Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Hluk z dopravy brzdí rozvoj Jihlavy, hygienici neschválí další domy

  14:58
Rychlé rozrůstání Jihlavy jihozápadním směrem narazilo na hluk ze silniční dopravy. Páteřní komunikace v této lokalitě - ulice S. K. Neumanna a k ní se připojující Vrchlického ulice - se už při stávající intenzitě dopravy pohybují na hranici hygienických limitů hluku. Město nyní vymýšlí, jak požadavkům hygieniků vyhovět.

Jihlava ve spolupráci s firmou Möbelix dokončila opravu vozovky na části Vrchlického ulici u Domu zdraví a nemocnice. Dosloužil zde totiž povrch z takzvaného tichého asfaltu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pokud se to nepodaří, může se rozvoj města v této části výrazně zpomalit - hygienici totiž nedovolí nové stavby zkolaudovat.

V Jihlavě, ve svém rozvoji již nyní ochromené vleklým sporem o vodárenské potrubí, který komplikuje městské investice, tak hrozí eskalovat další problém. Vyhovět v nových městských čtvrtích hlukovým limitům může totiž stát město rok od roku stále více peněz.

Jedna kapitola tohoto příběhu skončila právě v těchto dnech, kdy město ve spolupráci s firmou Möbelix dokončilo opravu povrchu na části Vrchlického ulice u Domu zdraví a nemocnice.

V této části ulice dosloužil povrch z takzvaného tichého asfaltu, který po přibližně pěti letech existence přestane mít sníženou hlučnost, a tak už se chová podobně jako normální asfalt.

Aby nedávno nově otevřená prodejna firmy Möbelix poblíž záchranné služby vyhověla hygienickým limitům, zavázala se ke spoluúčasti na výměně povrchu za nový. Současně budou od nemocnice odstraněny i stávající nefunkční plastové protihlukové stěny, které hluk nepohlcují, ale pouze odrážejí.

Životnost tichého asfaltu jsou pouhé tři až čtyři roky

A souběžně Krajská hygienická stanice zahájila s jihlavským magistrátem správní řízení kvůli překročení hlukového limitu v ulici S. K. Neumanna.

„Limitní hodnoty hluku tam byly překročeny u budovy, kde se měřilo. Věc je momentálně ve fázi správního řízení, a proto to nemohu nijak komentovat,“ řekl Milan Brychta z Krajské hygienické stanice.

Jedná se přitom o ulici, kde byl před pěti lety na silnici položen „tichý“ asfalt. Jeho funkčnost snížení hlučnosti však trvá při pravidelném čištění maximálně tři až čtyři roky. Pak se bude muset vyměnit za nový, nebo se tam ponechá ten stávající, vyžilý - ale hlučnost na silnici se zvýší. To může způsobovat vleklé komplikace.

Podobný povrch byl totiž položen už před sedmi lety na Vrchlického ulici, kde jej nyní magistrát za spoluúčasti firmy Möbelix nechal vyměnit. „Byly tam naměřeny hodnoty na hraně hygienického limitu, ale výstavbou nového obchodu Möbelix tam doprava ještě narostla. Takže investor Möbelixu, aby mohl obchod postavit a zkolaudovat, navrhl výměnu tohoto tichého asfaltu,“ řekl Brychta.

Překročení limitu hluku sice podle něj nebylo výrazné, ale hygienický limit nesmí být překročen ani o desetinu decibelu. „Výjimka u nových staveb není možná, vždy je možné navrhnout a udělat tam nějaké opatření,“ upozornil Brychta.

Pokud se nezmění limity, budou v lokalitě problémy neustále

Pokud se nezmění hygienické limity nebo nebudou provedena protihluková opatření, problémy s hlukem budou zřejmě tuto dynamicky se rozvíjející část města v okolí severní části Vrchlického ulice provázet i nadále.

Problémy se projevují například v obytné lokalitě U Dubu u Vrchlického ulice naproti nemocnici. Ta trpí stále větším hlukem z dopravy.

„Lokalita U Dubu byla povolena v době, kdy se v navazujících částech nepočítalo s dalším rozvojem města, takže si myslím, že tam byla chyba v územním plánování. S rozrůstáním města tam přibývá dopravy a další doprava tam narůstá proto, že Vrchlického ulice nyní slouží jako zkratka či náhrada za Jiráskovu a Žižkovu ulici,“ pověděl Milan Brychta.

Možnosti protihlukových opatření v ulici jsou omezené. Město obecně řečeno může nechat vybudovat protihlukovou stěnu, z ulice vyloučit nákladní dopravu (ta je zde ale nyní už vyloučena) či v domech nechat vyměnit okna včetně instalace náhradního větrání, což ale není u nových domů ve Vrchlického ulici příliš reálné.

