Vysočina láká turisty na filmovou hru, průvodcem je herec Josef Dvořák

  8:41aktualizováno  8:41
Organizace Vysočina Tourism, která se v kraji stará o turistický ruch, vyhlásila letošek rokem Filmové Vysočiny. To je šance pro milovníky filmů, kteří se touží podívat na místa, kde se natáčela Pyšná princezna či Anděl páně 2. Nebo chtějí poznat místa, kde mnozí herci vyrůstali. Čeká na ně zážitková hra.

Projekt zaštítí herec a rodák z Vysočiny Josef Dvořák. V rámci Festivalu rekordů v Pelhřimově bude zároveň uveden do síně slávy Agentury Dobrý den za nejčastější ztvárnění vodníka. | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

Organizace vydala k této příležitosti novou tematickou publikaci, mobilní aplikaci, chystají se besedy a promítání. Od dubna by měla také odstartovat zážitková turistická hra s názvem Klapka, filmová Vysočina poprvé.

Hra zavede turisty na 26 filmových míst na Vysočině, která si režiséři vybrali jako kulisy pro své natáčení. Navštíví tradiční i méně známé lokace a nasměruje je i do rodišť známých filmových osobností v kraji.

„Z těch tradičních míst na mapě jsou hrady Lipnice a Ledeč nad Sázavou, zámek Telč, z těch méně známých Michalův statek v Pohledi, záchranná stanice v Pavlově či příroda Žďárských vrchů v okolí Samotína a Sněžného,“ říká Michal Plaček za Vysočina Tourism.

Návštěvníci splní drobné úkoly a následně je zaznamenají do speciálního pasu, který bude od dubna k dispozici ve všech turistických centrech v kraji, aby na závěr svého filmového putování získali třeba i odměnu.

Vylosovaní výherci budou mít možnost užít si pobyt ve filmovém Letohrádku svatý Vojtěch, navštívit filmové ateliéry nebo získat deskovou hru Vysočina.

Hrou zájemce provede nejčastější vodník, herec Josef Dvořák

Projekt zaštítí herec a rodák z Vysočiny Josef Dvořák. Kromě toho, že namluvil některé spoty a má úvodní slovo v turistickém pasu, bude v rámci Festivalu rekordů v Pelhřimově uveden do síně slávy Agentury Dobrý den. „Zároveň bude zaregistrován rekord za nejčastěji ztvárňovanou roli vodníka,“ upozornil Plaček.

Součástí turistické hry bude i pátrání po „keškách“. „Na patnácti místech Vysočiny jsme ukryli schránky s úkoly, jejichž rozluštění odkryje mnohá tajemství o filmech i reáliích našeho kraje,“ prozradila produktová manažerka Vysočina Tourism Magdaléna Svatoňová s tím, že jednotlivá místa budou zaznamenaná v turistickém pasu a označená piktogramem lupy.

Součástí celého projektu jsou také doprovodné akce. „Například už od začátku roku probíhají v Centru dokumentárního filmu večerní setkání s filmařskými osobnostmi. Panský dvůr a zmíněné centrum budou společně pořádat filmařské příměstské tábory. V Telči, Počátkách a v Novém Městě na Moravě se zase chystá projekce filmů natáčených na Vysočině a besedy s filmovými osobnostmi,“ dodal Plaček.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Další z rubriky

Azylový dům padl, v chátrající budově bývalé školy by mohlo být muzeum

Budova bývalé obchodní akademie v centru Havlíčkova Brodu stále čeká na

Azylový dům v budově bývalé obchodní akademie v centru Havlíčkova Brodu nevznikne. Radnice přípravu projektu zastavila...

Kveteme, nekosit! Žďár nakonec nechá zarůstat trávou až třicet míst

Na místech, která žďárská radnice nechá cíleně zarůst trávou už se objevily...

Pozor! Kvetu! Nekosit! Výrazné růžové tabulky s tímto zněním už jsou na místech, která nechá žďárská radnice zarůst...

Třebíči chybí další výpadovka na jih, potvrzuje se při opravě mostu

Projet Třebíčí od jižního okraje města do centra či naopak je v současné době...

Výpadovka z Třebíče na jih je i za běžného provozu silně zatíženou dopravní tepnou. Od uzavírky mostu na Hrotovické...

Najdete na iDNES.cz