Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. listopadu 2021 René

I v covidové krizi hodlá Brod utrácet, investovat chce hlavně do dopravy

  12:04
Znovu vyrovnaný a na dnešní dobu i nebývale optimistický je rozpočet Havlíčkova Brodu na příští rok, který schválili zastupitelé. I přes krizi, kterou obecním rozpočtům přináší koronavirová pandemie, Brod počítá s příjmy ve výši 604 milionů korun. A to je třetí nejvyšší číslo v historii města.

Vrchlického ulice protíná celé sídliště Letná od západu na východ. Je i s propojením na Ledečskou ulici dlouhá něco málo přes půl kilometru a patří k nejrozbitějším ulicím v Havlíčkově Brodě. A právě to chce radnice v příštím roce napravit. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

„Už letošní vývoj rozpočtu byl pro náš ekonomický odbor věštěním z křišťálové koule. Nakonec se do konečného výsledku vcelku trefil. Věříme, že se to tak dobře povede i pro rok 2021,“ uvedl místostarosta Zbyněk Stejskal (ODS).

Oproti letošku zastupitelé snížili odhadované příjmy o necelých dvacet milionů. Ve stejné výši, přibližně 604 milionů korun, by se měly pohybovat i výdaje. Už několikátým rokem v řadě se Brod chlubí nulovými dluhy i úvěry.

V rozpočtu na příští rok přibude jedna zcela nová položka. Tou je rezerva či jakýsi rezervní fond.

„Měla by vybalancovat případné zrušení superhrubé mzdy a s tím související očekávaný výpadek daňových příjmů, pokud by nedošlo ke kompenzacím,“ vysvětlil starosta Jan Tecl (ODS). V této rezervě bude patnáct milionů korun.

„Jestliže Poslanecká sněmovna kompenzace schválí a o příjmy nepřijdeme, bude ve druhé polovině roku tato rezerva využita dle potřeb města. Zastupitelé pak rozhodnou, jak s těmi penězi naložíme,“ doplnil Stejskal.

„Jsem rád jednak za vyrovnaný rozpočet, ale i za tuto novou finanční rezervu. Nemáme problém ani s plánovanými investicemi, rozpočet tedy podpoříme,“ avizoval těsně před hlasováním Zdeněk Dobrý za celý klub opoziční KSČM. Pro rozpočet nakonec zvedlo ruku všech 23 přítomných zastupitelů.

Desítky milionů spolyká vytvoření nových parkovišť

Na investiční akce by z rozpočtu mělo v příštím roce jít zhruba 150 milionů korun. Část investic přechází z letošního roku a v tom následujícím by mělo dojít k jejich dokončení a finančnímu vyrovnání. Část ale bude zcela nových.

Jednou z akcí, která přechází, je stavba nové mateřské školy v areálu základní školy Konečná. Na tu by v roce 2021 mělo padnout ještě 36 milionů korun.

Další desítky milionů město nasype do investic spojených s dopravou. Dokončí dvě velké akce, které započaly už letos, a to úpravu parkovacích stání před bytovkami na Ledečské ulici i stavbu parkoviště pod novou krajskou knihovnou u řeky Sázavy.

„Parkoviště pod knihovnou bude dokončené do července. Nabídne více než 130 parkovacích míst. Spolu s parkovacím domem u knihovny jich v této lokalitě bude přes dvě stě. To je dostatečná rezerva pro parkování v centru města. Řidičům se vrátí zpět to, co původně na ploše zastavěné knihovnou bylo,“ přiblížil další z brodských místostarostů Libor Honzárek (TOP 09).

Oprava Zahradnického, Vrchlického, Dvořácké a Husovy

Během příštího roku by vedení města rádo stihlo opravit i čtyři městské ulice. Konkrétně by se mělo jednat o Vrchlického v celé své délce, o ulici Zahradnického v úseku od Masarykovy po Wolkerovu a o ulice Dvořácká a Husova.

V případě Vrchlického se počítá i s rekonstrukcí podzemních inženýrských sítí, což bude v režii jejich vlastníků. U ostatních o tom ještě není rozhodnuto. „Nejspíš půjde jen o obnovu povrchů, což bude rychlejší a levnější,“ naznačil Zbyněk Stejskal.

Měnit se v příštím roce začne i lokalita Na Nebi, na níž byla letos na podzim po desítkách let zrušena zahrádkářská kolonie. „Jako první zde začne vznikat parkoviště pro obyvatele sídliště Výšina,“ oznámil Honzárek. Na úvodní práce radnice počítá s výdaji kolem tří milionů.

A jen těsně pod kolonií se konečně naplno rozběhne stavba skateparku. „Práce na něm nabraly zpoždění, dodavatelská firma zaváhala se zřízením sjezdu na staveniště z obchvatu. Do poloviny roku by ale i tak měl být skatepark dokončen,“ dodal Stejskal.

Město počítá i s příspěvkem na druhou sportovní halu

I další rozsáhlá investiční akce zůstane v této severní části města. Radnice plánuje přibližně za osm milionů korun rekonstruovat chodníky na sídlišti Výšina. Ty jsou zde původní ze sedmdesátých a osmdesátých let a dost často v havarijním stavu. Nepomáhá jim, ani když kvůli kritickému nedostatku míst na nich parkují auta.

Rozpočet Havlíčkova Brodu rovněž počítá se stavbou druhé sportovní haly. Tu v těsném sousedství haly stávající chce stavět tělovýchovná jednota Jiskra. Město by na stavbu pouze přispělo. Potřebných patnáct milionů korun má připravených.

„Stavba je podmíněna státní dotací, kterou musí Jiskra získat. Podle posledních jednání s Národní sportovní agenturou to vypadá velice nadějně,“ prozradil Zbyněk Stejskal.

  • Nejčtenější

Odstup při předjíždění cyklistů naštval správce lesů, chce zakázat vjezd kol

Ranské polesí na severu Havlíčkobrodska bývá v létě častým místem výletů cyklistů. Hlubokými lesy vede síť zpevněných...

Pro česko-řeckou rodinu byl život v Jihlavě za komunismu plný překážek

Listopadové události v roce 1989 znamenaly velkou změnu v životě tehdy zřejmě jediné česko-řecké rodiny v Jihlavě....

Srážka šesti aut zablokovala D1 na Vysočině, jedno nákladní se převrátilo

Provoz na D1 ve směru na Brno stojí v úseku přes Vysočinu kvůli nehodě na 124. kilometru. Havarovalo tam celkem šest...

Zámek Brtnice prozkoumají archeologové, zájemci o koupi záměr opustili

V příštím roce má být zahájen archeologický průzkum zámku v Brtnici a v roce 2023 mají začít práce na odvodnění třetího...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český výletník: proč je rekordním městem Pelhřimov a ne Trhové Sviny

Nic by určitě nebránilo tomu, aby se městem českých rekordů a kuriozit staly třeba Klatovy nebo Trhové Sviny. Ty druhé...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Trh a dílničky se ruší, Žďár kvůli covidu přivítá advent online formou

Další města na Vysočině se rozhodla pro zrušení či výrazné omezení programu k zahájení adventu. Sváteční akce budou...

Venkovní adventní akce na Vysočině zatím covidové stopce odolávají

Se zpřísňujícími se protikoronavirovými nařízeními se u řady akcí začíná opět objevovat informace Zrušeno. Ovšem i přes...

Botanici roky mapovali vzácnou květenu Vysočiny, nyní vydali unikátní knihu

Pro botaniky, učitele, ochránce přírody, ale i laiky je určena nově vydaná Červená kniha květeny Vysočiny. Na 537...

Nemocnice na Vysočině omezují plánované operace, o pomoc požádaly armádu

Nemocnice v Kraji Vysočina omezují neakutní péči. Kvůli nedostatku personálu už v některých vypomáhají vojáci. Za...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Často lidi vykolejíme, přiznávají manželé Černí. Oba nosí dámskou módu

Michaela a Vlastimil Černí se rádi oblékají podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželé...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...