„Ocenění za nejlepší debut získal snímek Šedá zóna Daniely Meressy Rusnokové. Cenu publika si z Ji.hlavy odvezl film Dajori Martina Páva a Nicolase Kourka,“ uvedla mluvčí festivalu Zuzana Kopáčová.
Nicolas Kourek byl jedním z oceněných „domácích“ - pochází totiž z Jihlavy, což i při předávání cen v žertu zmínil. Za přínos světové kinematografii byl na sobotním galavečeru oceněn představitel tchajwanské nové vlny Tsai Ming-liang.
Festival ovšem pokračuje ještě do 17. listopadu, a to v online formátu. „Ji.hlava Online nabídne více než 150 filmů z programu letošního ročníku včetně většiny vítězných filmů,“ přiblížila Kopáčová.
Reprezentativní festivalová sekce Opus Bonum představuje přehlídku současného světového dokumentu. Letos uvedla třináct filmů.
Hlavní cenu podle poroty získal snímek Prezidentka slovenského režiséra Marka Šulíka. Film zrcadlil pětileté působení Zuzany Čaputové ve funkci slovenské hlavy státu a souběžný vývoj a změny slovenské společnosti.
„Snímek vykresluje portrét s důrazem na genderovou a rodinnou dynamiku a drtivé politické tažení lídra opozice, populistického premiéra Roberta Fica. Umožňuje hluboce nahlédnout výzvy, kterým dnes čelí ženy v politice,“ zdůvodnila porota.
Putinův nacionalistický populismus
V rámci Opus Bonum byl oceněn také nejlepší film střední a východní Evropy. Je jím snímek Štěstí a dobro všem od Filipa Remundy. „Působivá a znepokojivá observační (nekomentující - pozn. red.) studie postavy nespokojeného člověka na okraji společnosti, která ohledává kontext, z nějž pramení Putinův nacionalistický populismus. Štěstí a dobro všem je provokativní a podnětný film, jenž prozkoumává zneklidňující trend současné středoevropské politiky,“ vyjádřili se porotci.
Cenu za nejlepší střih získal argentinský film Rozloučení režisérky Toii Bonino. Ten je sondou do historie rodiny pobočníka Benita Mussoliniho. Ocenění za nejlepší kameru získal snímek Chvála stínů kanadské filmařky Catherine Martin. Cenu za originální přístup si odnesl rakouský snímek Čistit a cídit Thomase Fürhaptera - studie o běžných činnostech typu čištění a úklidu v různých kontextech od jatek po vesmírnou stanici.
Cenu studentské poroty v sekci Opus Bonum dostal argentinský film Rozloučení režisérky Toii Bonino - dokument o životě mužů a žen italsko-argentinské rodiny.
Selfie v záchranářských termofoliích
V sekci Česká radost soutěžilo 21 dokumentů. Nejlepším ohodnotili porotci film Dům bez východu od Tomáše Hlaváčka. Film vznikající několik let vykreslil pozadí vyděračských taktik obchodníka s chudobou. „Porota udělila také zvláštní uznání. Ocenila Štěstí a dobro všem Filipa Remundy,“ podotkla Kopáčová.
Cenu za nejlepší střih získal snímek Echt - Film o malíři Janu Mertovi od režiséra Tomáše Merty. Cenu za nejlepší kameru v sekci Česká radost pak získal snímek Fakír režiséra Romana Ďuriše. Snímek ztvárňuje život mezi vězením a cirkusem.
Ocenění za nejlepší zvukový design si odnesl snímek s názvem Keď som vošla dnu, bolo ťažké vyjsť von filmařky Nory Štrbové.
Cenu za originální přístup si odnesli Martin Páv a Nicolas Kourek za Dajori. „Film o vztazích v romské rodině vyniká a inspiruje citlivým nasloucháním protagonistům,“ uvedla porota. Studentská porota ocenila film Marie Dvořákové o fotografce Marii Tomanové. Festival udělil i řadu dalších cen.
Průvodci slavnostního večera byli publicista Apolena Rychlíková a Lukáš Grygar. Hudební předěl patřil elektropopovému duu Viah. Na závěr večera si přítomní mohli otevřít tajemné obálky s nápisem Neotvírat, které měli na stolech. V nich byly stříbřité záchranářské termofolie, do kterých se okamžitě většina hostů na pár chvil zabalila a hned začala vznikat působivá „selfíčka“.