Vozovka se může měnit co pět let, i když bude v pořádku

Zástupce primátorky Jihlavy Petr Laštovička přiznává, že v této části města vyvstal Jihlavě další bizarní problém. Jeho nejjednodušší řešení se momentálně jeví tak, že město každých pět či sedm let za několik milionů korun nechá vyměnit „tichý“ asfalt na páteřních vozovkách v dotčené čtvrti za nový.

Anebo je taky možné, že se zde další nová výstavba víceméně zastaví. „Každý developer, nebo člověk, který si staví domek a potenciálně tak zde bude zvyšovat i hlukovou zátěž dopravou, tak má problém s kolaudací. Když tam chceme umožnit bytovou výstavbu, tak tam musíme udělat i protihluková opaření,“ podotkl Laštovička.

Protihlukové stěny uvnitř města nepokládá za vhodné řešení, výsadba zeleně by zase ve výsledku v dotčených místech vyšla dráž. „Pokud se ukáže, že protihlukovým asfaltem můžeme v této lokalitě umožnit novou výstavbu, tak to budeme muset v rámci rozvoje města udělat,“ pravil Laštovička.

Protihlukový asfalt přitom stojí o 20 procent více než běžný, současně má ale jenom poloviční životnost. Nynější výměna povrchu na Vrchlického ulici například stála necelých šest milionů korun.

Před městem proto leží nutnost periodických investic do povrchu silnic, který se řidičům bude jevit bezproblémový. A spolu s tím opakujících se obtěžujících uzavírek frekventovaných ulic.

Kvůli hluku může být v ohrožení i stavba dopravního terminálu

Vedení města nyní bude zjišťovat, jak podobnou situaci v zahušťující se zástavbě řeší ve městech typu Brna, Plzně či Ostravy.

„Pro nás tento princip a současné limity hlučnosti znamenají, že pokud budou ty limity uplatňovány, nebudeme například schopni postavit zamýšlený centrální dopravní terminál, čili sjednotit hlavní nádraží s autobusovým nádražím a přestupním místem na jednu lokalitu. Nikdo nám totiž pravděpodobně nepovolí kolaudaci pro zvýšenou dopravu v ulicích Tyršova, Havlíčkova, Jiráskova, Hamerníkova,“ naznačil náměstek Laštovička.

  • Nejčtenější

Archeologové našli v centru Jihlavy středověkou studnu s lidskými ostatky

Archeologové odkryli obydlí lidí, kteří patřili k prvním obyvatelům města Jihlavy při jeho založení poté, co zde ve 13....

Sever Žďárských vrchů rozdělil spor o přílišné solení krajských silnic

Solit, nebo nesolit? Klimaticky drsný sever Vysočiny dělí spor o intenzitu chemického posypu silnic na území chráněné...

Na dva měsíce se uzavře Jihlavský tunel, tisíce aut se nahrnou do města

Ředitelství silnic a dálnic na osm týdnů uzavře tunel na obchvatu Jihlavy. Důvodem bude jeho kompletní rekonstrukce....

Odpůrci výkrmny se obávají zápachu. Hnůj patří na pole, oponuje farmář

V Jemnici na Třebíčsku vrcholí bouřlivá debata o záměru společnosti Zeobs z Rhea Holdingu podnikatele Josefa Koláře....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ne Kronospadu mění název. Právníci firmy nás šikanují, tvrdí aktivisté

Spolek Ne Kronospadu v Jihlavě bude dál pokračovat ve svých aktivitách pod novým názvem. Důvodem je podle jeho předsedy...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Bývalou stanici v centru Brodu si hasiči ponechají, zájem o ni má policie

Radnice v Havlíčkově Brodě musí odložit plány s areálem bývalé hasičské stanice v Žižkově ulici. Hasičský záchranný...

Vyráběla jsem i fascinátor s imitací bazénu, svěřuje se modistka

Premium Netradiční zálibu má Alice Trojanová z Petrávče u Velkého Meziříčí. Čtyřicetiletá maminka tří dětí během mateřské...

Jihlavská zoo má první letošní mládě, tajemná velemyš pochází z Filipín

Jihlavská zoologická zahrada už se může pyšnit letošním mládětem, 3. ledna rozmnožila velemyši největší. Novinku zoo...

Odpůrci výkrmny se obávají zápachu. Hnůj patří na pole, oponuje farmář

V Jemnici na Třebíčsku vrcholí bouřlivá debata o záměru společnosti Zeobs z Rhea Holdingu podnikatele Josefa Koláře....

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...