Obyvatelé Havlíčkova Brodu by rádi dosáhli rekonstrukce a celoročního...

Obyvatelé Havlíčkova Brodu by rádi dosáhli rekonstrukce a celoročního zpřístupnění věže děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Opravte a otevřete věž, volají lidé v Brodě. V nájmu ji má místostarosta

  • 0
Mezi největšími problémy města, jež obyvatelé Havlíčkova Brodu našli na zářijovém fóru, se objevila žádost o rekonstrukci a celoroční zpřístupnění věže kostela Nanebevzetí Panny Marie. Věž, tyčící se nad Havlíčkovým náměstím, má roky v pronájmu místostarosta Libor Honzárek.

„Starám se o ni od roku 1993. Věž patří ke kostelu a ten havlíčkobrodské farnosti. Abych věž do pronájmu získal, musel jsem splnit řadu podmínek včetně získání živnostenského listu a složení kurzu průvodce v cestovním ruchu,“ popisuje Honzárek.

Sám pak musel sehnat a složit zhruba 300 tisíc korun na základní opravu schodů a zábradlí. Teprve pak mohl památku, z níž je nádherný výhled na většinu města, zpřístupnit turistům.

„Věž mám ale jen jako koníček, stále funguje v tak trochu provizorním režimu. Rozhodně to není na žádné zbohatnutí, farnosti platím klasický nájem,“ přibližuje.

Tím naráží na zásadní fakt, že věž je součástí kostela, a je tudíž v majetku církve. Pokud by obyvatelé žádali její rekonstrukci, musela by ji zajistit ona.

Město do cizího majetku ani investovat nemůže, může maximálně určitou částkou přispět.

Církev chce dělat novou fasádu, zaměří se také na zvonici

Podle děkana farnosti Oldřicha Kučery se drobné úpravy věže na nejbližší období skutečně chystají.

„Chceme na celém kostele včetně věže nanést novou fasádu, připravujeme obnovu mechanismu zavěšení zvonů. A konečně musíme odstranit i havárii na elektrorozvodech,“ řekl.

V květnu totiž do věže uhodil blesk. „Zničil při tom část elektroinstalace,“ podotkl Kučera. Napravena zatím byla jen část škod. „Ještě stále jsou někde ‚hluchá‘ místa. Musíme najít, co kde výboj spálil,“ dodal děkan farnosti.

Na některé práce bude farnost žádat dotace. Jednání už o tom vede s městem i třeba s ministerstvem kultury.

Podle Honzárka se celoroční zpřístupnění věže nevyplatí

Ale zda poté bude věž celoročně otevřena veřejnosti, je otázka.

Podle Libora Honzárka se to nevyplatí. O prázdninách, kdy byla věž skutečně otevřena každý den, vystoupalo schody na ochoz v průměru pět lidí denně. Během roku by nepřišel skoro nikdo.

„Jen ve dni Evropského historického dědictví, kdy je vstup zdarma, nahoru vyjde tři sta lidí. Nevyplatí se, aby u věže každý den někdo seděl. Pokud jsou zájemci, kdykoliv se se mnou mohou domluvit a pustíme je nahoru,“ dodal Libor Honzárek.

Oldřich Kučera by se celoročnímu otevření věže nebránil. Ale i on uznává, že to nemusí být tak jednoduché.

„Věž je důležitou součástí života města a je tak trochu podceňovaná. Většímu využití bych se nebránil. Ale v jejím současném stavu to není třeba z hlediska bezpečnosti nebo požární ochrany možné,“ pravil děkan.

Jak dodal, farnost společně s nájemcem teď budou nějakou chvíli sledovat, jaký je o věž skutečný zájem. Poté získaná data vyhodnotí a rozhodnou se, zda se opravdu vyplatí v ní zřídit pokladnu a věž návštěvníkům po větší rekonstrukci celoročně zpřístupnit.