Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Hluk z dopravy brzdí rozvoj Jihlavy, hygienici neschválí další domy

  14:58
Rychlé rozrůstání Jihlavy jihozápadním směrem narazilo na hluk ze silniční dopravy. Páteřní komunikace v této lokalitě - ulice S. K. Neumanna a k ní se připojující Vrchlického ulice - se už při stávající intenzitě dopravy pohybují na hranici hygienických limitů hluku. Město nyní vymýšlí, jak požadavkům hygieniků vyhovět.

Jihlava ve spolupráci s firmou Möbelix dokončila opravu vozovky na části Vrchlického ulici u Domu zdraví a nemocnice. Dosloužil zde totiž povrch z takzvaného tichého asfaltu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pokud se to nepodaří, může se rozvoj města v této části výrazně zpomalit - hygienici totiž nedovolí nové stavby zkolaudovat.

V Jihlavě, ve svém rozvoji již nyní ochromené vleklým sporem o vodárenské potrubí, který komplikuje městské investice, tak hrozí eskalovat další problém. Vyhovět v nových městských čtvrtích hlukovým limitům může totiž stát město rok od roku stále více peněz.

Jedna kapitola tohoto příběhu skončila právě v těchto dnech, kdy město ve spolupráci s firmou Möbelix dokončilo opravu povrchu na části Vrchlického ulice u Domu zdraví a nemocnice.

V této části ulice dosloužil povrch z takzvaného tichého asfaltu, který po přibližně pěti letech existence přestane mít sníženou hlučnost, a tak už se chová podobně jako normální asfalt.

Aby nedávno nově otevřená prodejna firmy Möbelix poblíž záchranné služby vyhověla hygienickým limitům, zavázala se ke spoluúčasti na výměně povrchu za nový. Současně budou od nemocnice odstraněny i stávající nefunkční plastové protihlukové stěny, které hluk nepohlcují, ale pouze odrážejí.

Životnost tichého asfaltu jsou pouhé tři až čtyři roky

A souběžně Krajská hygienická stanice zahájila s jihlavským magistrátem správní řízení kvůli překročení hlukového limitu v ulici S. K. Neumanna.

„Limitní hodnoty hluku tam byly překročeny u budovy, kde se měřilo. Věc je momentálně ve fázi správního řízení, a proto to nemohu nijak komentovat,“ řekl Milan Brychta z Krajské hygienické stanice.

Jedná se přitom o ulici, kde byl před pěti lety na silnici položen „tichý“ asfalt. Jeho funkčnost snížení hlučnosti však trvá při pravidelném čištění maximálně tři až čtyři roky. Pak se bude muset vyměnit za nový, nebo se tam ponechá ten stávající, vyžilý - ale hlučnost na silnici se zvýší. To může způsobovat vleklé komplikace.

Podobný povrch byl totiž položen už před sedmi lety na Vrchlického ulici, kde jej nyní magistrát za spoluúčasti firmy Möbelix nechal vyměnit. „Byly tam naměřeny hodnoty na hraně hygienického limitu, ale výstavbou nového obchodu Möbelix tam doprava ještě narostla. Takže investor Möbelixu, aby mohl obchod postavit a zkolaudovat, navrhl výměnu tohoto tichého asfaltu,“ řekl Brychta.

Překročení limitu hluku sice podle něj nebylo výrazné, ale hygienický limit nesmí být překročen ani o desetinu decibelu. „Výjimka u nových staveb není možná, vždy je možné navrhnout a udělat tam nějaké opatření,“ upozornil Brychta.

Pokud se nezmění limity, budou v lokalitě problémy neustále

Pokud se nezmění hygienické limity nebo nebudou provedena protihluková opatření, problémy s hlukem budou zřejmě tuto dynamicky se rozvíjející část města v okolí severní části Vrchlického ulice provázet i nadále.

Problémy se projevují například v obytné lokalitě U Dubu u Vrchlického ulice naproti nemocnici. Ta trpí stále větším hlukem z dopravy.

„Lokalita U Dubu byla povolena v době, kdy se v navazujících částech nepočítalo s dalším rozvojem města, takže si myslím, že tam byla chyba v územním plánování. S rozrůstáním města tam přibývá dopravy a další doprava tam narůstá proto, že Vrchlického ulice nyní slouží jako zkratka či náhrada za Jiráskovu a Žižkovu ulici,“ pověděl Milan Brychta.

