Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 1. července 2022 Jaroslava

Horácké divadlo vsadí na české premiéry, bude hledat novou identitu

  8:46
Klaunská férie s prvky nového cirkusu, muzikál o fenoménu trampingu, humoristický satirický příběh, drama podle Ingmara Bergmana i příběh o básnířce Suzanne Renaud. Na to vše se mohou těšit návštěvníci Horáckého divadla v Jihlavě. Jeho vedení představilo dramaturgický plán pro příští sezonu.

Kromě nových titulů se budou dohrávat také představení ze stávající sezony. Diváci se tak například mohou těšit i na pohádkový příběh Modrý pták. | foto: HDJ

Profesionální divadelní scéna nabídne divákům pět nových titulů, přičemž velká část je psaná speciálně pro Horácké divadlo a bude uvedena v české premiéře. Dramaturgický plán připravoval stávající umělecký šéf souboru Michal Skočovský ve spolupráci s Michalem Zetelem, který ho od července nahradí ve funkci. Zetel je režisér, vysokoškolský pedagog, bývalý ředitel a umělecký šéf Slováckého divadla v Uherském Hradišti.

Pokud jde o téma a nosnou myšlenku nové sezony, je jím identita. „Nacházíme se na prahu nové celospolečenské éry. Otázka zní: Co dnes po dvou covidových letech znamená dělat repertoárové kamenné divadlo na oblasti? Jaká je naše úloha? Vrátí se staří předplatitelé, nebo přijdou noví?“ přemítá Zetel.

Podle něj nebylo možné postupovat v sestavování dramaturgického plánu podle osvědčeného receptu. „Museli jsme znovu přemýšlet, jakým způsobem komunikovat s publikem a jaká témata chceme přinést,“ přibližuje.

Jak uvedl ředitel divadla Ondrej Remiáš, Horácké divadlo zaznamenalo v posledních covidových letech určitý pokles předplatitelů ve starší věkové kategorii. Podstatně se také změnilo chování diváků. „Vidíme, že reagují a rozhodují se o návštěvě divadla na poslední chvíli. Kolikrát není návštěvnost vázaná ani na titul,“ poznamenal.

Michal Zetel však tento stav nevnímá jako krizi, ale naopak jako velkou příležitost, jež by mohla přivést do divadel nové publikum, které se mu zatím spíš vyhýbalo.

Jak se cirkusoví klauni chtějí dostat na Měsíc

Ideálním výkopem nové sezony má být podle dramaturga Jaroslava Čermáka autorský a rodině přívětivý titul Klaunova cesta ze Země na Měsíc. „Můžeme čekat výpravnou klaunskou férii s prvky nového cirkusu. Jde o divadelní pouť za snem,“ představuje titul Čermák.

Plán Horáckého divadla na příští sezonu

 • Michal Skočovský: Klaunova cesta ze Země na Měsíc - premiéra 3. září
 • Erich Kästner: Fabian (Příběh moralisty) - premiéra 15. října
 • Ingmar Bergman: Šepoty a výkřiky - premiéra 10. či 17. prosince
 • Michal Zetel, Mario Buzzi, Jaroslav Čermák: Nad Sázavou (muzikál) - premiéra 18. února
 • Dodo Gombár: Popel na křídlech Suzanne Renaud - premiéra 22. dubna
   • Zdroj: Horácké divadlo Jihlava

Hru napsal speciálně pro Horácké divadlo končící umělecký šéf Michal Skočovský, jenž ji bude i režírovat. Příběh tří rozdílných bratří, kteří jsou cirkusovými klauny a jejichž společným snem je dostat se na Měsíc za každou cenu, bude mít premiéru 3. září.

Druhým novým titulem bude vlastní dramatizace satirického románu Ericha Kästnera s názvem Fabian (Příběh moralisty). Pro jihlavské divadlo ji připravuje dramatik Roman Sikora.

„Kästnera známe především jako autora úspěšných dětských knížek Luisa a Lotka či Emil a detektivové. Byl ale také novinářem, fejetonistou, kabaretiérem, břitkým satirikem známým svou humornou a společensky bystrou poezií,“ říká dramaturgyně Barbora Jandová.

V inscenaci se budou tvůrci ptát na to, zda je možné se slušností ve společnosti přežít, jestli se lze neutopit.

Těžké téma smrti od Ingmara Bergmana

Režisér Jakub Čermák se chopí divadelní adaptace filmového scénáře světoznámého tvůrce Ingmara Bergmana. Diváci se mohou těšit na jeho Šepoty a výkřiky. Příběh vypráví o třech sestrách, z nichž jedna umírá.

Divadelní předplatné

Elegantní formu zajištění vstupenek na všech pět nových divadelních titulů Horáckého divadla nabízí předplatné. Lidé ze vzdálenějších koutů Vysočiny mohou využít svoz do divadla speciálně vypravenými autobusy.

