Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil

V Havlíčkově Brodě se učitelé nevhodně chovali ke studentkám, na škole končí

  12:37
Gymnázium v Havlíčkově Brodě má problém. Za poslední rok musí skončit už druhý učitel, který se nevhodně choval ke studentkám. Oba odešli po dohodě s vedením školy, které reagovalo na upozornění rodičů i samotných studentek. Situací v ústavu se zabývala i školská rada a zřizovatel.

Budova gymnázia v Havlíčkově Brodě. | foto: Gymnázium Havlíčkův Brod

Sexuální vtípky a narážky, které citlivější dívky mohly vnímat dvojsmyslně, nevhodné a obtěžující chování, komunikace na sociálních sítích, včetně fotografie z vany. To byly důvody, proč loni v létě na prestižní škole skončil jeden učitel. A nyní ho následuje druhý.

Redakce jména obou učitelů zná. Vzhledem k citlivosti případu je ale zveřejňovat nebude.

„Opravdu se loni objevila stížnost na chování profesora ke studentkám. Ukázalo se, že byla oprávněná. S panem kolegou jsme se tehdy domluvili, skončil dohodou,“ potvrdil ředitel školy Hynek Bouchal.

Obtěžování ať školy řeší razantně, říká ministr školství Balaš o skandálech

Obdobná situace se opakovala i v letošním školním roce. Velmi důrazně se o chování druhého z učitelů, který na škole vyučuje angličtinu, začalo mluvit na poslední schůzce rodičů a přátel školy.

„Byla to velmi tvrdá diskuse. Po trojstranné dohodě - vedení školy, rodičů a jeho samotného - i druhý z učitelů na konci školního roku odejde,“ konstatoval Bouchal.

Učitel se sám považuje za oběť

Podle dostupných informací měl učitel mít v hodinách na dívky dvojsmyslné narážky. Údajně před nimi mlaskal, vzdychal či se na ně upřeně díval. Jedné se měl například dotazovat, jestli jí není ve svetru teplo. Dívky to vnímaly jako nevhodné a obtěžující jednání.

Samotný učitel se přitom v této kauze cítí jako oběť. Uvedl to v rozhovoru pro regionální Deník. „Podle mne šlo o nepochopení a můj pohled na věc vůbec nebyl brán v potaz. Ředitel mi řekl, že vůbec není důležité, co jsem řekl a jak, ale jak to celé vnímají studenti. Jde o subjektivní posouzení něčeho,“ řekl listu.

Kraj omezuje brodské gymnázium, zlobí se učitelé i rodiče studentů

Oběma případy se zabývala i školská rada. Podle jejího předsedy Jana Sojky se k nim vedení školy postavilo čelem. „Reakce školy mi přišla fajn. Jsou to velice nepříjemné věci, ale obě konkrétní výtky ředitel prošetřil, uznal je jako důvodné a konal,“ pravil Sojka.

Podobně hovoří i krajský radní pro oblast školství Jan Břížďala. Toho, jak řekl, ředitel školy o situaci průběžně informoval. „Podle nám dostupných informací došlo k pochybení v morální rovině u konkrétních učitelů, které bylo řešeno dohodou o ukončení pracovního poměru. Rozhodnutím ředitele za nás došlo k vyřešení situace,“ vzkázal Břížďala.

Mnohým rodičům odchod kantorů nestačí

I když škola obtěžování studentek řeší, některým rodičům se to zdá málo. „Přestože Gymnázium Havlíčkův Brod dlouhodobě disponuje vynikající pověstí a hodnocením, byli jsme zdrceni skutečností, že se těmto nepřijatelným situacím nedostává patřičné vážnosti a příliš se o nich nepíše,“ uvádí rodiče v dopise, který tento týden rozeslali médiím.

„Jak můžeme jako rodiče mít klidnou mysl, když naše děti navštěvují školu, kde se někteří pedagogové dopouštějí neetického chování vůči svým studentům? Je nám dobře známo, že místní učitelé systematicky obtěžují své studentky,“ dodávají rodiče.

Ve svém dopise zmiňují jméno ještě třetího učitele. Ten podle nich často přichází na výuku opilý a nepřipravený. I on se má dopouštět nevhodného chování vůči studentkám.

Za ním ale vedení školy stojí. „To už je na úrovni pomluvy. Zrovna tento konkrétní kolega dokáže studenty pro svůj předmět doslova nadchnout,“ tvrdí ředitel školy.

„Pravidelně ve škole pořádáme mezi studenty anonymní dotazníky, abychom měli nějakou zpětnou vazbu. Vůči tomuto profesorovi se nikdy neobjevila žádná výtka, žádná spojitost s alkoholem. Naopak, je vnímán velice kladně,“ doplnil Hynek Bouchal.

Havlíčkobrodské gymnázium se řadí k nejprestižnějším školám na Vysočině. Svědčí o tom výsledky jeho studentů nejen v přijímacích zkouškách na vysoké školy, ale i umístění v olympiádách. Škola se účastní i mnoha tematických a mezinárodních projektů. Nabízí jak čtyřleté, tak osmileté všeobecné studium.

13. listopadu 2019

  • Nejčtenější

Češi zřídili na Ukrajině podvodné call centrum, z lidí vylákali miliony eur

Soud poslal do vazby pět lidí předaných v pondělí do Česka z Ukrajiny kvůli trestnímu stíhání. Podle informací...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Cizinec se na D1 prohnal kolem policejní hlídky více než dvoustovkou

Více než dvoustovkou prosvištěl řidič kolem policejní hlídky na D1 poblíž Velké Bíteše na Žďársku. Radar ukázal 209...

Devatenáctiletá dívka z Jihlavy se vrátila do psychiatrické nemocnice

Policie ukončila pátrání po devatenáctileté dívce, která se v sobotu večer nevrátila z vycházky do Psychiatrické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šrámy na duši po tornádu zůstaly, řekl Pavel v Hruškách. Proletěl se vrtulníkem

Armáda není primárně vybavena pro živelní pohromy typu tornáda, jako bylo to na Břeclavsku, které větrný vír před dvěma...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Vojenské letiště v Náměšti se na tři týdny stává azylem gripenů z Čáslavi

Více letecké techniky i personálu má od pondělka 22. základna vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou na...

Pár týdnů hájení, pak tvrdé postihy. Brod spustil revoluci v parkování

Přibližně dva až tři týdny hájení a pak důslednější kontroly a tvrdé postihy za porušení pravidel. Tak chce...

Infekční pavilon čeká obří rekonstrukce, z budovy zůstanou jen zdi a část střechy

Na podzim má začít velká rekonstrukce infekčního pavilonu nemocnice v Havlíčkově Brodě. Zahájení investice za téměř 300...

Dokončí instalaci svodidel. A pak už se dálniční přivaděč u Jihlavy plně otevře

Do finále spěje oprava dálničního přivaděče u Jihlavy. Zbývá osadit přibližně 1,5 kilometru svodidel a upravit plochu...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...