Sobota 19. června 2021, svátek má Leoš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 19. června 2021 Leoš

Hororový útěk ze Slovenska letcům vyšel. Po 80 letech ho spolek zopakuje

  8:48
Trvalo to jen pár minut. Po poledni rychle za sebou vystoupala k nebi čtyři letadla. Ze slovenských Piešťan právě uletělo osm československých letců. Mezi nimi byl i pozdější generál z Havlíčkova Brodu Imrich Gablech. V pátek 7. června, přesně 80 let poté, akci zopakuje jihlavský Czech Spitfire Club.

Jeden z Letovů Š-328, se kterým uletěla skupina československých válečných pilotů, vyfotografovaný na polském letišti. Další stroj stejného typu - a ze stejné dezertérské akce - je částečně vidět vlevo. | foto: archiv

„Nebyl jsem spokojený se slovenským štátom, tak jsem jim uletěl.“ Jako by se vlastně nic nedělo a byla to naprosto samozřejmá věc. Tak mluvil o svém útěku ze Slovenska do Polska Imrich Gablech. V tu chvíli se on i jeho kamarádi stali dezertéry.

Velký úlet, jak se dnes jejich odvážná akce nazývá, se odehrála na letišti ve slovenských Piešťanech 7. června 1939. Osm vojáků tam prakticky ukradlo čtyři letadla a uletělo s nimi do 500 kilometrů vzdáleného polského Deblinu.

„V historii československého letectví je mnoho zajímavých událostí, o nichž se toho už dnes moc neví. Toto je jedna z nich. Chceme poukázat na hrdinství pilotů, kteří se nesmířili se situací na Slovensku a střemhlav se vrhli do neznáma,“ konstatoval Zdeněk Sadecký, předseda jihlavského Czech Spitfire Clubu.

Právě tento spolek letošní kulaté výročí úletu připomene. V pátek na minutu přesně z piešťanského letiště odstartuje stroj, který poletí ve stopách válečných pilotů. Součástí budou i vzpomínkové akty nebo třeba promítání filmu o Imrichu Gablechovi, který s ním Czech Spitfire Club natočil.

„Připomeneme, že velký úlet nebyl jen hrdinnou událostí, ale že se při jeho plánování, přípravě a realizaci jeho aktéři dopustili i spousty chyb. Naštěstí pro ně vše nakonec dobře dopadlo,“ dodal Sadecký.

Z vyhlášení samostatného slovenského státu 14. března 1939 nebyli všichni slovenští piloti nadšeni. Mnozí měli zakořeněny ideje čechoslovakismu. K jejich nesouhlasu v té době přispělo německé drancování slovenských letišť i vznik polovojenských Hlinkových gard, jejichž členové se na armádu dívali skrz prsty.

Fotogalerie

U 64. letky v Piešťanech proto vznikla ilegální skupinka tvořená letci a pozemním personálem, která se postupně rozrostla na osm mužů.

Byli to Imrich Gablech, Jozef Hrala, Ľudevít Ivanič, Jozef Káňa, František Knotek, Ján Lazar, Jozef Rehák a Karol Valach.

V květnu 1939 začaly z Polska prosakovat zprávy o vznikající československé legii. Právě Polsko tedy bylo cílem skupiny. Jenže jejich plánovaný útěk mohl skončit ještě dřív, než vůbec začal.

Na počátku června se část skupiny opila v restauraci. Oslavné výkřiky na adresu Sovětského svazu a Stalina nakonec účastníky pitky poslaly do vazby. Propuštěni byli až poté, co výroky „hodili“ na neznámé civilisty. Přesto měli zakázané vycházky.

Bylo jim jasné, že úlet musí urychlit. Rozhodli se pro 7. červen, který v roce 1939 připadal na středu. Večer před tím uspořádali malou rozlučkovou oslavu, při níž se vypilo 75 piv. Nikomu ale o svém úmyslu neřekli.

Zmatky, nervy a lehkovážné přelety nad kasárnami i vesnicí

Ve středu byl církevní svátek Božího těla. Na letišti v Piešťanech byl klid, ráno se odehrálo jen pár cvičných letů.

Ľudevít Ivanič, který byl hlavním mechanikem, připravil a natankoval čtyři stroje. Pokud se někdo ptal, co s nimi dělá, odpovídal, že je připravuje na leteckou přehlídku. Na dráze brzy stály tři průzkumné lehké bombardovací stroje Letov Š.328 a jeden bombardovací stroj Aero Ab.101.

Posádky úletu

Dne 7. června 1939 uletělo osm příslušníků SVZ za použití čtyř dvoumístných letadel (3x Letov Š.328, 1x Aero Ab.101) do Polska. Za typovým číslem letounu je jeho číslo výrobní.

Š.328.344

 • des. Ján Lazar, pilot
 • čet. František Knotek, pozorovatel

Š.328.155

 • des. Jozef Káňa, pilot
 • svob. Karol Valach, mechanik

Š.328.342

 • des. Imrich Gablech, pilot
 • des. Jozef Rehák, radiotelegrafista

Ab.101.15

 • des. Jozef Hrala, pilot
 • čet. Ľudevít Ivanič, hlavní mechanik

Start ale byl jako z hororu. Ačkoliv se piloti dohodli, že první odstartuje nejpomalejší aero, nejspíš zapracovaly nervy. Jako první se vznesly dva letovy. Když to posádky dvou zbývajících letadel viděly, začaly zmatkovat.

Aero pilotoval Jozef Hrala. Ten se však až při startu svěřil, že tento typ letadla nikdy neřídil. Mechanik Ivanič mu pak z pozice pozorovatele radil, co má dělat. Přetížené letadlo už na zemi kličkovalo, z dráhy se stěží odlepilo, jen těsně minulo hangár. Navíc Hrala zapomněl otevřít žaluzie na chladiči a motor málem uvařil. Na závěr odstartoval s posledním letovem Gablech.

Lehkovážně si piloti počínali i ve vzduchu. Proletěli nízko nad kasárnami a mávali kamarádům. Vystoupení zopakovali nad Lietavskou Lúčkou, kde měli Gablech a Lazar děvčata. Pak proletěli i nad letištěm v Žilině. O jejich úletu už se v tu dobu vědělo, tak po nich z letiště stříleli. Naštěstí za nimi nevyrazila žádná stíhačka.

Anonym se opozdil, náčelník se přiřítil až tři hodiny po odletu

Letovy se při letu držely spolu. Na základně v Deblinu přistály asi po třech hodinách. Aero bylo pomalejší a muselo v Krakově dotankovat. I toto letadlo do Deblinu doletělo. Všem posádkám se tam dostalo vřelého uvítání.

Dezertéři měli obrovské štěstí ještě z jednoho důvodu. Kdosi o jejich počínání věděl už předem a na velitelství Hlinkovy gardy v Istebníku poslal anonymní dopis. Ten přišel 7. června v půl druhé odpoledne. Do Piešťan se okamžitě vydal náčelník štábu vyššího velitelství. Na letiště dorazil tři hodiny po odletu strojů.

Vyšetřování úletu a následný soudní proces se táhly do 17. srpna 1942. Osm utečenců odsoudili v nepřítomnosti k dvaceti letům těžkého žaláře, jehož součástí byl čtyřikrát za rok jeden den půstu s tvrdým lůžkem, samovazba na konci každého roku po dobu jednoho měsíce a celodenní zavření o samotě v temnici vždy 7. června každého roku. Trestu ale všichni dezertéři unikli.

 • Nejčtenější

Na křižovatce u Havlíčkova Brodu zemřeli další lidé, místní požadují radary

Tři lidé zemřeli během pěti týdnů na silnici 38 z Havlíčkova Brodu na Jihlavu na křižovatce u Svatého Kříže. V úterý...

Na Třebíčsku zemřel motorkář. Srazil se v zatáčce se třemi auty

U dopravní nehody u obce Čechtín na Třebíčsku zemřel v neděli odpoledne motorkář. V zatáčce se srazil postupně se třemi...

Newyorčané trumfují v NHL s ruskými gólmany. I díky grilovačce, říká Škarek

V play off NHL už zbyly jen čtyři nejlepší týmy. Na koho byste vsadili? Nabízejí se Tampa Bay Lightning a Vegas Golden...

Tome, ten půlmaraton poběžíme spolu. Iva Součková o dětství svého syna

Premium Jsou to paradoxy. Už dvakrát si Tomáš Souček domů přivezl korunu pro krále fotbalového Česka, jenže co hraje v Anglii...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starosta Humpolce čelí další výzvě k rezignaci, na autory podá žalobu

Na radnici v Humpolci to vře. Starosta Karel Kratochvíl z ODS za poslední měsíce obdržel dvě výzvy k rezignaci a ustál...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

 • Další z rubriky

Starosta Humpolce čelí další výzvě k rezignaci, na autory podá žalobu

Na radnici v Humpolci to vře. Starosta Karel Kratochvíl z ODS za poslední měsíce obdržel dvě výzvy k rezignaci a ustál...

Pošta v Jihlavě chce odejít ze sídlišť do polí za městem, lidé protestují

Česká pošta v Jihlavě plánuje radikální změny. Státní podnik chce od listopadu uzavřít dvě pobočky v nejobydlenějších...

U Velkého Meziříčí bouraly tři vozy, D1 na Prahu hodinu a půl stála

Dopravu na dálnici D1 u Velkého Meziříčí komplikoval ráno střet tří automobilů. Na 139,5 kilometru nabourala dodávka do...

Mrtvé dřevo pro život. Část kůrovcových stromů v lesích na Vysočině zůstane

V některých přírodních rezervacích na Vysočině zbyly po těžbě kůrovcem napadených stromů souše i dřevní hmota. Cíleně....

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....