Zavřené stánky, nedodělané parkoviště. Jihlava pocítila potíže firmy PSJ

  11:39aktualizováno  14:28
Co bude dál s vrcholovým fotbalem v Jihlavě? Co s nedokončenými stavbami? A jak se vše dotkne hotelu Gustav Mahler v centru města? To jsou otázky, které vyvstaly na Vysočině poté, co stavební firma PSJ na sebe podala návrh na insolvenci.

Firma PSJ kvůli insolvenci už nedokončí výstavbu záchytného parkoviště pro 110 aut v jihlavské Žižkově ulici u hřbitova. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Oba jsou v dozorčí radě klubu FC Vysočina. Mají však zcela rozdílné pohledy na to, co vážné trable firmy PSJ budou znamenat pro tento klub.

„Nechci být špatný prognostik, ale myslím si, že půjdeme i z druhé ligy dolů,“ míní Vratislav Výborný, náměstek primátora (ČSSD), který sedí v dozorčí radě klubu.

Fotogalerie

Jejím předsedou je Zdeněk Tulis. Ten byl se šéfem PSJ Františkem Vaculíkem u vzestupu úrovně fotbalu v Jihlavě až do první ligy. A ví, kolik milionů do toho tato stavební firma vložila. Podle Tulise nemizí ambice vrátit klub do první ligy. A to i přes zlou situaci PSJ.

„Najeli jsme na úspornější režim. I se značně sníženým rozpočtem, než byl prvoligový, chceme zvyšovat úroveň fotbalu na Vysočině,“ uvedl Tulis. Klub je podle něj finančně zajištěn na několik měsíců dopředu.

Nevzdává se ani myšlenky na dobudování stadionu – stavbu nové tribuny. Z její druhé strany směrem do parku mají vzniknout byty.

„Neustále pokračuje jednání. Máme brněnského developera, který je ochoten do toho investovat. PSJ to není,“ dodal Tulis.

Pro mládež klubu je podle něj pokrytý rozpočet na několik let dopředu. „Za ty roky, co jsem tady, jsou podmínky pro mládež nejlepší,“ ujišťuje Tulis.

Věří, že šéf PSJ Vaculík současnou situaci zvládne i po zdravotní stránce. „Určitě na fotbal nezanevře. Byl vždy férový a poctivý. Insolvence neznamená konec firmy a podnikání,“ dodal Tulis.

Problémovou situaci už ale pocítili i diváci, kteří přišli na sobotní druholigový zápas domácí Vysočiny s Hradcem Králové, který vysílala televize.

Ti, kteří ještě před odchodem na stadion stačili zabrousit na facebookový profil klubu, byli v drobné výhodě. Dozvěděli se z něj totiž, že provozovatel občerstvení Xanadu-catering na poslední chvíli odmítl otevřít stánky s občerstvením. Řadu fanoušků nicméně situace, která vznikla kvůli sporu mezi jednou ze společností Rudolfa Penna a stavební firmou PSJ, pořádně rozzlobila.

Penn se ovšem hájí tím, že klub varoval už několik dnů předem. „ Pan Vaculík byl od mě 7. září v 10.02 upozorněn, co se může stát na fotbale,“ vzkázal.

Ptají se ředitele hotelu

S firmou PSJ je spojený i hotel Gustav Mahler, kde se tradičně ubytovávají i čeští prezidenti při návštěvách Vysočiny. Na ředitele hotelu Vladislava Jirouška už se obrátili někteří organizátoři konferencí s obavami, jestli můžou počítat s pořádáním svých akcí v Křížové ulici. Ředitel jim odpovídá, že žádné změny neočekává. „Právník společnosti PSJ mi řekl, že nás by se to dotknout nemělo,“ uvedl Jiroušek.

Vlastníkem hotelu je dceřiná společnost PSJ s názvem GM. „Peníze na provoz jsme nikdy od PSJ nepotřebovali,“ doplnil ředitel Jiroušek. Spolu s Františkem Vaculíkem jsou jednateli společnosti GM.

Jihlavská radnice nyní mapuje dopady potíží stavební firmy PSJ, která pro město staví záchytné parkoviště s kapacitou 110 aut v Žižkově ulici u hřbitova a upravit by měla i přilehlou křižovatku u čerpací stanice Ono.

„Je otázkou několika dní, kdy tam budou práce přerušeny,“ uvedl náměstek primátora Výborný. Hodnota zakázky je přes 30 milionů korun. Město u ní teď podle Výborného řeší s právníky způsob vypořádání s firmou. „Tak, aby se dalo konstatovat, co se udělalo. A musíme připravit výběrové řízení na firmu, která vše dokončí,“ dodal Výborný.

PSJ má i podíl ve společnosti Teniscentrum, v níž je akcionářem také město. U Teniscentra se podle Výborného zatím další vývoj nedá předvídat. Město by podle slov primátora Rudolfa Chloupka mohlo zvažovat převzetí podílu PSJ v případě Teniscentra, kde jde o sportovní zařízení, a ne o profesionální klub.

Firma PSJ pracuje i pro Kraj Vysočina, a to na dvou nemocničních zakázkách v Jihlavě a Havlíčkově Brodě. „Předpokládáme, že dokončení obou akcí bude předmětem jednání. V tuto chvíli žádná opatření nepřijímáme,“ sdělila mluvčí hejtmanství Jitka Svatošová.

PSJ podle údajů v insolvenčním rejstříku zaměstnává 268 lidí. Firma soudu sdělila, že je v druhotné platební neschopnosti. Eviduje 1 501 věřitelů s celkovými závazky 1,768 miliardy. Loňský obrat společnosti byl 3,987 miliardy.

Autoři:

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Prezident navštíví obce, kde ho volili, pak na člunu vypluje na rybník

Prezident Miloš Zeman tráví dovolenou v Novém Veselí na Žďársku. Ani letos...

Vysočina se připravuje na návštěvu hlavy státu. Třídenní program prezidenta Miloše Zemana a jeho choti odstartuje 25....

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Další z rubriky

Na brodském stadionu se zelená tráva, na kterou se půl roku nesmí vkročit

Atleti mají při trénincích k dispozici běžecký ovál. Na travnatou plochu...

Na havlíčkobrodském letním stadionu se od loňské rekonstrukce zelená nový trávník. Má však drobnou chybu. Nikdo na něj...

Kvůli hádkám politiků žijí obyvatelé Jihlavy už rok v rozkopané ulici

Jako v někdejším pohraničním pásmu si připadají už téměř rok obyvatelé ulice...

Jako v někdejším pohraničním pásmu si připadají už téměř rok obyvatelé ulice Jiřího z Poděbrad v Jihlavě. Na všech...

Vysočina potřebuje rychlou železnici a opravenou D1, zaznělo na konferenci

Konference MAFRA event se tentokrát uskutečnila v Jihlavě. Věnovala se Kraji...

Kvalita života na Vysočině se zlepšuje. Shodli se na tom účastníci páteční konference Lepší místo pro život, jež se...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK SERVISU - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz