Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Poplach! A stanice se vylidní. Strávili jsme den s brodskými hasiči

  10:53
Je půl deváté, když se rozezní gong a z reproduktoru se ozve ženský hlas. Oznamuje, že je třeba technická pomoc v Šachotíně. I když nejde o život, je to výjezd. Hasičská stanice v Havlíčkově Brodě se rázem vyprázdní. „Máme lezecké cvičení, jsou dovolené, nemoci,“ vysvětluje její šéf Martin Sedláček.

Jakmile zazní poplach, musí se v šatně hasiči ustrojit do zásahového obleku. V oblékání jsou mistři, stanici musí opustit do dvou minut. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Velitelství Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina nabídlo, aby reportéři na některé ze stanic strávili s hasiči ve službě několik hodin. Využíváme toho.

Krátce po osmé nastupujeme do služby v Havlíčkově Brodě. A vydržíme až do odpoledne.

Fotogalerie

Právě brodská stanice patří mezi nejlépe vybavené v kraji. Sídlí však v dnes již ne zcela vyhovujících prostorách v centru města. Přibližně do tří let by se mohla přestěhovat do nového na Humpolecké ulici. Na jeho výstavbu už byla sboru přiznána více než čtvrtmiliardová evropská dotace (dočtete se zde).

Ohlášení události přišlo na stanici v Havlíčkově Brodě z jihlavského operačního střediska. Jednalo se o otevření uzamčených prostor. „Už podle oznamovacího gongu poznáme, o jakou událost se jedná. Pokud je to větší požár nebo nehoda s vyproštěním osob, je mnohem intenzivnější,“ popisuje technik chemické služby Zdeněk Šimánek.

Když musí k zásahům všichni hasiči, stanici zavřou

Výjezdová skupina je obvykle šestičlenná a tak zůstal na stanici Šimánek sám s kolegou. „Kdyby se teď stala nějaká nehoda, navlékneme vás do obleku a musíte s námi,“ smějí se. Od poplachu do opuštění garáže má výjezdová skupina pouhé dvě minuty času.

V Brodě v těchto dnech směny slouží minimální počet hasičů, tedy osm. Obvykle a za běžných okolností je to lidí dvanáct. „Stanice je bezobslužná. Takže když je víc událostí najednou a do terénu musí dvě výjezdové jednotky, zavřeme ji,“ říká technik Šimánek.

Oznámení okamžitě přijde i do počítače v hlavní místnosti. Objeví se na obrazovce na mapě i s navigací na místo a celou řadou praktických informací, jako třeba kolik na místě může být osob, o kolikapatrový dům se jedná nebo kde nejblíž v okolí jsou hydranty. Tiskárna na papír vytiskne podrobnosti.

Všechny tyto informace najde velitel zásahu - ten mimochodem v autě sedí vždy vpředu vpravo u dveří - rovněž v tabletu zapojeném v autě. V něm má i databázi všech veřejných a rozlehlejších budov v okrese s jejich podrobnými plány. Už cestou k místu události se tak může připravit na zásah a instruovat své lidi.

„Ze všeho nejvíc potřebujeme šikovné ruce a selský rozum“

V průměru brodští hasiči vyrážejí do terénu každý den dvakrát až třikrát. Nejčastěji jde o technickou pomoc, odstraňování následků nehod a úniky chemických látek. „Nejvíc při tom potřebujeme selský rozum a šikovné ruce,“ usmívá se velitel Sedláček.

Denní směna začíná v sedm hodin. Hasiči chodí minimálně o půl hodiny dřív. S předchozí směnou se musí vystřídat a předat si techniku. Ta se po každém zásahu musí vyčistit, umýt, do automobilů je potřeba doplnit všechny náplně na maximum, zkontrolovat hadice, čerpadla a veškeré další vybavení. Cokoliv, co do posledního detailu nesedí, je třeba nahlásit a vyměnit. Jakýkoliv problém s vybavením by další směně mohl zásah pořádně zkomplikovat.

Havlíčkobrodští hasiči mají celkem sedm zásahových automobilů. Dvě nákladní tatry používají nejčastěji, vedle toho mají k dispozici velkou cisternu na větší požáry, lezecká skupina využívá terénní ford a v případě potřeby i vůz s vysokozdvižnou plošinou a žebříkem. Zvláštní vůz nazývaný Sněhurka slouží při požárech elektrických zařízení. Hlavně pro potřeby evakuace hasiči vlastní i osmnáctimístný mikrobus.

Bez připojení k nabíjení by vozy druhý den nemusely vyjet

V garážích jsou vozy narovnané jeden vedle druhého. Ty největší stěží projedou vraty, vedle zrcátek zbývá jen pár centimetrů. Všechna auta jsou připojena na vzduch a nabíjení. „V autech jsou pořád puštěné tablety, vysílačky a informační systémy. Nebýt nabíjení, druhý den auto nenastartujeme,“ vysvětluje Zdeněk Šimánek.

Vedle garáží mají hasiči dílnu pro drobné opravy a údržbu vozidel. Jenže ty jsou čím dál složitější. Co bývaly pro technicky zdatné hasiče běžné úkony, jsou dnes operace pro specializovaný servis. „Dřív jsme byli schopni u auta třeba vyměnit pérování. Dnes skoro není možné ani sundat kolo,“ postěžuje si Šimánek.

A právě nyní byla hektičtější doba. Hasiči své vozy připravovali na zimu. „Chtěli jsme to stihnout do půlky října,“ říká technik.

Vozy museli strojníci nechat přezout, doplnit nemrznoucí kapaliny, naložit řetězy a procvičit jejich nasazování. „Hodily by se podmetací řetězy. To by pak stačilo v kabině zmáčknout knoflík a máte je během jízdy pod koly,“ zasní se jeden ze strojníků.

Je to právě strojník, kdo za automobil nese odpovědnost. Nejen za přepravu kolegů na místo události a zpět, ale hlavně za správnou funkčnost všech jeho systémů včetně třeba vodních čerpadel. Vozy strojníci dle potřeby střídají, a tak jich musí do posledního detailu znát několik. To nejdůležitější - obsluha čerpadel a vybavení vozů - se auto od auta liší.

Havlíčkobrodská stanice je do jisté míry jiná. Na rozdíl od velkých základen, kde je každý specialistou pouze na svůj obor a nic jiného ho nezajímá, musí v Brodě zvládnout skoro vše. „Každý má záskok. A právě ta zastupitelnost a nahraditelnost je tu velmi cenná,“ pokyvuje hlavou Martin Sedláček.

Nové stanice se již nemohou dočkat. Hlavně kvůli prostoru

Čím dál víc však brodští hasiči narážejí na nepříliš vhodné umístění stanice v centru města. Potřebovali by více prostoru, rozšiřovat už se ale není kam. Všude okolo jsou zastavěné pozemky nebo ulice. A vybavení neustále přibývá.

V areálu je třeba mít připraven speciální technický kontejner s vybavením pro těžké nehody nebo závaly i týlní kontejner sloužící při déletrvajících zásazích jako zázemí pro hasiče. „Potřebujeme uskladnit i pohonné hmoty a oleje, sorbenty a všechny možné potřeby od pneumatik na auta po hadice, nosítka, norné stěny a další vybavení,“ vyjmenovává Šimánek.

Nutné jsou také dílny na plnění tlakových dýchacích lahví a přípravu i zkoušení dýchacích přístrojů. Prostor na přípravu potřebuje lezecká skupina. A součástí sídla hasičů je i sklad civilní obrany s potřebami pro případnou evakuaci obyvatel.

Na novou stanici, s jejíž stavbou hasičský sbor počítá v Humpolecké ulici, se už hasiči těší. Mimo jiné i proto, že jim přinese podstatnou modernizaci zázemí včetně například dnes již značně nevyhovujících koupelen a toalet. Získají i daleko víc místa v garážích, v nichž dnes stojí vozy i za sebou a nemohou okamžitě vyrazit.

V paměti mu utkvěl Vilémov i evakuace nemocnice

Velitel havlíčkobrodské stanice Martin Sedláček zažil ve službě už mnohé. V...

Martin Sedláček je velitelem havlíčkobrodské stanice od února 2011. Přestože u sboru slouží mnohem déle, při dotazu na nejtěžší zásahy si okamžitě vybaví dva z nedávné doby. Oba se staly v roce 2014 - a oba od sebe dělily jen necelé tři měsíce.

Nejprve se na počátku září zřítil opravovaný most ve Vilémově. Pod sutinami tehdy zahynuli čtyři dělníci, další dva se zranili. „Počtem obětí to byla prakticky ‚jen‘ větší nehoda. Ale na naše podmínky zcela ojedinělý byl typ té události. I když na závaly trénujeme, tohle bylo opravdu mimořádné. A mimořádné bylo i nasazení hasičů a záchranářů,“ vzpomíná (o události se dočtete zde).

Při druhém zásahu nebyly žádné oběti a už od počátku bylo pravděpodobné, že nebude nebezpečný. Přesto se mu do paměti vryl.

Jednalo se o opakovanou evakuaci havlíčkobrodské nemocnice. Anonym pohrozil bombou na konci listopadu nejprve jeden den večer (přečtěte si zde), poté i druhý den ráno (dočtete se zde).

„Bylo tam obrovské množství lidí, které bylo potřeba dostat co nejrychleji do bezpečí. A mezi nimi byli právě narozená miminka, rodící ženy, děti i starší lidé a ležící pacienti,“ říká Martin Sedláček.

Za jeho velení nedošlo mezi hasiči k žádnému vážnějšímu úrazu. Sem tam oděrka, vymknutý kotník při špatném došlapu nebo modřina od neposlušné hadice, to se stává. „Musím to zaklepat. Letos už v Česku zemřeli dva hasiči,“ podotýká.

S největšími obavami jezdí k událostem, o nichž už dopředu ví, že mezi jejich účastníky budou děti. „Psychicky to dá zabrat,“ zvážní.

A párkrát už se dokonce stalo, že někdo z jeho hasičů dokonce zachraňoval svého blízkého. „Vyjížděli jsme třeba k požáru, kde hořel byt babičky mého kolegy,“ poznamenává.

Hasiči mají i své psychology, kteří v případě potřeby pomáhají obětem a jejich rodinám. Využít je však mohou i zasahující hasiči.

A občas to, jak Sedláček říká, potřebné je. „I když k nám nastupují fakt psychicky silní a odolní chlapi. Opakovanými psychotesty projdou jen ti nejlepší,“ dodává.

Zásahové mužstvo je opravdu mužstvo. Ženy totiž ze zákona nemohou v zásahovém družstvu být. „Ale kdyby tu byla fajn holka, profík, byla by velmi platná. Hlavně jako zdravotník nebo psycholog. A taky by tu partu trochu zjemnila,“ usmívá se velitel stanice.

Možná by pak hasiči trochu omezili svůj pověstný černý humor. Když třeba nyní nastoupí nováček a má výjezd, na němž má svého prvního mrtvého, musí kolegům koupit chlebíčky.

  • Nejčtenější

Podnikatel roku 2019 začínal v garáži, sází na dobré vztahy bez manažerů

Firma ICE Industrial Services vznikala ve Žďáře doslova v garáži, kde ji zakládal Tomáš Vránek s bratrem a dvěma...

Mladí lidé jsou vůči covidu rezistentní, ukázala studie brodské nemocnice

Studie prováděná v laboratoři Nemocnice Havlíčkův Brod ukázala, že mladí lidé jsou do velké míry odolní vůči covidu-19....

Mytím v nádrži upozornil Maročan na další migranty u D1

Hlídka cizinecké policie v pátek zpozorovala muže, který se myl v nádrži na vodu v blízkosti lesa kolem 111. kilometru...

Řidič převrátil autem přívěs odbočujícího traktoru, na místě zemřel

Při střetu s odbočujícím traktorem zemřel ve středu nedaleko Brtnice na Jihlavsku osmadvacetiletý řidič mercedesu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S tříkolkou na vlek. Na svazích sjezdovek na Vysočině to žije i v létě

Vyrazit na svahy sjezdovek uprostřed léta není už ani na Vysočině nic nemožného. Někteří jejich provozovatelé, zvláště...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Žďárská firma otevřela nabíjecí stanici pro elektromobily, služba je zdarma

Inženýrská firma DEL ze Žďáru nad Sázavou otevřela před svým sídlem ve Strojírenské ulici nové nabíjecí místo pro...

Jihlavští zastupitelé odmítají poštovní revoluci, dopis poslali i vládě

Vedení Jihlavy poslalo otevřený dopis vládě a České poště. Nesouhlasí v něm s uzavírání a přesunem poštovních poboček....

U rybníka chtějí místní více atrakcí, Nové Město na Moravě preferuje klid

Rybník Koupaliště, který se nachází zhruba 1,5 kilometru na severozápad od Nového Města na Moravě, bývá během horkých...

Vysočina začne příští týden očkovat bez registrace v Hruškových Dvorech

Očkovací centrum pro neregistrované zájemce o vakcínu proti covidu-19 se otevře také na Vysočině. S největší...

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...