Terezie Křižkovská, Jakub Jiřiště a Adéla Mrázová, trojice spolutvůrců...

Terezie Křižkovská, Jakub Jiřiště a Adéla Mrázová, trojice spolutvůrců filmového muzea NaFilM. | foto: Richard Špůr

Rozhýbe obrázky, odhalí triky. Nadšenec z Jihlavy tvoří filmové muzeum

  • 1
Jako jihlavský gymnazista se Jakub Jiřiště začal zajímat o dějiny filmu. Četl si ve starých poválečných časopisech, doma si dělal archiv. Samozřejmě navštěvoval i festival dokumentů. A později tímto směrem zaměřil svá vysokoškolská studia. Dnes je spolutvůrcem projektu filmového muzea NaFilM.

Muzeum na podzim otevře stálou expozici v centru Prahy poblíž Národní třídy. Ovšem nepůjde o filmové muzeum v tradičním pojetí, kde by byly medailonky tvůrců či představení nejoblíbenějších filmů.

Návštěvníci se tam podle tvůrců dočkají nečekaných emotivních zážitků, poznají film z jiných pohledů. Veřejně už vznik muzea podpořili režiséři Jan Hřebejk, Jiří Menzel, Olga Sommerová či herec a moderátor Jan Kraus.

„Začalo to jako studentský projekt nás tří spolužáků z katedry filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Dali jsme dohromady už dvě výstavy a teď připravujeme stálé muzeum,“ popisuje Jakub Jiřiště, který pracuje jako programový dramaturg v České televizi.

Muzeum připravuje ve volném čase. Společně s ním ho zakládají někdejší spolužačky Adéla Mrázová a Terezie Křižkovská. Vše chystají spolu s dalšími lidmi ve dvou patrech na pěti stech metrech čtverečních.

Muzeum má být živým centrem pro veřejnost včetně odborníků. Na uplynulé dvě výstavy, na jejichž základě muzeum vzniká, hodně jezdily i děti ze škol. Třeba už šestileté. Návštěvnost na nich byla až dvě stě lidí denně.

Součástí bude i kino a dílny pro návštěvníky

„Takové muzeum zatím v České republice chybí. Bude vzdělávat, doplňovat rozvíjející se filmovou a mediální výchovu na školách. Interaktivní formou představí národní kinematografii českým i zahraničním návštěvníkům,“ říká Jiřiště.

Projekt filmového muzea on a jeho bývalé spolužačky poprvé veřejně představili na pilotní výstavě Na film! v Museu Montanelli na Malé straně v roce 2015. Interaktivní formou návštěvníkům předestřeli vybraná témata z dějin filmu a také možné přístupy k vystavování filmového média.

Druhá ze série na sebe navazujících výstav byla s názvem Na film! 2 s podtitulem V pohybu. K vidění byla v paláci Chicago na Národní třídě.

„Tématu pohybu se držíme stále. Třeba jak rozpohybovat film mimo to, že se promítá. Ukážeme různé způsoby. Například na animačním stole použijeme triky, které se už nepoužívají,“ přibližuje Jiřiště.

Součástí muzea bude též kino a dílny pro návštěvníky. „Vybíráme i hodně kuriózní věci. Chceme ukázat, co film říká o společnosti nebo jak odráží její proměnu,“ doplňuje spolutvůrce muzea.