Klasické předplatné je určeno pro všech pět nových titulů v sezoně. Organizované je do skupin.

Další formou je takzvané Flexi a Kupónové předplatné. To nabízí individuální volbu termínu i titulu.

Kromě toho divadlo nabízí také Předplatné X na pět titulů hostujících souborů.

Všechny druhy předplatného jsou cenově zvýhodněné. Nabízí slevy pro studenty, seniory a ZTP.

„Jde o téma vyrovnání se se smrtí, touhu překonat fakt odchodu,“ uvedl dramaturg Jaroslav Čermák.

Diváci se mohou těšit také na původní autorský muzikál Nad Sázavou. Tvůrci chtějí divákům zpřístupnit téma trampingu, turismu, folku, country a hudby, jež se dotýká pobytu v přírodě, a fenoménu utíkání Čechů z města do přírody.

„Tramping je hnutí, které bylo silné za první republiky a později se během nacistické okupace a komunistického režimu přesunulo do ilegality. Byla to alternativa, ze které vznikl osobitý kulturní proud. Toto téma mě osobně dlouhodobě přitahuje,“ říká Michal Zetel, jenž bude muzikál režírovat.

Poslední premiérou nadcházející sezony bude autorská hra režiséra Dodo Gombára Popel na křídlech Suzanne Renaud. Tento titul navazuje na linku, jíž chce Horácké divadlo připomínat výrazné osobnosti Vysočiny. Tentokrát se to dotkne Suzanne Renaud - francouzské básnířky a manželky básníka a výtvarníka Bohuslava Reynka z Petrkova u Havlíčkova Brodu.

Opakovat se budou i hity letošní sezony

Kromě nových titulů se budou dohrávat také představení ze stávající sezony. Diváci se tak například mohou těšit na komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku!, Tři bratři v nesnázích, ale i na pohádkový příběh Modrý pták, Hrabalovy Postřižiny či příběh o Josefu Florianovi s názvem Poklekni před duší. Do derniéry nemíří ani představení Swing Heil!.

„Jsou to představení, o které je divácký zájem. Některé tituly budeme hrát i na divadelních festivalech. Jde například o představení Swing Heil!. Titul Poklekni před duší by se zase měl natáčet pro Českou televizi. Vzniknout by z toho měl dokument,“ prozradil ředitel divadla Remiáš.

Do divadla nastupují dva noví herci

Kromě nového uměleckého šéfa se částečně změní také herecké osazenstvo. Horácké divadlo opouští herečky Sára Venclovská a Alexandra Palatínusová. Třetí personální změnou je odchod herce Michala Krause.

„Jsou to velice výrazné tváře Horáckého divadla. Plánujeme s nimi udržet spolupráci na titulech, které se budou v příští sezoně dohrávat. Některé výkony jsou tak osobité, že bychom jen těžce hledali náhradu,“ uvedl budoucí umělecký šéf souboru Michal Zetel.

Do souboru ale přichází dva noví herci. Pánské herecké osazenstvo obohatí herec František Maňák, který působil v Slováckém divadle v Uherském Hradišti a v jihlavském divadle hostuje v představení Čtyři vraždy stačí, drahoušku!. „Přinést by měl novou formu humoru a osobité poetiky,“ říká Zetel.

Druhou posilou divadla bude herec Vít Hofman, jenž byl ve stálém angažmá v Divadle Šumperk. „Také v ženském souboru máme rozjednaná nějaká nová jména. Bavíme se o jedné, možná dvou herečkách,“ nechtěl více prozradit nastupující umělecký šéf.

 • Nejčtenější

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výjimečný trest 25 let za dvojnásobnou vraždu kvůli vile platí, rozhodl soud

Na 25 let do vězení poslal pražský vrchní soud Tomáše Fialu, který zabil podle obžaloby majitelku vily v pražské...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

 • Další z rubriky

Robotický lovec dronů chytá protivníky do sítě, hodil by se třeba věznicím

Bezpečně dokáže v hlídaném perimetru rozlišit mouchu, drobného ptáka, člověka, narušitelský dron i helikoptéru....

Když je mlha, cítím průšvih, říká oceněná operátorka záchranné služby

Premium Když člověk v krizové situaci musí volat záchranku na čísle 155, může se stát, že mu telefon zvedne operátorka Martina...

V Meziříčí končí éra výstavby rodinných domů, místo toho přibude 180 bytů

Velké Meziříčí čeká velká bytová revoluce. V Čechových sadech bude soukromý investor postupně budovat celkem dvanáct...

Ve sběrném dvoře uspějí lidé z Brodu jen s občankou, karty si půjčovali

Obyvatele Havlíčkova Brodu čekají další změny při nakládání s odpadem. Od července se na sběrný dvůr už nedostanou,...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...