Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. června 2020 Norbert

Brodský rozpočet počítá s novou ulicí skrz náměstí, kde zbourali panelák

  7:47aktualizováno  7:47
Dokončení rekonstrukce Staré radnice. Vybudování nové cyklostezky k Perknovu. A také kompletní výměna chodníků podél celé Masarykovy ulice. I to jsou investice, se kterými počítají na příští rok v Havlíčkově Brodě. Nejvíce emocí však budí chystané úpravy Smetanova náměstí.

Smetanovo náměstí v Havlíčkově Brodě je socialistická stavba ze 70. let. Brodská radnice z něj chce udělat místo odpočinku a relaxace s velkými zelenými plochami. | foto: Architekt Aleš Burian

Radnice v Havlíčkově Brodě bude příští rok víc šetřit než v roce letošním. Přesto plánuje, stejně jako letos, schodkový rozpočet. Rozdíl mezi příjmy a výdaji by měl činit zhruba 23 milionů korun.

„Tak je rozpočet nastaven a schválen. Je ale možné, že ve skutečnosti se některé akce nestihnou a přejdou do dalšího roku, tudíž bychom mohli hospodařit vyrovnaně či mírně ziskově,“ domnívá se starosta Jan Tecl (ODS).

Rozpočet na příští rok schválili brodští zastupitelé těsně před Vánocemi. Letos měli napilno, protože kvůli komunálním volbám se vše řešilo později, ale město zároveň nechtělo do nového roku vstupovat s rozpočtovým provizoriem.

Během roku 2015 by měl podle schváleného plánu Brod vydat celkem 466 milionů korun. Směr většiny provozních výdajů ovlivnit příliš nemůže. Na investice zbylo necelých 140 milionů.

„Je to asi o čtyřicet milionů méně než v roce letošním,“ přiznal úspory místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

S vybudováním ulice skrz náměstí opozice nesouhlasí

Investiční akce podle starosty Tecla nebudou nikterak masivní. „Žádné nové významné stavby nepřipravujeme. Uskuteční se větší množství menších akcí nebo dokončení již započatých projektů,“ prohlásil.

Jednou z těch, kolem kterých zastupitelé nejvíce diskutovali, bylo vybudování průjezdní ulice Smetanovým náměstím. Nová komunikace povede nahoru kolem pošty a v místě zbouraného panelového domu se stočí vlevo k Beckovského ulici. Město by to mělo přijít na 18,5 milionu korun.

„Nesouhlasím s tím. Před volbami chtěli všichni mít náměstí klidné a najednou tudy má vést ulice,“ bránila se zařazení této investice do rozpočtu Eva Vyoralová z opozičního sdružení Ženy za Brod. Velké námitky měli i komunisté, jinak by situaci řešilo rovněž hnutí ANO.

„Na Smetanově náměstí je obytná zóna, chodci tam budou mít přednost. Zcela vyloučit dopravu z míst, kde je potřeba zásobování, by bylo chybou,“ opakoval Honzárek již několikrát vyřčenou tezi.

„Nad návrhem úprav náměstí jsme strávili dva roky příprav, na podobě se odborná skupina dohodla. Pojďme to zkusit. Když to nebude fungovat, lze to změnit,“ uzavřel diskusi radní Tomáš Hermann (Společně za Brod).

Cyklisté se dočkají prvního úseku stezky k Perknovu

Osmnáct milionů by měly spolykat i úpravy škol a školských budov. Na opravy městských bytovek pak zastupitelé vyčlenili přibližně deset milionů.

Ze stavebních akcí bude největší dokončení rekonstrukce Staré radnice. To v příštím roce vyjde na 13 milionů korun. Následuje s osmi miliony rekonstrukce ulice Na Ostrově a vybudování nové cyklostezky k Perknovu za šest milionů. „Pro příští rok počítáme s úsekem po pravém břehu řeky od Billy k házenkářským kurtům,“ prozradil Jan Tecl. Podobnou sumu by měla stát kompletní výměna chodníků podél celé Masarykovy ulice.

Do nového roku vstoupí brodská radnice po ekonomické stránce zdravá jako rybka. Z letošního rozpočtu, který plánoval schodek 85 milionů korun, se podařila polovina deficitu ušetřit.

„Na účtech města je momentálně přes sto milionů korun,“ dodal starosta Tecl. Tyto peníze také mají uhradit plánovanou ztrátu v příštím roce.

  • Nejčtenější

Chceme upozornit na čechizaci Moravy, říká muž, který maloval hranice

Vlnu diskusí vzbudili značkaři, kteří před měsícem na šesti místech namalovali na silnice historické zemské hranice...

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je...

Stát překvapil zájmem rozšířit těžbu u Přibyslavi, pod zemí je wolfram a indium

Stát má na Havlíčkobrodsku zájem o další nerostné bohatství. Ložisko Brzkov by chtěl rozšířit na obří plochu mnoha...

Na Vysočině léčí pacienta s koronavirem, kterého už měsíc měli za vyléčeného

Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, kterého měli za již vyléčeného z covidu-19, ovšem on byl po čase opět...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kůrovec odkryl historické opevnění, které střežilo cestu z Jihlavy

Kůrovcové kácení nedávno u Vyskytné nad Jihlavou zcela odhalilo opevnění z roku 1843, jež kdysi vybudovali během...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je...

Stát překvapil zájmem rozšířit těžbu u Přibyslavi, pod zemí je wolfram a indium

Stát má na Havlíčkobrodsku zájem o další nerostné bohatství. Ložisko Brzkov by chtěl rozšířit na obří plochu mnoha...

V zemině na stavbě obchvatu Brodu je arzen, zřejmě ze středověké těžby

Na stavbě obchvatu Havlíčkova Brodu vyvstal nový problém. Jak velký nakonec bude a jak stavbu ovlivní, se teprve ukáže....

Stavba nového obchvatu Beranova odřízla majitele lesů od jejich stromů

Historicky největší dopravní stavba Kraje Vysočina, kterou je obchvat Velkého Beranova, znepříjemňuje život majitelům...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz