Jihlavská radnice bude měsíc bez hodin, kvůli opravě je sundávají horolezci

  • 1
V Jihlavě začala rekonstrukce střechy radnice. Opravu, která potrvá téměř dva roky, zahájilo rozebrání hodin na věži. Ty zmizely zhruba na měsíc. Po opravě se jim vrátí barokní vzhled. Původní budou zlacené rafičky a odborníci opraví i ciferník přesně podle dochovaných obrazů a fotografií.

Původně měli horolezci ze specializované firmy snést celé hodiny včetně dvoumetrového ciferníku a rafiček. Jenže středeční silný vítr to znemožnil. Odmontovány tak byly nakonec jenom hodinové ručičky. Ciferník půjde dolů, jakmile to počasí dovolí.

Renovaci hodin má na starosti firma L. Hainz, která se stará například i orloj v Praze. Jihlavské hodiny budou v opravě přibližně měsíc. Měly by se přiblížit do podoby, jakou měly na konci 18. století.

„Dostanou i autentické rafičky, které jsou nyní vystaveny na Bráně Matky Boží,“ uvedl zastupitel a architekt Jaroslav Huňáček, jehož firma Fortis vypracovala pro opravu střechy projektovou dokumentaci.

Při průzkumu ciferníku odborníci zjistili, že se pod ním pravděpodobně nachází původní plechový ciferník, který tím současným byl při poslední opravě v 90. letech pouze zakryt.

„Je otázkou, zda je součástí plátování celé věže. Po bližším zjištění se upřesní, jakým způsobem bude ciferník renovován a zda bude možné jej na místo vrátit,“ uvedla Mariana Nesnídalová ze společnosti L. Hainz.

„Rozhodně bychom chtěli na místo původní ciferník i s rafičkami navrátit,“ říká Huňáček.

„Na původním místě by se měl tedy objevit i výlez k rafičkám, který je nyní uprostřed ciferníku, dříve však býval více nalevo při pohledu z náměstí. Pokud bude ciferník součástí plátování, tak se bude muset pravděpodobně vyříznout, zrenovovat a poté na místo vrátit,“ doplnil.

Obnova bude pokračovat opravou věžičky a čelní části střechy. V příštím roce má dojít na druhou část ve směru do dvora.

Důvodem obnovy je, že do střechy zatéká a část krovu je napadena plísní. „Projekt počítá s částečnou výměnou krovů, střešních latí a střešní krytiny,“ uvedla Vladislava Hudečková, vedoucí kanceláře tajemníka magistrátu.