechce, aby z Rekrey zbyla jen ruina, která hyzdí celé město.

Z hotelu polyfunkční dům

Podobnou "okrasu" města mají i ve Žďáře nad Sázavou. Tady se již dlouhé roky vedou jednání o hotel Bílý Lev stojící na náměstí Republiky. Majitelem budovy, která byla uzavřena před patnácti lety, je společnost Stavos Brno. Ta má v plánu vybudovat z hotelu polyfunkční dům.

Kdysi vyhlášený hotel Bílý lev ve Žďáře nad Sázavou

Co by v něm mělo konkrétně být nebo kdy ke stavebním změnám dojde a jakého budou rázu, však ředitel společnosti Aleš Zadražil neřekl.

Povolení mají, peníze ne

"Máme stavební povolení, zatím ale nevíme, kdy přesně začneme se stavebními pracemi, záleží na financích. Mohu ale říci, že v horizontu dvou tří let bychom chtěli hotel přeměnit na polyfunkční dům. Co konkrétně v domě bude, ale zatím neprozradím," sdělil Zadražil.

"Zbavit" se ohyzdné budovy v samotném srdci města chce i starostka Žďáru Dagmar Zvěřinová. Podle ní je celkem jedno, co z někdejšího hotelu vznikne, hlavní je, aby neškodil vzhledu náměstí.

"Chápu, že i když mají stavební povolení, teď v zimě asi těžko budou na budově probíhat nějaké práce. Od ledna však chceme na majitele tlačit, aby se konečně začalo něco dít a hotel nehyzdil město. V příštím roce chceme začít s opravami náměstí a tohle je jedna z věcí, která mu škodí více než dost," neskrývala svou nevoli nad současným stavem Bílého Lva Zvěřinová.

  • Nejčtenější

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

Oprava trakčního vedení na železnici u Jihlavy se protáhne až do noci

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od nedělního rána zastavený provoz. Lokomotiva...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Pohádky o mašinkách baví čtenáře už osmdesát let, teď se objeví na jevišti

V kouzelný pohádkový svět mašinek se v sobotu 3. prosince promění malá scéna Horáckého divadla v Jihlavě. Tvůrčí tým...

Žďárskou jedli v evropském parlamentu zdobí foukané secesní ozdoby

Čtyřmetrová jedle ze Žďáru nad Sázavou voní od úterý v Evropském parlamentu v Bruselu. Ozdobená je ručně vyráběnými...

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

Focení zvěře chce trpělivost, říká muž, který padesát let snímá přírodu

Více než padesát let hledí Antonín Havlát z Velkého Meziříčí na přírodu kolem sebe přes hledáček fotoaparátu a snaží se...

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...