Jihlavský festival dokumentů začíná. Sází na poutníka i na prezidenty

  11:34aktualizováno  11:34
Jihlava se počínaje dneškem stává hlavním českým filmovým městem. Začíná další mezinárodní festival dokumentů. Divákům nabídne 327 snímků z celého světa. Láká třeba na dokument o prezidentské kampani Michala Horáčka i na snímek o českém poustevníkovi v Austrálii. Nabídne i Putina či Gorbačova.

Centrum Jihlavy už doplnila i originální festivalová architektura. Letos na Masarykově náměstí vyrostl takzvaný „větrný pavilon“. Dřevěná konstrukce, která bude ještě doplněna vlající látkou, má vybízet k meditaci. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Slavnostní zahájení i pondělní udílení cen letošního ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů se ponese ve slavnostním, prvorepublikovém duchu. A nebude to jediná novinka. Po více než dvaceti letech se ceremoniál přesune z divadelního sálu do tanečního v domě kultury DKO.

Nový bude i celý koncept večera včetně režisérů a moderátorů. „Chceme večer učinit ještě slavnostnějším. Je to společenská událost, oslava filmu a vzdání holdu režisérům,“ vysvětluje ředitel festivalu Marek Hovorka.

Režiséry budou nově Vít Klusák a Marika Pecháčková. Někdejší moderátorskou dvojici, kterou tvořil Jiří Havelka a Ondřej Cihlář, vystřídají dokumentaristé Tereza Nvotová a Jan Foukal.

Stovka snímků bude v Jihlavě uvedena ve světové premiéře

Program zahrnuje dohromady 327 snímků. Z toho stovka jich bude uvedena ve světové premiéře. Přijede i velké množství zahraničních hostů a osobností českého politického a kulturního života, se kterými budou diváci mít možnost diskutovat. Nebudou chybět doprovodné programy, koncerty, divadla ani speciální program věnovaný virtuální realitě.

Fotogalerie

A na které dokumentární filmy zajít? Divácky vyhledávané jsou především filmy ze soutěžní sekce Česká radost, z níž nakonec vzejde nejlepší český dokumentární film. O první místo se utká hned třináct dokumentů.

Prvním filmem, který diváci uvidí, bude snímek Máme na víc od režiséra Robina Kvapila. Tématem je předvolební kampaň Michala Horáčka.

Zajímavou podívanou slibuje podle Marka Hovorky také páteční projekce filmu Dobrý život sokola Bendy, která bude okořeněna živou hudbou sokolské kapely.

„Je to film, který se nejmladší generaci snaží přiblížit ideály sokolství. Jde na to pozoruhodně, a to skrze japonský televizní štáb, který se snaží natočit reportáž pro japonské diváky o českých sokolech,“ popisuje Hovorka.

Na uvedení dokumentu se do Čech vrátí poustevník z Austrálie

Jihlavské diváky by také chtěl pozvat na snímek Feral, který sleduje osudy emigranta Charlieho Soukupa, který žije v Austrálii jako poustevník. Po letech přijede do České republiky a zúčastní se i slavnostní premiéry.

Snímek Uzamčený svět je zase čtyřhodinovou ságou z prostředí teplické věznice, kde režisér Tomáš Žalud natáčel dva roky.

Letošní přehlídkou se také prolíná téma prezidentství. K vidění bude hraný dokument Hovory s TGM, což je fiktivní rozhovor prezidenta Masaryka se spisovatelem Karlem Čapkem. V rámci sekce Zvláštní uvedení budou promítnuty portréty ruských politiků Michaila Gorbačova a Vladimira Putina.

A na samotný závěr festivalu bude uveden nejnovější film srbského režiséra Emira Kusturici s názvem Pepe, svrchovaný život. Snímek pojednává o bývalém uruguayském prezidentovi Josém Mujicovi, který se do historie zapsal jako „nejchudší“ prezident na světě.

Koho bude možné potkat na festivalu dokumentů

Charlotta Kotíková je teoretička výtvarného umění. Žije v USA. V Jihlavě...
Vědec Ivan M. Havel přijede v rámci festivalu do Horáckého divadla, kde bude...

Diskutovat v Jihlavě budou mimo jiné i Charlotta Kotíková a Ivan M. Havel.

  • Charlotta Kotíková - Česká teoretička výtvarného umění, která od roku 1970 žije v USA. Je pravnučkou T. G. Masaryka. V Jihlavě bude porotkyní soutěže Česká radost. Diskutovat bude v pondělí 29. října v rámci Inspiračního fóra v Horáckém divadle od 14.30 do 16.30 hodin na téma: Co nás čeká ve střední Evropě.
  • Adam Michnik - Polský novinář, spisovatel a šéfredaktor deníku Gazeta Wyborcza. V 80. letech byl jednou z předních postav Solidarity. V Jihlavě bude hovořit o demokracii, Polsku, společnosti a populismu. Program začíná v pondělí 29. října od 16.30 hodin v Horáckém divadle.
  • Ivan M. Havel - Vědec působící v Centru pro teoretická studia, kde se zabývá kybernetikou, umělou inteligencí a filozofickými otázkami, které s tím souvisí. Je bratrem bývalého prezidenta Václava Havla. Diskutovat bude v úterý 30. října od 12.00 v Horáckém divadle na téma Umělá inteligence a proměna lidství.
  • Karel Schwarzenberg - Poslanec a exministr zahraničí bude hovořit v neděli 28. října v Horáckém divadle od 12.00 na téma Krize levice.
  • Tadatoši Akiba - Japonský matematik a politik. Do roku 2011 byl starostou města Hirošima. Hovořit bude v sobotu 27. října od 16.30 hodin v Horáckém divadle o míru a matematice, čistém ovzduší a čisté duši.
  • John Tusa - Britský historik, novinář a bývalý ředitel BBC World Service. Narodil se jako Jan Tůša, jeho rodina odešla v roce 1939 do Velké Británie. Hovořit bude v pátek 26. října v Horáckém divadle od 12.00 hodin o budoucnosti žurnalistiky a nezávislosti médií.
  • Pavel Rychetský - Od roku 2003 je předsedou Ústavního soudu. V roce 2005 obdržel francouzský Řád čestné legie. V Jihlavě bude porotcem soutěžní sekce Svědectví o politice.
  • Charlie Soukup - Undergroundový písničkář a signatář Charty 77. V posledních letech žije v Austrálii jako poustevník. Zúčastní se premiéry dokumentu, který o něm byl natočen. Snímek Feral bude uveden v neděli od 14.30 hodin v kině DKO.
  • Krzysztof Zanussi - Polský režisér a scenárista. Jeho filmy byly oceněny na festivalech v Cannes, Benátkách, Berlíně či Tokiu. V Jihlavě bude porotcem. V pondělí 29. října se představí od 17.30 v kině Dukla, sále Reform.

Trailer k filmu Máme na víc:

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Puma mění teritorium, dostala se už na Žďársko. Policie před ní varuje

Puma americká

Velká kočkovitá šelma, kterou v sobotu ráno pozoroval starosta Želiva na Pelhřimovsku, se zřejmě přesunula na Žďársko....

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Další z rubriky

Umění ze zmuchlaného papíru. Výročí slavného výtvarníka připomene výstava

Všestranný umělec Ladislav Novák působil od šedesátých let jako malíř, od...

Třebíčský výtvarník, básník a prozaik surrealista Ladislav Novák patří podle galeristů mezi dvacítku nejoriginálnějších...

Studie úložiště jaderného odpadu nepočítá s obchvatem na Jaroměřicku

Proti hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu i proti postupu SÚRAO přišlo a...

Chceme znát postoj Kraje Vysočina k hledání lokality pro úložiště jaderného odpadu. Chceme vědět, zda přejímá postoj...

Vysočina potřebuje rychlou železnici a opravenou D1, zaznělo na konferenci

Konference MAFRA event se tentokrát uskutečnila v Jihlavě. Věnovala se Kraji...

Kvalita života na Vysočině se zlepšuje. Shodli se na tom účastníci páteční konference Lepší místo pro život, jež se...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz