Projektanti hledají řešení, aby historické silo v centru Jihlavy zůstalo

  11:30aktualizováno  11:30
Bývalému obilnímu skladišti v Jihlavě se objevila naděje na záchranu. Magistrát hledá možnost, jak zde vybudovat novou plánovanou část vnitřního silničního okruhu městem, ale silo přitom ušetřit od demolice. Má totiž svoji historickou hodnotu.

Jihlavané se v názorech různí – podle některých výrazná budova s charakteristickou oblou střechou hyzdí okolí, podle druhých je osobitou místní dominantou | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Budova není stavbou bez významu, objevila se v publikaci Industriální topografie Kraje Vysočina. Knihu vydalo České vysoké učení technické, které v ní upozorňuje na opomíjené průmyslové a zemědělské stavby a nabádá k jejich novému využití.

Dosud jihlavští městští architekti počítali s tím, že ji výhledově město od majitele vykoupí, nechá ji zbourat a přes místo povede silnici od okružní křižovatky k městskému nádraží.

Fotogalerie

Nyní ale projektanti začali rozpracovávat i další variantu trasy silnice, při které by zůstalo zachováno. „Nová verze navrhuje postavit silnici tak, aby budova mohla zůstat. I při odečtu nákladů na demolici sila by se tím ale zvýšily náklady na stavbu silnice na dvojnásobek, přičemž u první verze jsme mluvili o dvaceti milionech korun,“ řekl mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Nová alternativa stavby silnice by předpokládala větší terénní úpravy, stavbu opěrných zdí a také vybudování další odbočky z této silnice na Havlíčkovu ulici, protože nájezd na kruh křižovatky by byl příliš ostrý.

Silo je majetkem jihlavské akciové společnosti ZZN, která je součástí skupiny Interlacto Group. Silo je nyní zakonzervované, v jeho části firma ZZN prodává dřevo na otop.

„Jsme si vědomi hodnoty budovy. Vidíme pro ni jinou budoucnost než její demolici. Je to historická budova s nádechem první republiky a krásnými dřevěnými krovy. Je odlišná od zástavby v širokém okolí, je na dobrém místě, kolem je velký pozemek. Byla by skvělá jako prodejna hospodářských potřeb nebo produktů drobných živnostníků,“ míní ekonomický náměstek ZZN Petr Lapeš.

Kapacita bývala 150 vagonů obilí

ZZN nyní budovu nenabízí k prodeji, ale podle Lapeše by se zřejmě - po předchozím rozhodnutí představenstva - prodeji nebránila, pokud by se objevil zájemce se zajímavým záměrem. „Rozhodně bychom silo nechtěli prodat někomu, kdo by chtěl tu budovu zbourat,“ ujistil Lapeš.

Jihlavané se v názorech různí – podle některých výrazná budova s charakteristickou oblou střechou hyzdí okolí, podle druhých je osobitou místní dominantou. „Dneska už by tak krásné silo nikdo neuměl postavit, mělo by tady zůstat,“ řekla místní Blanka Kohoutová.

ZZN dříve vlastnilo například i někdejší sušárnu obilí v Lukách nad Jihlavou. „Prodali jsme ji obci. Ta ji rekonstruovala na tělocvičnu a ta budova je krásná,“ podotkl Lapeš.

Silo vybudoval v roce 1927 brněnský stavitel Johann Theimer pro německé skladištní a hospodářské družstvo pro Štoky a Jihlavu. Mělo kapacitu 150 vagonů obilí. Jeho zajímavostí je lamelový krov Zollbau, který vymyslel architekt Friedrich Zollinger. „Skladiště se dochovalo zcela autenticky,“ podotkl Lukáš Beran ve zmíněné publikaci.

Nejčtenější

Řidič neměl šanci. Dodávku na D1 částečně slisoval pod zádí kamionu

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazilo nákladní auto s...

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazila dodávka s kamionem. Řidič vozu po převozu do nemocnice...

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák. Jeho pilot na místě zemřel

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák, jeho pilot nehodu nepřežil....

Na letišti v Havlíčkově Brodě se kolem nedělního poledne zřítilo bezmotorové letadlo. Při jeho pádu utrpěl smrtelná...

Řidič dostal ve vysoké rychlosti na mokru smyk, vůz slisoval pod náklaďák

Na dálnici D1 v noci na úterý havaroval dvaačtyřicetiletý řidič osobního...

Velmi rychlá jízda na mokré vozovce se v noci na úterý stala osudnou řidiči osobního vozu BMW 540. Na dálnici D1 před...

Kouč Říha: Mrzí mě, že někteří mladí se ani neomluvili

Trénink během přípravného kempu adeptů české hokejové reprezentace v Jihlavě....

V minulé sezoně sázel na jádro zkušených, se kterými obrážel turnaje Euro Hockey Tour. A nebál se kritizovat mladé i...

Mladý řidič zabil chodce a ujel, našli ho s alkoholem v těle

U železničního tunelu v Hloubětíně zemřel po partnerské potyčce pobodaný muž...

Policisté ze Žďáru nad Sázavou řeší tragickou dopravní nehodu, při které v neděli nad ránem zemřel chodec po srážce s...

Další z rubriky

D1 bude v noci u Velkého Meziříčí kvůli opravě nadjezdu zavřená

Nehoda několika nákladních aut a dodávek se stala na 139,5. kilometru dálnice...

Ředitelství silnic a dálnic uzavře obousměrně o půlnoci na neděli dálnici D1 u Velkého Meziříčí. Důvodem je...

V boji s trávou teď na Žďársku pomáhá poloparazit kokrhel luštinec

Žlutě kvetoucí kokrhel luštinec byl nasazen jako silný protivník na louky...

Na louky zarůstající bujnou trávou na úkor pestrobarevných kvetoucích rostlin, jež by lákaly motýly a další hmyzí...

Jednoduchý jazyk a více ilustrací. Spisovatel poslechl nejmenší čtenáře

Kapříka Matlíka, hrdinu čtyř dílů oblíbené dětské knížky, dvaatřicetiletý...

Kapřík Metlík, hrdina čtyř dílů oblíbené dětské knížky, která si získala srdce už tisíců čtenářů, se vypraví i za moře....

Najdete na iDNES.cz