Starosta Bystřice Martin Horák (nestraník) řekl, že se o rušení pracoviště finančního úřadu dověděl v úterý. Očekával by také, že bude s radnicí někdo mluvit dřív, než bude rozhodnuto. „Úplně se nám to nelíbí,“ řekl.
Před časem byla ve městě činnost finančního úřadu omezena na dva dny v týdnu. Službu využívaly i okolní obce, proto chce starosta mluvit také se zástupci mikroregionu. Další finanční úřad v Telči s 5 100 obyvateli fungoval také dva dny v týdnu, stejně jako v Chotěboři.
Finanční správa uvedla, že v Česku zruší 77 územních pracovišť finančních úřadů. Občanům nabídne rozšířené služby včetně výjezdů do obcí v období takzvaných daňových kampaní. Na Vysočině by měly zůstat finanční úřady v pěti okresních městech a ve Velkém Meziříčí.
Starostka Humpolce Alena Štěrbová (ANO) nesouhlasí se zrušením územního pracoviště finančního úřadu. Uvedla, že v Humpolci má Finanční správa svou budovu, zatímco v Pelhřimově, kam se podle ní mají úředníci z Humpolce přesunout, je úřad v nájmu. Připomněla i to, že Humpolec, loňský vítěz srovnávacího výzkumu město pro byznys v kraji, má vysoký počet podnikatelů.
Zástupcům Svazu měst a obcí se nelíbí, že před několika dny se starostové dozvěděli z médií o rušení některých poboček České pošty. A tento týden o redukci finančních úřadů. „Čí pobočky zruší vláda příští týden? A dozvědí se to obce také až z médií?“ zeptala se mluvčí svazu Alexandra Kocková.
„Je smutné, když nemůžeme našim občanům předem říci nebo vysvětlit, proč se pošta, finanční úřad nebo příště jiná veřejná služba v daném místě ruší. Kde je ten slibovaný dialog vlády s představiteli samospráv?“ položil další dotaz Pavel Drahovzal, místopředseda svazu.