Jihlavský festival dokumentů uvede i film, na němž se podílel papež

  8:41aktualizováno  8:41
Pořadatelé Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2018 odhalili první jména hostů a také některé filmy, které 22. ročník přehlídky ve dnech 25. až 30. října nabídne. Návštěvníci uvidí například film o papežovi nebo novinku Jeana-Luca Godarda, za niž získal na festivalu v Cannes zvláštní Zlatou palmu.

Ředitel festivalu Ji.hlava 2018 Marek Hovorka a mluvčí přehlídky Zuzana Kopáčová při představení oficiálního plakátu letošního ročníku. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Republikou letos hýbou oslavy 100. výročí vzniku samostatného Československa. A ani festivalu tato událost neunikne. Diváci si výročí připomenou ve speciální filmové sekci Cizinec hledá byt.

„Mapuje příběhy Čechoslováků, kteří byli z různých důvodů nuceni v průběhu dvacátého století hledat nový domov,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka.

„Vybírali jsme takové filmy, které čeští diváci neměli dosud možnost vidět. Obrazy emigrace natočené ve Spojených státech, Francii, Německu, Rakousku nebo Švýcarsku,“ dodává Hovorka.

Na téma stého výročí reaguje například i sekce Domov. V ní budou představeny snímky zachycující Podkarpatskou Rus v letech 1919 až 1939, kdy byla součástí Československa.

Přijede francouzský politolog a historik Jacques Rupnik

Letošní festival Ji.hlava také navštíví řada zajímavých zahraničních hostů. Jedním z nich bude známý francouzský politolog a historik Jacques Rupnik, který do 15 let žil v Praze. Zabývá se střední a východní Evropou a například dva roky dělal poradce prezidentu Václavu Havlovi. Na festivalu představí svůj dokumentární projekt Jiná Evropa, který připravil pro BBC.

Rupnik bude mimo jiné i hostem Inspiračního fóra, kde bude diskutovat na téma Střední Evropa mezi dvěma světy.

Právě Inspirační fórum, které každoročně nabízí prostor diskusím s významnými osobnostmi mimo filmový svět. V minulých letech tu hostovali například americký psycholog Philip Zimbardo nebo čínský spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu Kao Sing-ťien.

Pro velký zájem diváků bude Inspirační fórum rozšířené. „Pořady budou po celých šest festivalových dnů a nabídnou setkání s padesátkou osobností,“ připomíná mluvčí festivalu Zuzana Kopáčová.

Diskutovat přijede například rakouský spisovatel a novinář berlínského listu Die Tageszeitung Robert Misik, mexická odbornice na vzdělávání Emiliana Rodríguez Moralesová či polská vědkyně Aleksandra Przegalinska, která se zaměřuje na vliv umělé inteligence na lidský život.

Každý den přinese jedno téma: víra a náboženství, budoucnost žurnalistiky, vzdělávání a škola zítřka, krize levice, identita střední Evropy, umělá inteligence a nové technologie.

„Program nabídne přednášky a debaty, panelové diskuse, rozhovory, ale třeba i intimnější formát Vnitřní svět. Ten umožní divákům nahlédnout do vnitřního světa umělců, literátů nebo hudebníků,“ přibližuje dramaturgyně Tereza Swadoschová.

Když prezidentskému kandidátovi dělá kampaň dokumentarista

Letošní Ji.hlava představí prostřednictvím dokumentů i dvě velká jména světového filmu. Tím prvním bude německý režisér Wim Wenders, proslavený snímkem Nebe nad Berlínem. Festival uvede jeho novinku Papež František: Muž svého slova (2018). Jde o vůbec první film, na kterém osobně spolupracoval papež.

„Není to film na zakázku. Mohl jsem si dělat, co jsem chtěl, a tak jsem dělal přesně to. Chtěl jsem dát papeži prostor,“ podotýká slavný režisér k dokumentu, který vznikl na popud Vatikánu.

Druhou hvězdou letošní Ji.hlavy bude klasik francouzské nové vlny, sedmaosmdesátiletý Jean-Luc Godard, který je zároveň autorem letošní festivalové znělky. V Jihlavě bude uveden jeho zatím poslední film Kniha obrazů (2018), za který získal od poroty v Cannes vůbec poprvé v historii zvláštní Zlatou palmu, a to „za neustále nové definování kinematografie“.

Nebudou chybět ani české novinky. Například snímek Robina Kvapila a Radima Procházky nazvaný Máme na víc. Tématem je předvolební kampaň Michala Horáčka, kterému dělal Kvapil poradce. „Když děláte prezidentskou kampaň a zároveň jste dokumentarista, nemůžete to nenatočit,“ říká k filmu Kvapil.

Festival nabídne i přehlídku současného libanonského dokumentu. Sekce s názvem Libanon: Mezi popelem a růžemi reflektuje nejrůznější témata: od traumat občanské války, která zemi sužovala patnáct let, až po intimní lidské příběhy.

Trailer k filmu Máme na víc:

Nejčtenější

Mladík usnul na poli s hrachem, sekačka ho připravila o části nohou

Při tragické nehodě na Přerovsku zemřeli dva lidé (7. června 2019).

Mnohočetná zranění utrpěl čtyřiadvacetiletý mladík, který v úterý odpoledne usnul na poli u Brtnice na Jihlavsku....

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokovaly kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Za rok nikdo většího kapra nechytil. Úlovek studenta je v knize rekordů

Fantastic. Tak pojmenoval Stanislav Blažka z Jihlavy obřího, 32 kilogramů...

Do České knihy rekordů přibyl další zápis. Nově do ní byl zanesen výkon osmnáctiletého Stanislava Blažky z Jihlavy,...

Za smrt chlapce pod koly vláčku navrhla policie obžalobu, tají proti komu

V zábavním areálu Šiklův mlýn zemřel pětiletý chlapec pod koly vláčku (14. 7....

Policie po roce uzavřela vyšetřování tragické nehody, která se stala v areálu zábavního parku Šikland ve Zvoli u...

Další z rubriky

Oprava Vysocké ulice ve Žďáře se odsouvá. Počkají i úpravy kruhového objezdu

Při rekonstrukci Vysocké ulice se změní i „kruháč“ na křížení s Wonkovou a...

Rekonstrukce Vysocké ulice ve Žďáře nad Sázavou bude rozsáhlejší, než se plánovalo. Oprava komunikace i přebudování...

Krize v jihlavské koalici pokračuje, je svoláno mimořádné zastupitelstvo

Náměstek jihlavské primátorky Jaromír Kalina (KDU-ČSL). Jako jediný člen...

Krize na jihlavské radnici se prohlubuje. Otázkou, zda vydrží současná koalice, se budou na mimořádném jednání zabývat...

Damani, miniaturní příbuzní slonů, mají v jihlavské zoo první mládě

Daman, samotářské a plaché noční zvíře. Od loňska se jejich rodina zabydluje v...

Jihlavské zoologické zahradě se podařilo odchovat první mládě damana pralesního. Unikátní zvíře lze v zoo spatřit jen v...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz