Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 17. května 2022 Aneta

Když Kotek pořádá kurz pevného objetí. U Počátek se točila Teorie touhy

  9:06
Město Počátky a jeho okolí filmařům přeje. Točily se zde úspěšné snímky Postřižiny, Jízda či seriál Návštěvníci. A nyní se tu v resortu Svatá Kateřina natáčelo znovu. Tvůrci komedie Teorie tygra režisér Radek Bajgar a scenáristka Mirka Zlatníková umístili do tohoto místa na Pelhřimovsku děj filmu Teorie touhy.

Vojtěch Kotek jako duchovní guru Mazel. V nové české komedii Teorie touhy zastává názor, že partnerské štěstí stojí na maximální blízkosti obou partnerů, duševní i tělesné, takzvané metodě pevného objetí. | foto: CinemArt

Oba autoři mají na co navazovat. Teorie tygra přilákala před pěti lety do kin 400 tisíc diváků. V roce 2016 to byl jeden z nejnavštěvovanějších snímků. Hojně sledovaný byl tento film následně i v televizi.

Stejně jako v Teorii tygra hraje i nyní v Teorii touhy Jiří Bartoška. Nový příběh je o pěti manželských párech, které si přejí navrátit touhu a vášeň do svých životů. Podle režiséra Bajgara je Teorie touhy určena všem párům se smyslem pro humor. „Těm, kteří po sobě chtějí spíš toužit, než se láskou udusit nebo rovnou uškrtit,“ uvedl.

V hlavní ženské roli Heleny se představí Lenka Vlasáková. „Helena žije dlouho ve vztahu, který je okolím vnímaný jako ideální. Tento příběh je o tom, jak moc je to ideální i uvnitř. Mně se líbil scénář, jak Mirka Zlatníková i Radek Bajgar hledají, co je to vztah, jak spolu umět žít i v dlouhodobém vztahu, aby člověk zároveň mohl mít svobodu a neztratil sám sebe,“ popsala Lenka Vlasáková.

Další postavy, které se ve filmu sejdou na kurzu pevného objetí, představují Petra Nesvačilová, Lucia Siposová, Stanislav Majer či Josef Polášek. Dvojici podivných kriminalistů ztvárňují v příběhu Jana Plodková a Radek Holub.

Pouze radostně a dobrovolně

„Hlavní pár Lenku Vlasákovou a Standu Majera jsme měli už při psaní vyjasněný, stejně tak i šéfa resortu Jiřího Bartošku, on pro mě tak nějak reprezentuje konkrétní životní postoj, s tím nic nenadělám,“ podotkl režisér Bajgar.

Vojtěch Kotek se představí jako duchovní guru Mazel. Ten razí teorii, že partnerské štěstí stojí na maximální blízkosti obou partnerů, duševní i tělesné, takzvané metodě pevného objetí. Hlavní hrdinka v podání Lenky Vlasákové tak dlouho čelí výčitkám svého manžela, že tiskne málo, až ho jednou obejme nebezpečně pevně.

„Radkovy filmy se mi líbí, protože se dokáže s lehkostí a inteligentním humorem dotknout i hlubších lidských pocitů. Scénář Teorie touhy mi napověděl, že v tomto směru pokračuje i nadále, a role vztahového kouče Mazla je pro mě zase trochu jinou příležitostí, než jaké jsem doposud měl. Takže jsem neváhal,“ popsal Vojtěch Kotek.

A nakolik by metodu pevného objetí aplikovala i v běžném životě herečka Lenka Vlasáková? „Možná u dětí. Ale partnery bych objetím neomezovala, dělala bych pouze radostná a dobrovolná objetí,“ řekla.

Pevné objetí fungovalo i mezi herci

Podle Kotka metodu pevného objetí praktikují herci rádi a často i při natáčení.

„Zavedl jsem tu takový rituál, že se před každým nově započatým obrazem, který natáčíme, všichni společně a pevně obejmeme. Protože pevné objetí dokáže zachránit někdy i život. Přemýšlím, že si po uvedení filmu otevřu jeden takový kurz a metodu pevného objetí rozšířím po celé zemi. Po celém světě! A všechno bude zas dobré!“ doufá Vojtěch Kotek.

Jenže manželské dvojice na zmíněném kurzu jsou podle scénáře extrémně rozdílné. A zažijí několik věcí, na které už nikdo z nich nezapomene. Všichni skončí proměnění.

Chystaná komedie Teorie touhy navazuje na film Teorie tygra tématem, nikoli příběhem.

„Na téma jsem nepřišel, téma tu je, kdekdo ho žije. Jen jsme s Mirkou Zlatníkovou dost dlouho přemýšleli, jak ho odvyprávět tak, aby to lidi bavilo. Žánrem to bude samozřejmě komedie, co také jiného se vztahy. Mně ty komedie vycházejí tak trochu smutně, je v tom zároveň skepse, i když tentokrát míň než jindy. Stárnu, vidím to laskavěji,“ pravil režisér Bajgar, který má na svém kontě i úspěšný film Teroristka s Ivou Janžurovou v hlavní roli.

Co musí ženy mužům vysvětlit

Dřívější komedie Teorie tygra byla rodinným příběhem odehrávajícím se v blízkosti Vltavy, Berounky a Sázavy. Vypráví o veterináři, který se rozhodl vzít svůj život do vlastních rukou. A to navzdory přesvědčení jeho manželky, že „chlapi nechápou, proč jsou na světě, a je na nás ženách, abychom jim to vysvětlily“.

Po Teorii tygra režisér Bajgar prohlásil, že v dalším filmu bude více stranit ženám, jak to tedy dopadlo tentokrát? „Po Teorii tygra jsem také říkal, že většinu vztahových problémů, potřebu svobody nevyjímaje, považuju za genderově neutrální. Někdo té svobody potřebuje víc, někdo míň a ze vztahů ve svém okolí soudím, že někdy je to žena, jindy muž. Na ženy víc tlačí pitomé stereotypy, společnost, tradice, takže se jim obtížněji vzdoruje. V této situaci je i hlavní hrdinka filmu Teorie touhy,“ přiblížil režisér.

Komedii do kin uvede distribuční společnost CinemArt. Producentem filmu je Petr Erben, vyrábí ho společnost Logline Production v koprodukci s Filmovým centrem České televize. Teorie touhy vzniká za podpory Státního fondu kinematografie. Film by měl mít premiéru už letos 28. října, pokud to dovolí epidemiologická situace.

Dlouhá lázeňská historie

Resort Svatá Kateřina, kde se natáčelo do poloviny března, leží tři kilometry od Počátek. Místo má dlouhou lázeňskou historii. V letech 1507 až 1531 zde Adam I. z Hradce nechal vybudovat letohrádek a lázně. Tehdy se jmenovaly Dobrá voda. Nynější areál leží na místě původních lázní u léčivého pramene zasvěceného svaté Kateřině. Jako lékař zde pracoval otec bratří Čapků i strýc Franze Kafky. Inspiraci tu hledal spisovatel Julius Zeyer a léčil se tu i F. X. Šalda.

„Lázně mají svou historickou tradici a byly svého času velmi vyhledávaným střediskem vysoké vídeňské společnosti, která si zde s úspěchem léčila nervové choroby, nemoci ledvin, srdce, žlučníku a oddávala se koupelím zmírňujícím revmatické bolesti a další neduhy,“ uvedl v jednom dávném propagačním letáku Karl Bachmann, někdejší majitel lázní.

S blížící se první světovou válkou nastal pozvolný úpadek lázní. V roce 1917 byli v lázních ubytováni váleční uprchlíci z Haliče. Následně došlo k požáru. Snahy o obnovu slávy lázní nebyly následně za první republiky úspěšné. Poté tam v roce 1939 opět hořelo. Po roce 1945 přešel areál do národní správy.

Po přechodném využití jako učiliště pro traktoristy tam byla od roku 1953 dětské ozdravovna. Součástí se stala i škola pro žáky, kteří měli onemocnění dýchacích cest. Po roce 1989 začal areál opět upadat.

V roce 2006 koupil lázně od Kraje Vysočina podnikatel Petr Zempliner. Během dvou let objekt rekonstruoval do současné podoby, později přikoupil statek, louky, pole a lesy. Od roku 2008 se pak toto místo nově nazývá Resort Svatá Kateřina.

Autor:
  • Nejčtenější

Pacientka z Vysočiny má záškrt, nemoc v ČR nebyla zachycena od roku 1995

V České republice se po sedmadvaceti letech objevila raritní forma záškrtu. O nálezu informovaly Státní zdravotní ústav...

Žďárská pouť podražila, pár minut na atrakcích stojí i trojciferné částky

Labutě a řetízkový kolotoč za 70 korun, kyvadlo Extreme za stovku, stejně jako autodrom, centrifuga, vyhlídkové kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Jihlavsku končí zavedená značka Auto Máca, pohltí ji impérium Louda

Z mapy autocenter na Vysočině mizí zavedená značka. Jihlavská společnost Auto Máca končí. Kupuje ji automobilové...

Žďárský Tokoz vymyslel bezpečnostní zámek, jenž odolá zlodějům i hackerům

Žďárskou rodinnou firmu Tokoz má většina lidí spojenou s visacími zámky. Ty jsou stále nezbytnou součástí nabídky,...

Jako v Kometě. Brankářské trio z klubu se schází v české reprezentaci

Pouhých osm zápasů za seniorskou reprezentaci a žádný na mistrovství světa dospělých dají dohromady tři brankáři...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

  • Další z rubriky

Léto Ester Ledecké? Kolo ne, raději windsurfing

Novoměstského podniku Světového poháru horských kol, který se koná tento víkend, se účastní několik olympijských vítězů...

Mahlerův festival přivítá světové hvězdy i národní symfonický orchestr

Čerství držitelé americké Grammy, maďarský král trubky, mladý český úspěšný barytonista, videomapping či obnovená...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mahler je moje srdcová záležitost, říká mladý úspěšný operní pěvec Rajniš

Kariéra barytonisty Jiřího Rajniše vzlétla raketově. Operní zpěv vystudoval v USA a jako nejmladší český operní pěvec...

Zchátralá kovárna má staronovou střechu, vrátila se i unikátní zvonička

Historická kovárna ve Věžnici na Havlíčkobrodsku už má zpět střechu, po opravě se na ni vrátila i unikátní zvonička. Do...

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Památka na sověty. Turkmenistán hodlá jednou provždy uhasit Bránu do pekla

Sovětští důlní inženýři podnikli v šedesátých a sedmdesátých letech řadu misí. Jejich expedice do Turkmenistánu v roce...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...