Jihlavský festival dokumentů uvede i film, na němž se podílel papež

  8:41aktualizováno  8:41
Pořadatelé Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2018 odhalili první jména hostů a také některé filmy, které 22. ročník přehlídky ve dnech 25. až 30. října nabídne. Návštěvníci uvidí například film o papežovi nebo novinku Jeana-Luca Godarda, za niž získal na festivalu v Cannes zvláštní Zlatou palmu.

Ředitel festivalu Ji.hlava 2018 Marek Hovorka a mluvčí přehlídky Zuzana Kopáčová při představení oficiálního plakátu letošního ročníku. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Republikou letos hýbou oslavy 100. výročí vzniku samostatného Československa. A ani festivalu tato událost neunikne. Diváci si výročí připomenou ve speciální filmové sekci Cizinec hledá byt.

„Mapuje příběhy Čechoslováků, kteří byli z různých důvodů nuceni v průběhu dvacátého století hledat nový domov,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka.

„Vybírali jsme takové filmy, které čeští diváci neměli dosud možnost vidět. Obrazy emigrace natočené ve Spojených státech, Francii, Německu, Rakousku nebo Švýcarsku,“ dodává Hovorka.

Na téma stého výročí reaguje například i sekce Domov. V ní budou představeny snímky zachycující Podkarpatskou Rus v letech 1919 až 1939, kdy byla součástí Československa.

Přijede francouzský politolog a historik Jacques Rupnik

Letošní festival Ji.hlava také navštíví řada zajímavých zahraničních hostů. Jedním z nich bude známý francouzský politolog a historik Jacques Rupnik, který do 15 let žil v Praze. Zabývá se střední a východní Evropou a například dva roky dělal poradce prezidentu Václavu Havlovi. Na festivalu představí svůj dokumentární projekt Jiná Evropa, který připravil pro BBC.

Rupnik bude mimo jiné i hostem Inspiračního fóra, kde bude diskutovat na téma Střední Evropa mezi dvěma světy.

Právě Inspirační fórum, které každoročně nabízí prostor diskusím s významnými osobnostmi mimo filmový svět. V minulých letech tu hostovali například americký psycholog Philip Zimbardo nebo čínský spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu Kao Sing-ťien.

Pro velký zájem diváků bude Inspirační fórum rozšířené. „Pořady budou po celých šest festivalových dnů a nabídnou setkání s padesátkou osobností,“ připomíná mluvčí festivalu Zuzana Kopáčová.

Diskutovat přijede například rakouský spisovatel a novinář berlínského listu Die Tageszeitung Robert Misik, mexická odbornice na vzdělávání Emiliana Rodríguez Moralesová či polská vědkyně Aleksandra Przegalinska, která se zaměřuje na vliv umělé inteligence na lidský život.

Každý den přinese jedno téma: víra a náboženství, budoucnost žurnalistiky, vzdělávání a škola zítřka, krize levice, identita střední Evropy, umělá inteligence a nové technologie.

„Program nabídne přednášky a debaty, panelové diskuse, rozhovory, ale třeba i intimnější formát Vnitřní svět. Ten umožní divákům nahlédnout do vnitřního světa umělců, literátů nebo hudebníků,“ přibližuje dramaturgyně Tereza Swadoschová.

Když prezidentskému kandidátovi dělá kampaň dokumentarista

Letošní Ji.hlava představí prostřednictvím dokumentů i dvě velká jména světového filmu. Tím prvním bude německý režisér Wim Wenders, proslavený snímkem Nebe nad Berlínem. Festival uvede jeho novinku Papež František: Muž svého slova (2018). Jde o vůbec první film, na kterém osobně spolupracoval papež.

„Není to film na zakázku. Mohl jsem si dělat, co jsem chtěl, a tak jsem dělal přesně to. Chtěl jsem dát papeži prostor,“ podotýká slavný režisér k dokumentu, který vznikl na popud Vatikánu.

Druhou hvězdou letošní Ji.hlavy bude klasik francouzské nové vlny, sedmaosmdesátiletý Jean-Luc Godard, který je zároveň autorem letošní festivalové znělky. V Jihlavě bude uveden jeho zatím poslední film Kniha obrazů (2018), za který získal od poroty v Cannes vůbec poprvé v historii zvláštní Zlatou palmu, a to „za neustále nové definování kinematografie“.

Nebudou chybět ani české novinky. Například snímek Robina Kvapila a Radima Procházky nazvaný Máme na víc. Tématem je předvolební kampaň Michala Horáčka, kterému dělal Kvapil poradce. „Když děláte prezidentskou kampaň a zároveň jste dokumentarista, nemůžete to nenatočit,“ říká k filmu Kvapil.

Festival nabídne i přehlídku současného libanonského dokumentu. Sekce s názvem Libanon: Mezi popelem a růžemi reflektuje nejrůznější témata: od traumat občanské války, která zemi sužovala patnáct let, až po intimní lidské příběhy.

Trailer k filmu Máme na víc:

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Softbalisté nadějný náskok neudrželi, s Japonskem na MS padli

Momentka ze zápasu světového šampionátu softbalistů Česko - Japonsko

Čeští softbalisté neudrželi ve třetím utkání na mistrovství světa s Japonskem nadějný náskok 3:0 a s favoritem v...

Softbalisté důležitý souboj zvládli. Na domácím MS porazili Filipíny

Momentka z utkání Česko - Argentina na MS softbalistů.

Čeští softbalisté zvládli na mistrovství světa důležitý zápas s nejslabším celkem skupiny A. V havlíčkobrodské Hippos...

Pracujeme v postoji závodící Sáblíkové, líčí stavbař opravu mostu na D1

Stavbyvedoucí Radovan Hofírek stojí na jedné z šesti lávek, které se pohybují...

Monumentální stavba překlenující údolí řeky Oslavy ve Velkém Meziříčí budí pozornost už od svého vzniku. Loni na podzim...

Další z rubriky

Zahrádkáři se marně brání výpovědím, Brod chce ze záhonků udělat parcely

Zahrádkářská kolonie Na Nebi v Havlíčkově Brodě (vlevo, vpravo je poslední...

Nájemníci zahrádkářské kolonie Na Nebi na severním okraji Havlíčkova Brodu nechtějí přijít o své zahrádky. Ohradili se...

Havíření aspiruje na akci roku. Na tři dny uzavře ulice v centru Jihlavy

V jihlavském havířském průvodu se letos poprvé sešli Češi s Němci.

Krajské město Vysočiny se chystá na akci, která si činí ambice být největším letošním kulturním počinem v kraji....

V Třebíči můžete být na chvíli Karlem IV. s královským pláštěm i korunou

Natáčení záběrů z filmu o Karlu IV. v třebíčské bazilice. V Třebíči vznikaly...

Vedle busty herce Miroslava Donutila nebo třeba historického stereoskopu přichystala Třebíč další turistickou...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz