Sobota 22. února 2020, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 22. února 2020 Petr

Do Prahy nespěchám. Zatím budu hejtmanem i poslancem, plánuje Běhounek

  8:53aktualizováno  8:53
Je po volbách. Ale Vysočina si ještě musí počkat na to, zda přijde o svého hejtmana. Od soboty nově zvolený poslanec Jiří Běhounek (nezávislý za ČSSD) čelí dotazům, jak dlouho bude sedět na několika židlích zároveň. Běhounek totiž nechce funkci hned položit. Počká, až jak skončí vyjednávání.

Hejtman Jiří Běhounek měl po sečtení výsledků voleb důvod slavit. Stal se poslancem a získal více než 8 tisíc preferenčních hlasů. Tedy nejvíce ze všech kandidátů na Vysočině. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Běhounek uspěl ve sněmovních volbách, dostal nejvíc preferenčních hlasů na Vysočině. Zároveň je hejtmanem.

Volby na Vysočině

strana / výsledek voleb / počet poslanců

ČSSD 23,01% 3

KSČM 16,86% 2

ANO 15,89 % 2

KDU-ČSL 10,54% 1

TOP 09 9,07 % 1

Úsvit 6,84% 1

ODS 6,83% 1

Strana zelených 2,60 % 0

Ostatní 8,36 %

Jiří Běhounek sám říká, že zkusí stíhat všechno najednou, než se vyjasní povolební situace v Praze a než se vyjedná vláda. Pak se rozhodne, jaké posty si ponechá a jaké "pustí".

Navíc zastává důležitý post ve správní radě VZP v době, kdy se řeší krize financování nemocnic. A k tomu ještě jako lékař čtyřikrát do měsíce ordinuje.

"Nečekejte unáhlené rozhodnutí. Považuju za rozumné a v tuto chvíli jediné možné počkat, až skončí povolební vyjednávání. A až poté se rozhodnu, v jaké funkci budu našemu kraji největším přínosem. Souběh funkcí hejtmana a poslance není v kolizi se zákonem a vysoká podpora veřejnosti je pro mě v případě obou funkcí obrovským závazkem," uvedl Běhounek.

Ve sněmovních volbách získal Běhounek vysoké procento preferenčních hlasů. "Ale v krajských mi jich lidé dali ještě víc. Nebudu první ani poslední, kdo sedí na více postech. Myslím, že jsem na čas schopen to zvládnout. Domnívám se, že si morálně můžu takové rozhodnutí dovolit," řekl.

Opoziční krajský zastupitel a dříve dlouholetý poslanec Jan Kasal (KDU-ČSL) říká, že Běhounkovu opatrnému stanovisku rozumí.

"Rychle mu ovšem dojde, že si bude muset vybrat co nejdřív. Přitom povolební vyjednávání o vládě budou možná trvat dlouho," řekl Kasal.

"Až se seznámí s prací v poslaneckém výboru, a já jsem si jist, že minimálně ve zdravotnickém bude, pochopí, že plnohodnotně dělat hejtmana a poslance nelze," naznačil Kasal.

Běhounkovy příjmy

Hejtman: 77 055 Kč
Poslanec: zhruba 55 900 Kč
Za každou funkci se tato suma zvyšuje, například v případě předsedy výboru v Poslanecké sněmovně asi o 23 000 korun. Další příjmy z roku 2012: Hejtman Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD) si loni přivydělal vedle své práce na krajském úřadě přes 700 tisíc korun. Z toho 330 tisíc korun inkasoval za funkci místopředsedy správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Příjmy měl Jiří Běhounek také jako lékař v pelhřimovské nemocnici a v kamenické ambulanci.

"Jiná situace je u opozičních poslanců, kde absence nejsou brány tak závažně, ČSSD ale směřuje k vládě. Běhounek je odborník na zdravotnictví, zkušený politik, navíc sedí ve správní radě VZP. To je vzácná shoda. Díky tomu o něj bude určitě také velký zájem," upozornil bývalý dlouholetý lidovecký poslanec Jan Kasal.

"Běhounek může být jedním z těch důležitých lidí, kdo dají dohromady a dokončí reformy v českém zdravotnictví. Jenže to je práce ne na jeden, ale na jeden a půl úvazku. Nechť úspěch ve sněmovních volbách použije pro dobro celku, to je moje skromná rada," dodal lidovecký krajský politik.

Část výdělku věnuje nemocným dětem

Běhounek si zvolením do Sněmovny platově výrazně polepší. Ke křeslu hejtmana, které je honorováno více než 77 tisíci korunami měsíčně, a výdělkům ve VZP a ordinacích mu nyní přibude také poslanecký plat - to je minimálně 55 900 Kč hrubého za každý měsíc.

"To ano. Jsem rozhodnutý, jakmile bude jasněji, dát část peněz ze souběhu funkcí některým zařízením v kraji, která se věnují dětem s vývojovými poruchami. Co jsem hejtmanem, nechávám veškerý čistý výdělek z mé činnosti lékaře pelhřimovské nemocnici, kde působím v minimálním úvazku," doplnil Jiří Běhounek. Podle jeho slov je to asi šedesát tisíc ročně.

"V nemocnici nepracuju kvůli penězům. Chci zůstat i ve svém oboru ortopeda a zachovat si zdravý odstup od politiky, možná proto jsem tak úspěšný," podotkl lakonicky.

Upozornil, že se ve Sněmovně nebude prát o posty ve výborech a nepotřebuje mít na vizitce napsáno ministr, pokud mu nebude jasné, že bude mít šanci něco změnit.

  • Nejčtenější

Z přebytku ryb vyrobila farma Kapří paštiku. Zákazníci jim trhají ruce

Úspěch se může narodit i tak trochu z nouze. Své o tom ví v rodinné firmě Farma Poříčí na Pelhřimovsku. Před lety...

Kantorka učila pod vlivem alkoholu, policisté si pro ni přišli do třídy

Na základní škole v Třebíči vyučovala učitelka pod vlivem alkoholu. Poznali to na ní žáci osmého ročníku. Přímo do...

Za řetězení smluv a nevyplácení platu vysoudila učitelka na škole miliony

Základní škola Švermova ve Žďáře nad Sázavou má zaplatit své bývalé učitelce miliony korun jako náhradu mzdy a úroky z...

Vystrčil z ODS vede Senát. Zváží, zda pojede na Tchaj-wan, jak chtěl Kubera

Místopředseda ODS Miloš Vystrčil je novým šéfem Senátu. „Dres, který má předseda Senátu na sobě, ten nejsilnější dres,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z jihlavské zoo utekly dvě opice, jedna si vytáhla uspávací injekci

Pracovníci jihlavské zoologické zahrady zažili ve středu perné chvilky. Z výběhu utekly dvě opice. Jednu se podařilo...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Z jihlavské zoo utekly dvě opice, jedna si vytáhla uspávací injekci

Pracovníci jihlavské zoologické zahrady zažili ve středu perné chvilky. Z výběhu utekly dvě opice. Jednu se podařilo...

Pacient na pokoji v nemocnici bodl spolubydlícího, skončil na psychiatrii

Dramatické okamžiky se ve čtvrtek ráno odehrály v pelhřimovské nemocnici. Jeden pacient na pokoji lůžkového oddělení...

U Velkého Dářka vznikají další rybníky. Zadrží vodu a ochrání živočichy

V těsné blízkosti Velkého Dářka, jež je se svojí rozlohou 206 hektarů největším rybníkem v Kraji Vysočina, vznikají...

Obnova střechy starého brodského kostela vázne, letos by měl být jen krov

Už rok a půl je kostel svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě bez střechy. A jak se oproti původním plánům zdá, ještě dlouho...

Najdete na iDNES.cz