Cedule s názvem U Atomu byla na hospodě původně rekvizitou, už tam ale visí...

Cedule s názvem U Atomu byla na hospodě původně rekvizitou, už tam ale visí devět let. Místní tak restauraci začali i nazývat. Před kamerou v ní byl hostinským Bolek Polívka. | foto: Radek Laudin, MF DNES

Hospoda U Atomu, kterou proslavil snímek Signál, je prázdná a na prodej

  • 0
Devět let po natáčení filmu Signál už je zavřená a má rozbitá okna. Vesnická hospoda v Broumově Lhotě na Havlíčkobrodsku ale stále nese název U Atomu, který jí dali tvůrci tragikomedie. Vyprávěním o Broumově Lhotě začíná letní filmový seriál, který postupně neobvyklým pohledem představí i další filmová místa na Vysočině.

Před kamerou byl výčepním v hospodě U Atomu Bolek Polívka. Do lokálu k němu chodili Karel Roden, Vojtěch Dyk, Kryštof Hádek či Jiří Menzel. A taky Norbert Lichý, který si zahrál starostu.

„Vlastník bude tu hospodu prodávat,“ říká tamní skutečný starosta Václav Kadlec. Broumova Lhota spadá pod Krásnou Horu na Havlíčkobrodsku. Natáčení tehdy přineslo menší finanční příspěvek do obecní pokladny.

A nejen fanoušci filmu Signál vísku nedaleko Lipnice nad Sázavou rádi navštěvují. „Ale když ještě byla otevřená ta hospoda, tak to bylo o něčem jiném. Teď je takovou vzpomínkou na natáčení,“ dodal starosta Kadlec.

Ve vsi teď nemají žádnou otevřenou hospodu. „Je to škoda teď v létě,“ mávl rukou na zahradě svého domku jeden z místních obyvatel. A vzpomíná, jak se místní rádi družili s Bolkem Polívkou a dalšími herci. Někteří lidé ze vsi dělali v Signálu i komparz. Přivydělali si tak několik stokorun.

Cedule s názvem U Atomu byla na hospodě původně rekvizitou, už tam ale visí devět let. Místní pak říkali, že jdou na jedno k „Atomům“. Teď se tam už pivo nečepuje.

S filmem i vesnicí je spojený i hit skupiny Nightwork

Broumova Lhota leží dva a půl kilometru od mnohem známější Lipnice nad Sázavou, kde už režiséři točili několik filmů. Ostatně tamní hrad se objevuje i v Signálu, ale jen na chvíli. Hlavní místo děje je v Broumově Lhotě, jež se ve filmu jmenuje Zálesí. Před kamerou působí jako ves tak trochu odříznutá od světa.

Dvojice mladíků v podání herců Dyka a Hádka tam podle scénáře mystifikovala místní obyvatele výmyslem, že chystají stavbu vysílače pro mobilního operátora. A hledají pro něj vhodný pozemek, který štědře zaplatí.

S filmem a Broumovou Lhotou je spojený i hit skupiny Nightwork Čekám na signál, který složili Jakub Prachař a František Soukup. A zpívá ho Vojtěch Dyk, představitel jedné z hlavních rolí. V klipu je kulisou také vesnice nedaleko Lipnice.

Místní vycházeli filmařům vstříc skoro měsíc, třeba když potřebovali pokropit vodou suchou silnici. „Já jsem si jednou všiml herce Karla Rodena, jak se s někým pere. Tak jsem je šel roztrhnout, aby toho nechali. Oni se zasmáli a řekli mi, že to nacvičují do záběru,“ přidal vzpomínku z natáčení další obyvatel.

Broumova Lhota je dokonalé místo, říkal producent

V Broumově Lhotě stojí dodnes před hospodou i pomník, který si Jiří Menzel před kamerou pletl podle scénáře s toaletou.

Film natočil režisér Tomáš Řehořek podle scénáře Marka Epsteina. Producentem byl Tomáš Hoffman. S místem natáčení projevili spokojenost.

„Broumova Lhota je dokonalé místo, hledali jsme ho po celé republice, a kdybychom ho nenašli, postavili bychom ho v ateliéru,“ řekl po natáčení Hoffman.

Herci Vojtěch Dyk a Kryštof Hádek se znali už před natáčením Signálu, v Broumově Lhotě se z nich stali kamarádi. A to navzdory tomu, že Hádek v místě natáčení zůstával i přes noc a Dyk se často vracel ze vsi do Prahy.

Za nejsložitější oba považovali scény v hospodě, kde před kamerou vysvětlovali, co ve vsi chystají. Ve skutečnosti to vyprávěli už prázdné hospodě.

Významný rodák byl tankista, který padl u Dunkerque

Broumova Lhota má zhruba padesátku domů a přes sto obyvatel. Jejím významným rodákem byl tankista Antonín Knot, jehož si místní připomínají pomníkem na návsi. Zahynul v boji proti nacistům v přístavu Dunkerque.

V den jeho smrti 5. listopadu 1944 dopoledne byl zahájen tankový útok, rota s Antonínem Knotem byla však zastavena před nově položeným minovým polem. Tanky byly těžce ostřelovány, padlo při tom pět vojáků a devět se těžce zranilo. Antonín Knot vyjel do útoku jako řidič tanku. Život ztratil v okamžiku, kdy stroj zasáhl dělostřelecký granát z těžkého kanonu. Po dvou dnech byl pochován spolu s ostatními padlými na hřbitově v Adinkerke. Bylo mu třiatřicet let.