(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Šula, MAFRA

Jihlavská Dukla hokej Číňany učit nebude, jejich zájem ochladl

  • 1
Když se loni na jaře vrátil z Číny náměstek primátora Jihlavy Vratislav Výborný z ČSSD, mluvil nadšeně o „hokejovém“ jednání se svým protějškem z desetimilionového města Wuhan. Z plánů ale sešlo, čínští hokejisté v Jihlavě zatím trénovat nebudou.

Náměstek hejtmana Pavel Pacal (STAN) je v těchto dnech na své další návštěvě Číny. Tentokrát v roli maratonského běžce ve městě Yichang.

„Jeho přítomnost na maratonském závodě vnímáme jako jednu z dalších aktivit v rámci naplňování memoranda o spolupráci mezi Vysočinou a provincií Hubei,“ uvedla Jitka Svatošová, mluvčí hejtmanství.

Společně s Pacalem odcestovali do Číny rovněž čtyři aktivní sportovci, mezi nimi i nevidomý běžec Ondřej Zmeškal. Ten už v minulosti zvládl maraton přes Velkou čínskou zeď.

Hokej, Dukla a olympijské hry

Tolik o běžecké spolupráci s Čínou. A teď ta hokejová. Náměstek jihlavského primátora Vratislav Výborný se loni ve Wuhanu zeptal svého protějšku, jestli u nich stojí zimní stadion. A dostalo se mu záporné odpovědi.

Načež Výborný začal hned vyprávět o tom, že se blíží zimní olympiáda v Číně v roce 2022, přičemž domácí reprezentace bude na hrách jako pořadatel automaticky účastníkem. „Ptal jsem se, jestli na té olympiádě chtějí dostat v hokeji nakládačku, nebo mají v plánu něco udělat pro úspěch. Tato myšlenka starostu zjevně zaujala. Stadion prý určitě postaví. Já mu řekl, že my zase hokej umíme učit,“ popsal náměstek.

Pak se bavili o tom, že by se v Jihlavě mohli učit někteří čínští hokejisté, což by jim prý jejich vlast zaplatila. A že Dukle Jihlava by mohla ekonomicky pomoci i celá provincie Hubei, kde žije 58 milionů lidí. „Před cestou do Číny jsem tomu dával tak deset procent, nyní už jsem to zvýšil tak na čtyřicet,“ popsal Výborný před rokem a půl.

Jenže od té doby je ticho na čínské i na jihlavské straně. „Zatím se to neposunulo nikam. Já jsem jim nabídl spolupráci přes Duklu, další aktivity ale z jejich strany nebyly. Teď bych tomu dal tak dvacet procent,“ uvedl náměstek primátora tento týden.

Zatím to ani nevypadá, že by ve Wuhanu chtěli stavět první zimní stadion. „Oni tam teď budují metro, třicet kilometrů ročně. To je výrazná investice,“ podotkl Výborný. A nechce jim svoji nabídku znovu opakovat.

Podepsali memorandum. A nic

Při svých jednáních jihlavský náměstek poznal, že s ústně podanými návrhy Číňané v první chvíli jakoby souhlasí, ale je to spíše jen zdvořilostní přikývnutí.

O tom, že by se rýsovala „čínsko-dukelská“ spolupráce neví ani Výborného kolega Jaromír Kalina (KDU-ČSL), který jako náměstek primátora zasedá v dozorčí radě hokejového klubu. „Slyšel jsem o tom, ale myslím si, že k naplnění nedošlo. Alespoň o tom nevím,“ uvedl Kalina.

Představitelé Jihlavy podepsali před časem s Wuhanem memorandum o spolupráci. „Od té doby nebyl na politické úrovni žádný kontakt,“ uvedl Kalina.

A kontakty na jiné úrovni? Čínská společnost CEFC vlastní v Jihlavě pivovar. „Nevím, jestli je to dobře, nebo špatně,“ doplnil Kalina, který v tomto pivovaru před vstupem do politiky pracoval ještě pod bývalým majitelem.

Pod křídla skupiny CEFC patří též žďárský strojírenský podnik Žďas.

Zástupce CEFC v Česku Jaroslav Tvrdík už dříve připustil, že kromě fotbalové Slavie Praha chtějí Číňané vstoupit i do některého hokejového klubu. Do kterého, to zatím nebylo oznámeno.

Z Vysočiny se snaží o upevňování spolupráce s Čínou předseda krajské hospodářské komory Richard Horký. Jeho firma TTS se tam chce prosadit s projekty na vytápění biomasou. S čínskou stranou spolupracuje i společnost Jihlavan Airplanes, výrobce malých letadel.