Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

I přes sucho měly brodské vodovody nejlepší rok. Tak zdraží jen o korunu

  8:53
O 1,5 procenta podraží od příštího roku voda lidem na Havlíčkobrodsku. Je to mnohem menší nárůst než ve zbytku republiky. Vodárny obvykle plánují nárůst cen v rozmezí tří až pěti procent. Brodské firmě to umožňují přidružené činnosti, vrhla se totiž i na pole fotovoltaiky nebo veřejného osvětlení.

Předseda představenstva municipální firmy Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod Pavel Policar. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Za příznivý vývoj na severozápadě Vysočiny může dosud nejúspěšnější rok v novodobé historii společnosti Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod (VaK HB).

„Letošní hospodářský výsledek překročí dvacet milionů korun. To je o více než tři miliony lepší, než jsme si sami plánovali,“ uvedl předseda představenstva VaK HB Pavel Policar.

Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod (VaK HB)

  • Je to municipální firma, jejímiž hlavními akcionáři jsou z 89 procent města a obce na Havlíčkobrodsku. Zbylých 11 procent mají drobní akcionáři. Představitelé měst a obcí jsou zastoupeni jak v představenstvu, tak i v dozorčí radě.
  • VaK HB zásobuje vodou celé Havlíčkobrodsko, vodu dále přeprodává lokálním zásobovatelům na Humpolecko, Pacovsko, Pelhřimovsko, Hlinecko a Čáslavsko. Vodu dodává více než 72 tisícům odběratelů. Po mnoha letech firma letos zaznamenala zvýšený odběr vody, přímo jí prodala přes tři miliony kubíků, dalších 400 tisíc kubíků přeprodala jiným dodavatelům.
  • Vodu čerpá ze 60 procent z podzemních zdrojů, nejvíce jich je v podhůří Železných hor na Chotěbořsku. Necelých 15 procent vody kupuje ze Želivské přehrady, zbytek tvoří vlastní povrchové zdroje.
  • Kromě základních činností souvisejících s vodou a kanalizací se firma věnuje přibližně dvacítce dalších činností. Ty jí také přináší dvě třetiny zisku. Mezi ně patří fotovoltaika, kogenerace, veřejné osvětlení, laboratorní testy, zemní a stavební práce nebo prodej vodárenského materiálu.
  • VaK HB má v současné době 141 zaměstnanců, kteří v průměru pobírají měsíční mzdu 26 100 korun. Společnost řídí sedmičlenné představenstvo v čele s Pavlem Policarem.

Nové ceny vodného a stočného schválilo představenstvo firmy. Odběratelé celkem zaplatí 69,35 koruny za kubík včetně daně. V této sumě je zahrnuto vodné i stočné. Oproti letošnímu roku, kdy společnost ceny neupravovala, je to zvýšení téměř přesně o jednu korunu.

Podle Policara je takový výsledek možný díky přidružené činnosti firmy mimo oblast vody. „Tvoří dvě třetiny zisku,“ upřesnil.

VaK HB má například aktivity ve fotovoltaice, zabývá se kogenerací a využitím energie z plynů v čistírnách odpadních vod, nabízí laboratorní služby, poskytuje výkopové a zemní práce, přeprodává vodárenský materiál, nově se pustil do provozu úsporného veřejného osvětlení.

Havlíčkobrodské Vodovody a kanalizace se skvělými výsledky chlubí dlouhodobě. V letošním roce se dostaly na špičku v republice prakticky ve všech měřitelných a porovnávaných hodnotách, přepočtených na velikost firmy a počet zaměstnanců.

Například bez výjimky splňují všechny standardy Evropské unie v čištění odpadní vody, dle laboratorních výsledků má její pitná voda excelentní kvalitu, ztráta vody v potrubí se pohybuje jen okolo deseti procent, když celorepublikový průměr je bezmála dvojnásobný.

„Jednoznačně se ukázalo, že neprodávat akcie vodárenské společnosti, ale místo toho z ní vybudovat municipální firmu, jejímiž akcionáři budou samotná města a obce, byl vynikající krok,“ nechal se slyšet místopředseda představenstva a zároveň havlíčkobrodský radní Tomáš Hermann.

Za sucha zásobovali vodou i okolní regiony

Jak Pavel Policar zdůraznil, za posledních deset let firma zvedla ziskovost o 450 procent. „Staráme se o 25 až 30 procent infrastruktury víc, při tom máme o 25 až 30 procent zaměstnanců méně,“ poznamenal. VaK HB ale hromadně nepropouštěl, zaměstnanců ubývalo přirozenou cestou.

Bez problémů si Vodovody a kanalizace poradily i s letošním extrémním suchem. Odběratele nemusely v ničem omezovat. Naopak, o 300 procent zvýšily dodávku vody na Čáslavsko, kde byl vody kritický nedostatek.

„Museli jsme ale změnit zažité věci a postupy. Často jsme regulovali průtočnost vody i způsoby zásobování, tahali jsme vodu z jednoho konce okresu na druhý, nepřetržitě sledovali stav hladiny ve vodojemech a okamžitě reagovali,“ popsal ředitel firmy Jan Kadlec.

Za loňský rok svým vlastním odběratelům, kterých mají Vodovody a kanalizace asi 72 tisíc, doručily přes tři miliony kubíků vody. Dalších přibližně 400 tisíc kubíků vody přeprodaly dál, zejména na Pelhřimovsko, do Hlinska a na Čáslavsko. „Po mnoha letech se celkový objem vody nepatrně zvýšil. Lidé už s ní tolik nešetří,“ pravil Kadlec.

Veřejné osvětlení VaKu svěřila Chotěboř, chystá se i Jeníkov

Přibližně 70 milionů korun letos firma investovala do modernizace vodovodní a kanalizační sítě. Ještě o desetinu víc chce investovat v příštím roce. Stěžejní akcí bude výměna a rozšíření vodovodního přivaděče ze Želivky do Ledče nad Sázavou, v plánu je i modernizace úpravny vody na Kristiánce, vodní nádrži u Světlé nad Sázavou.

A mnohem více se chce zaměřit na novinku, kterou svým městům a obcím VaK HB od letoška nabízí. Tou je provozování veřejného osvětlení. Prvním městem, s nímž uzavřely smlouvu, je Chotěboř. Za navýšení akciového podílu město firmě převedlo celý systém s více než 1100 světelnými body a rozvody, celkem za téměř jedenáct milionů korun. VaK slibuje městu značnou finanční úsporu a kompletní modernizaci systému.

„Čtyři roky jsme systém úsporného LED osvětlení testovali v našich provozech. Chotěboř je prvním průkopníkem z řady měst a obcí. Daleko od uzavření smlouvy nejsme ani v Golčově Jeníkově,“ prozradil Pavel Policar. Převedení veřejného osvětlení na VaK zvažuje i Havlíčkův Brod, který nechal zpracovat audit, zda by se mu tu vyplatilo.

  • Nejčtenější

U hvězd klepal bez pozvání. Kopecký ho vyslýchal, Zázvorková hnala, Sovák hostil

Premium

V osmdesátých letech minulého století chodil Prahou Metoděj Aleš, muž pocházející z Beskyd, s neobvyklým cílem. Navštěvoval v hlavním městě nejznámější umělce a sportovce té doby u nich doma. Důvod...

11. července 2024

Zeman dodržel tradici, vyplul ve svém žlutém člunu. Moc vás zdravím, vzkázal

Exprezident Miloš Zeman v úterý za horkého červencového počasí vyrazil na vodu ve svém ikonickém žlutém nafukovacím člunu. Podle bývalého hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka stráví exprezident na...

9. července 2024  14:26

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Někteří lidé se do stanu vraceli pro video, popsal evakuaci pořadatel festivalu

Obtížnou evakuaci návštěvníků jihlavského Vysočina festu, při kterém se zranily desítky lidí, popsali jeho organizátoři. Podle nich se lidé často vraceli do stanu, aby si natočili video. Událost má...

8. července 2024  8:56,  aktualizováno  12:57

Sedla do auta k cizímu muži, ten ji znásilnil. Policisté zadrželi podezřelého

Třebíčští policisté dopadli muže, který minulý týden sexuálně napadl mladou ženu. Podezřelý je obviněn ze znásilnění a na trest čeká ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

12. července 2024  12:04

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kamion druhého předjížděl i dvě minuty. Policie ukázala záběry hříšníků z D1

V souvislosti se startem letních prázdnin nachystali policisté na Vysočině dvoudenní dopravně bezpečnostní akci. Zkontrolovali při ní bezmála dva tisíce aut na frekventovaných silnicích prvních tříd,...

9. července 2024  15:19

Se sdílenými koly Brod vyčkává, na šlapání do pedálů je město kopcovité

Sdílená kola už na Vysočině využívají obyvatelé Jihlavy, Třebíče, Pelhřimova i Žďáru nad Sázavou. Jsou lidmi hodně využívaná, pochvalují si zástupci zmíněných měst. V Havlíčkově Brodě ale zatím tato...

16. července 2024  8:56

Musíme přijít na to, kde děláme chybu, drbe si hlavu jihlavský matador Lacko

Pět sezon – všechny ve druhé fotbalové lize – zatím strávil v dresu FC Vysočina slovenský záložník Matúš Lacko. Sedmatřicetiletý odchovanec ŠK Malacky, který v barvách Znojma a Brna za tři ročníky v...

16. července 2024  8:49

Šlapadla čeří vodu rybníka Hastrman kousek od havlíčkobrodského náměstí

Jízda na šlapadlech není na městských rybnících v kraji Vysočina příliš rozšířená. Od letošního července však mají takovou možnost nově například návštěvníci a obyvatelé Havlíčkova Brodu.

15. července 2024  15:19

Nemocnici opustily poslední dvě dívky zraněné při zborcení stanu na festivalu

Lékaři z jihlavské nemocnice dnes propustili do domácího ošetřování poslední dvě dívky, které se zranily začátkem července při zborcení nafukovacího stanu na hudebním festivalu Vysočina fest. Policie...

15. července 2024  12:12

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...