Možnosti protihlukových opatření v ulici jsou omezené. Město obecně řečeno může nechat vybudovat protihlukovou stěnu, z ulice vyloučit nákladní dopravu (ta je zde ale nyní už vyloučena) či v domech nechat vyměnit okna včetně instalace náhradního větrání, což ale není u nových domů ve Vrchlického ulici příliš reálné.

Vozovka se může měnit co pět let, i když bude v pořádku

Zástupce primátorky Jihlavy Petr Laštovička přiznává, že v této části města vyvstal Jihlavě další bizarní problém. Jeho nejjednodušší řešení se momentálně jeví tak, že město každých pět či sedm let za několik milionů korun nechá vyměnit „tichý“ asfalt na páteřních vozovkách v dotčené čtvrti za nový.

Anebo je taky možné, že se zde další nová výstavba víceméně zastaví. „Každý developer, nebo člověk, který si staví domek a potenciálně tak zde bude zvyšovat i hlukovou zátěž dopravou, tak má problém s kolaudací. Když tam chceme umožnit bytovou výstavbu, tak tam musíme udělat i protihluková opaření,“ podotkl Laštovička.

Protihlukové stěny uvnitř města nepokládá za vhodné řešení, výsadba zeleně by zase ve výsledku v dotčených místech vyšla dráž. „Pokud se ukáže, že protihlukovým asfaltem můžeme v této lokalitě umožnit novou výstavbu, tak to budeme muset v rámci rozvoje města udělat,“ pravil Laštovička.

Protihlukový asfalt přitom stojí o 20 procent více než běžný, současně má ale jenom poloviční životnost. Nynější výměna povrchu na Vrchlického ulici například stála necelých šest milionů korun.

Před městem proto leží nutnost periodických investic do povrchu silnic, který se řidičům bude jevit bezproblémový. A spolu s tím opakujících se obtěžujících uzavírek frekventovaných ulic.

Kvůli hluku může být v ohrožení i stavba dopravního terminálu

Vedení města nyní bude zjišťovat, jak podobnou situaci v zahušťující se zástavbě řeší ve městech typu Brna, Plzně či Ostravy.

„Pro nás tento princip a současné limity hlučnosti znamenají, že pokud budou ty limity uplatňovány, nebudeme například schopni postavit zamýšlený centrální dopravní terminál, čili sjednotit hlavní nádraží s autobusovým nádražím a přestupním místem na jednu lokalitu. Nikdo nám totiž pravděpodobně nepovolí kolaudaci pro zvýšenou dopravu v ulicích Tyršova, Havlíčkova, Jiráskova, Hamerníkova,“ naznačil náměstek Laštovička.

  • Nejčtenější

Češi zřídili na Ukrajině podvodné call centrum, z lidí vylákali miliony eur

Soud poslal do vazby pět lidí předaných v pondělí do Česka z Ukrajiny kvůli trestnímu stíhání. Podle informací...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Cizinec se na D1 prohnal kolem policejní hlídky více než dvoustovkou

Více než dvoustovkou prosvištěl řidič kolem policejní hlídky na D1 poblíž Velké Bíteše na Žďársku. Radar ukázal 209...

Šrámy na duši po tornádu zůstaly, řekl Pavel v Hruškách. Proletěl se vrtulníkem

Armáda není primárně vybavena pro živelní pohromy typu tornáda, jako bylo to na Břeclavsku, které větrný vír před dvěma...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Po zbourání hokejové haly je vidět jihlavský Schönbrunn. Ne nadlouho

Stěží někoho napadlo, jak majestátní pohled se odkryje v jihlavských Smetanových sadech poté, co bourací stroje na...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Infekční pavilon čeká obří rekonstrukce, z budovy zůstanou jen zdi a část střechy

Na podzim má začít velká rekonstrukce infekčního pavilonu nemocnice v Havlíčkově Brodě. Zahájení investice za téměř 300...

KOMENTÁŘ: Po zbourání hokejové haly je vidět jihlavský Schönbrunn. Ne nadlouho

Stěží někoho napadlo, jak majestátní pohled se odkryje v jihlavských Smetanových sadech poté, co bourací stroje na...

V dodávce s běloruskou značkou se tísnilo 33 migrantů, převaděči hrozí 8 let

Vysočinští policisté se při běžné silniční kontrole na dálnici D1 nestačili divit. V dodávce, kterou zastavili,...

Lidé v Třebíči i Žďáře od října za teplo ušetří, v Jihlavě vysoká cena zůstává

K místy velmi razantnímu poklesu cen za teplo přistupují nyní dodavatelé v řadě měst napříč Vysočinou. Upravují částky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...