Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Výsadkáři ze Spelteru ukrývali zbraně v hrobkách, včelínech i hrázích

  17:32
Před 75 lety se v lese u Kramolína na Třebíčsku uskutečnil výsadek Spelter. Na pietním místě si výročí připomněli vojáci z náměšťské 22. základny vrtulníkového letectva i pamětníci a rodinní příslušníci výsadkářů. Nad místem shromáždění proletěl vrtulník a na poli přistáli výsadkáři.

Výsadek Spelter se uskutečnil v noci na 5. května 1944. Tvořili jej kapitán Břetislav Chrastina, rotný Jaroslav Kotásek, rotný Rudolf Novotný a četař Jan Vavrda.

„Památník výsadkářů jsme zde odhalili v roce 2011 a od té doby se zde každoročně scházíme, abychom uctili jejich odkaz a památku,“ řekla mluvčí náměšťské základny Štěpánka Tříletá.

Pietního setkání se zúčastnili také zástupci okolních samospráv a školáci z Myslibořic a Jaroměřic nad Rokytnou. Na setkání přijeli také Jaroslav Vavrda a Hana Vavrdová-Zelenková - syn a dcera Jana Vavrdy, četaře ze Spelteru.

„Co na tomto místě prožíváme? Zahořknutí. Že se komunistické bandě v padesátých letech podařilo zničit manželství našich rodičů a nás děti rozdělit. Tatínek byl v roce 1950 ve vězení. Komunisté likvidovali všechny zahraniční piloty a parašutisty, protože oni předtím žili ve svobodném světě a komunisté se báli, že by jim tady do toho kecali. Tatínek měl jako vojenský důstojník ve své kanceláři popelník vyrobený z granátů a za to byl obviněn a odsouzen za nedovolené ozbrojování,“ řekl Jaroslav Vavrda.

Výsadek byl úspěšný, i když ho od počátku provázela smůla

Jan Vavrda ve vězení zahájil hladovku, načež byl po roce z vězení propuštěn. Z armády, v níž ještě po válce sloužil, ho ale komunistický režim vyhnal.

Fotogalerie

„Vytvořil přitom například několik patentů, které se dodnes používají například při navigaci letadel. Měl smutný život: nemohl vykonávat své povolání, musel pracovat jako dělník, než si udělal při práci střední školu. Nemohl se s nikým stýkat, protože byl sledován, takže neměl ani žádné přátele. Tito lidé, kteří bojovali za naši svobodu, měli mít lepší život, ale vděku se nedočkali,“ mrzí Hanu Vavrdovou-Zelenkovou.

Na setkání dorazila také Věra Doleželová, dcera hajného Františka Vitouše na hájence Na Vostrých u Myslibořic, který parašutistům pomáhal. Díky konfidentům gestapo parašutisty na hájence vypátralo a obklíčilo. Přitom byl zastřelen Jaroslav Kotásek. Vavrda s Novotným a hajným Vitoušem z obklíčení stačili uprchnout.

Úkolem výsadku Spelter bylo podporovat a rozšířit činnost domácího protinacistického odboje. Výsadek byl úspěšný, ale od počátku byl také komplikovaný. Jednomu z parašutistů se při doskoku zamotal padák do větví, takže ho pak nebylo možné ukrýt. Kapitán Chrastina při brodění ztratil boty. Rozhodl se opatřit si jiné, od skupiny se oddělil a nikdy se k ní už nepřipojil. Později se přidal k partyzánům na Slovensku.

Odbojáři dokázali přijmout a ukrýt zásilky zbraní v tunách

Přestože byl výsadek zdařilý. „Tito lidé dokázali konsolidovat 218 lidí, kteří už byli předtím nějak organizováni v rámci odbojové organizace Obrana národa i nových spolupracovníků, zapojili je do odboje a dokázali je vyzbrojit,“ řekl ve svém proslovu velitel náměšťské základny Miroslav Svoboda.

Odbojáři s parašutisty dokázali přijmout zásilky zbraní řádově v tunách. „Vím, co to je přepravit takové množství materiálu za týden, ale nedovedu si to představit bez mechanizace a za jednu noc. Oni dokázali ukrýt materiál velice sofistikovaně v Domamili, v Babicích a v dalších okolních vesnicích. Zbraně schovávali u lidí, ve včelínech, v hrobkách, ve větvích stromů, v hrázích rybníků,“ připomněl Svoboda.

Připomněl i následný nástup padesátých let. „Oni za nás nasazovali své životy. A pak přišla nová moc, která si s lidmi, kteří stavěli tuto republiku na nohy, začíná vyřizovat své účty. Je to velice poučné memento, které je a zůstává v tomto kraji,“ dodal Svoboda.

Setkání se zúčastnil také badatel Vlastislav Janík, který se dlouhodobě výsadkem Spelter a na něj navázanou odbojovou organizací Lenka JIH zabývá.

„Unikátem Spelteru bylo, že si jeho členové sestavili vlastní amatérskou vysílačku, na které navázali spojení s Londýnem, a pak vykorespondovali shozy zbraní, předávali strategické informace zahraniční rozvědce. Druhým fenoménem je spolupráce této větve odboje s představiteli církve - pomáhali jim farář Benedikt Novoměstský, páter Jan Podveský, děkan Jan Opletal. Tito lidé věděli, že proti zlu přicházejícímu skrze nacismus a poté komunismus je potřeba bojovat stejnými prostředky, kterými sem toto zlo přichází,“ řekl Janík.

  • Nejčtenější

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další obchvat Brodu v ohrožení. Ze čtyř variant se lidé neshodli na žádné

Zastupitelé Havlíčkova Brodu se neshodli na nejvhodnější trase jihozápadního obchvatu. Nová silnice by měla spojit...

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič slyšel podezřelé bouchání, v návěsu na nábytku vezl pět migrantů

Pět migrantů bez jakýchkoliv dokladů dopadli na parkovišti na D1 na Vysočině policisté. Tři Indové, jeden Pákistánec a...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Komplikovaný průjezd Přibyslaví se ještě zhoršil, náměstí uzavřela pouť

Řidiči projíždějící Přibyslaví se v těchto dnech musejí obrnit zvláštní dávkou trpělivosti. Čekají na ně hned dvě...

Ždírec marně touží po opravě stařičké zvonice natírané vyjetým olejem

Počet takových staveb by se na celé Vysočině dal spočítat na prstech u rukou. Tak velkých a významných jako v Horním...

Lipnice platí daň za příliv turistů, musí zřídit více parkovacích ploch

Pro Lipnici nad Sázavou to byla loni rekordní turistická sezona. Do nejmenšího města na Vysočině přijelo nejvíc turistů...

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...