Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Sláva vyhlášeného žďárského hotelu upadla, teď má Tálský mlýn znovu ožít

  8:46
Žďár nad Sázavou chce obnovit zašlou slávu hotelu a restaurace Tálský mlýn. Zařízení, které se nachází v lukrativní lokalitě poblíž rekreačního areálu u Pilské nádrže, je v majetku města. To ho provozovatelům pronajímá. Jenže v posledních letech Tálský mlýn ziskový rozhodně není.

Záměr na pronájem celého areálu Tálského mlýna již žďárská radnice vyhlásila. Zájemci se mohou hlásit až do konce letošního března. Cílem je, aby na nadcházející letní turistickou sezonu už hotel i restaurace plně sloužily turistům. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Podle vedení Žďáru je na vině především systém, kdy se město stará pouze o ubytovací část, a to prostřednictvím své příspěvkové organizace Sportis, zatímco restaurace je pronajímána dalším subjektům. To se má ale brzy změnit - Tálský mlýn nabídnou Žďárští zájemcům k pronájmu celý.

Fotogalerie

Kdysi do stylové restaurace, již má město v majetku od devadesátých let, mířili lidé s oblibou.

„Pamatuji si, je to tak patnáct dvacet let zpátky, jsme tam chodili s rodinou na obědy či večeře, pokud měl někdo narozeniny nebo při nějaké jiné slavnostní příležitosti. Byla to událost. Vařili tam výborně a bývalo plno. Pak se ale začali měnit lidé v kuchyni i na place, občas bylo úplně zavřeno a kvalita šla dolů,“ vzpomíná Lucie Kratochvílová ze Žďáru nad Sázavou.

Obzvláště v posledních letech, pokud nebyla restaurace zrovna úplně zavřená, se tam žádný z provozovatelů moc dlouho z různých důvodů nezdržel. To potvrzuje i vedení města.

„Ukazuje se, že takový provozní model není vhodný a způsobuje potíže. Za posledních deset let se v restauraci vystřídalo už šest nájemců. A kvůli tomu, že restaurace vesměs nefungovala nikdy úplně dobře a nebyla tam zajištěna kontinuita služeb s hotelovou částí, padal stín i na samotný hotel - například ve formě negativních recenzí na internetu,“ vysvětlil žďárský starosta Martin Mrkos.

Na portálu se negativní recenze hromadily v létě 2018

Projevilo se to i na obsazenosti ubytovacího zařízení; například v roce 2018 byl hotel vytížen pouze ze šedesáti procent. „Klient neví, že restauraci, která je stavebně součástí hotelu, provozuje někdo jiný. A vlastně ho to ani nezajímá. Chce kvalitní a komplexní služby,“ zdůraznil Mrkos.

Negativní recenze se na webovém portálu www.tripadvisor.cz kupily hlavně v létě 2018. „Katastrofa, víc už tam nevkročím. Restaurace prázdná, ale na stolech špinavé nádobí, dlouhé čekání na studené a nedodělané jídlo. Lidé, co přišli, zase odcházeli. Pomalá obsluha. Pro pivo jsme si chodili sami, jinak bychom se nedočkali,“ hodnotí služby například uživatelka Jana H., která na Tálský mlýn přijela s rodinou.

V říjnu 2018 restauraci převzali manželé Truksovi, kteří ve Žďáře úspěšně provozují kavárnu. Zařízení se zaměřením na klasickou českou kuchyni a domácí produkty se dařilo, také interiér prošel velkou proměnou. Ovšem ani tito provozovatelé v objektu dlouho nevydrželi - skřípala totiž spolupráce mezi hotelovou a restaurační částí „Táláku“.

Když jsou ve mlýně dva provozovatelé, vznikají třecí plochy

I to je jeden z impulzů, proč se nyní rozhodlo vedení města nabídnout areál k pronájmu jako celek.

„Těch důvodů je samozřejmě více. Ale pokud jsou dva oddělení provozovatelé, vznikají určité třecí plochy. Navíc lze jen velmi těžko realizovat nějaké provozní synergie, jako jsou nejrůznější balíčky, polopenze, kulturní akce… Je také téměř nemožné ohlídat stejnou kvalitu služeb pro hotel i restauraci,“ konstatoval žďárský starosta s tím, že hotelnictví a restauratérství je složitý byznys, v němž by podle něj město podnikat nemělo.

Záměr na pronájem celého areálu již radnice vyhlásila, zájemci se mohou hlásit do konce letošního března. Cílem je, aby na nadcházející letní turistickou sezonu už hotel i restaurace sloužily turistům.

„Restaurace bude zatím do 31. března 2020 fungovat v omezeném režimu podle dohody s příspěvkovou organizací Sportis. V dubnu bude přímo Sportis zajišťovat pro klienty hotelu minimálně snídaně. Dále se počítá s tím, že bude v průběhu dubna vybrán nový nájemce, který od května zahájí činnost,“ uvedla Hana Vykoukalová, marketingová referentka žďárské radnice.

Podmínkou je nájem 80 tisíc za měsíc a roční investice 50 tisíc

Podmínky nájmu Žďárští vytvořili ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací České republiky. „Chtěli jsme vše nastavit tak, aby byl areál pronajatelný, zachovala se kvalita služeb a majetek města se dál rozvíjel a neztrácel na hodnotě,“ přiblížil Martin Mrkos.

Minimální výše nájmu činí 80 tisíc korun měsíčně bez DPH. Žďár tedy bude ročně inkasovat jen za pachtovné bezmála milion korun. Budoucí provozovatel musí navíc každý rok investovat alespoň 50 tisíc, a to do ubytovací části i restaurace. Plus se bude podílet na dalších investicích rozvíjejících Tálský mlýn.

Samozřejmostí je pak praxe v oboru, bezdlužnost, bezúhonnost, sestavená strategie do dalších let. Body navíc dle vedení města získá provozovatel i tím, že převezme stávající zaměstnance hotelu, respektive Sportisu.

„V dnešní době, kdy je nouze o kvalitní pracovníky, věříme, že bude každý za zkušené zaměstnance jen rád,“ dodal žďárský starosta.

Do zařízení město průběžně investovalo, je v dobrém stavu

Hotel Tálský mlýn disponuje osmnácti pokoji. Město do objektu investuje průběžně. Například v roce 2015 byla zrekonstruována a natřena střecha areálu a opraveny židle a stoly v restauraci. Během dalších dvou let došlo k výměně koberců v hotelu, opravě klimatizace v restauraci i kanálů před budovou. Byl pořízen také nový nábytek do recepce hotelu.

V roce 2018 město zaplatilo za čištění fasády, dlažby ve dvoře, svodů a okapů, dále investovalo do rekonstrukce komínů, čerpací stanice splaškové kanalizace a altánu. Letos je v plánu oprava a natření střechy celé nemovitosti.

Kromě Tálského mlýna Žďár provozuje i Hotelový dům Morava v centru. Ten má spíše charakter ubytovny a slouží hlavně zahraničním pracovníkům. Jeho obsazenost se pohybuje kolem devadesáti procent. V radniční restauraci, již se Žďárským také dlouho nedařilo pronajmout, nakonec úspěšně funguje indická a nepálská restaurace.

Tálský mlýn leží v atraktivní lokalitě - přímo pod hrází Pilské nádrže na severním okraji Žďáru nad Sázavou.

Tálský mlýn leží v atraktivní lokalitě - přímo pod hrází Pilské nádrže na severním okraji Žďáru nad Sázavou.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

  • Nejčtenější

Kamion přejel do protisměru, ve slisovaném osobním autě zemřel řidič

Řidič kamionu vjel ráno do protisměru a čelně se srazil s osobním autem na silnici u České Bělé na Havlíčkobrodsku....

Na stojany na kola někdo navlékl dámské kalhotky, sundávali je strážníci

Netradiční případ, pracovně nazvaný Zimní second hand, řešili nedávno žďárští strážníci. Při běžné kontrole města...

Lidé podepisovali petice kvůli nevychovanému psovi, hádali se i o lavičku

Odeberte psa jeho majiteli, zvíře je nebezpečné, jeho pán nezodpovědný. S takovou peticí se setkali radní v Havlíčkově...

Po konci dodavatele energií vrací dopravní podnik do ulic naftové vozy

Krize na trhu s energiemi a krach jednotlivých dodavatelů se dotkl také Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ). Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kámen se má v Pohledu těžit ještě 4 roky. Bude pak voda na zatopení lomu?

Havlíčkobrodsku a jeho okolí hrozí v brzké době nedostatek stavebního kamene. Během nejbližších let bude končit provoz...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Rampa, výtah i Kosinkova galerie. Stará radnice ve Žďáře bude bez bariér

Vedení Žďáru nad Sázavou se letos na podzim hodlá pustit do rekonstrukce dominanty náměstí Republiky. Stará radnice má...

Méně skla a kamene, více betonu. Jihlava kvůli cenám osekává projekt arény

Jihlavská radnice hledá úspory v projektu na výstavbu nové Horácké multifunkční arény. Důvodem je raketový růst cen...

Bývalé jesle v Brodě by mohla nahradit nová bytovka, sousedé jsou proti

Na místě bývalých jeslí a soukromé školky na břehu Sázavy v Havlíčkově Brodě by mohl vyrůst nový komplex pro bydlení....

Zlatá lyže se vrátila domů, syn prvního držitele ji věnoval Novému Městu

Zlatá lyže je zpátky doma. Prestižní cenu, kterou dostávají vítězové slavného závodu, jehož první ročník se uskutečnil...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...