Pátek 16. dubna 2021, svátek má Irena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 16. dubna 2021 Irena

Druhý muž vysočinské kandidátky opustil ANO. Tajil minulost politruka

  12:48
Jen pár hodin před volbami odstoupil ze druhého místa kandidátky hnutí ANO na Vysočině Miloslav Bačiak. Ukázalo se, že zamlčel svou dřívější minulost politruka i komunisty udělovaný titul RSDr. Vedení hnutí se o minulosti Bačiaka dozvědělo až z tisku.

Pokud dostane Bačiak od voličů tolik hlasů, aby se dostal do Sněmovny, slíbil, že složí mandát ve prospěch náhradníka (ilustrační foto). | foto: MAFRA

"Bylo to pro nás nemilé překvapení. Myslím, že podcenil, jak významná pro nás ta informace je. Pokud bychom to věděli, zcela jistě by na kandidátce nebyl, kandidáty jsme se snažili hodně prověřovat, tím, jak jsou to staré věci, to ale uniklo naší pozornosti," sdělila iDNES.cz lídryně kandidátky na Vysočině Věra Jourová.

O minulosti druhého muže na soupisce se hnutí ANO dozvědělo až od Jihlavských listů (JL), které informace přinesly v pátečním vydání.

Podle zjištění regionálního listu bývalý pilot Miloslav Bačiak pracoval i jako politruk a v sedmdesátých letech byl evidován v seznamu Archivu bezpečnostních složek jako důvěrník u vojenské kontrarozvědky.

Vyjádření Hnutí ANO 2011

Pan Miloslav Bačiak dnes (24. října 2013) oznámil písemně hnutí ANO, že z důvodu hrozícího mediálního poškození hnutí v rámci předvolební kampaně dobrovolně vystupuje z politického hnutí ANO. Zároveň čestně prohlásil, že pokud jako kandidát číslo 2 na kandidátní listině ve volebním kraji Vysočina získá ve volbách do Sněmovny mandát poslance, tak se získaného poslaneckého mandátu vzdá a umožní tak, aby mandát připadl ve prospěch náhradníka.

Radka Burketová, tisková mluvčí strany

Bývalý vojenský pilot vrtulníku pracoval i ve funkci zástupce pro věci politické (ZVP), takzvaného politruka v Havlíčkově Brodě a Piešťanech, kde byl podle informací regionálního listu učitelem létání.

"V Havlíčkově Brodě odcházel ZVP do zálohy, a dali tam mě, než jsem byl převelen," řekl Miloslav Bačiak Jihlavským listům.

V životopise, které Bačiak poskytl hnutí ANO, však tyto údaje zamlčel. "Že jsem byl členem KSČ, věděli. Že jsem byl ZVP, na to se mě nikdo neptal, a já to nepovažoval za důležité," vyjádřil se pro list.  

Ačkoliv Miloslav Bačiak přiznal svou minulost politruka, titul RSDr. popírá.  "Nedokážu si to vysvětlit, musím to vidět. Ale v životě jsem titul RSDr. nevlastnil, ani nemám,"  řekl redakci listů.  

Na webu obchodního rejstříku visí dokumenty firmy HB Gran s.r.o., v níž je Bačiak jednatelem. Dokumenty jsou autorizovány a u Bačiakova jména je uveden titul RSDr.

"To je přesně to, co mu máme za zlé, že tuto věc nepřizná. Ve čtvrtek jsme si to u nás ověřovali a k našemu velkému zklamání zjistili, že titul u jeho jména figuruje na více listinách, že to asi nebude jednorázový překlep," sdělila iDNES.cz Jourová.

"Jestliže máme jedním z klíčových hesel nekrást a nelhat, tak se s něčím takovým nemůžeme smířit," dodala Jourová v první den voleb.

Bačiak sám podal rezignaci

Bačiak kandidoval s heslem "Není mi lhostejné, jak budou žít moje děti a moje vnučky. Proto kandiduji za hnutí ANO do Poslanecké sněmovny."

Udělování titulu RSDr.

Doktor sociálně-politických věd (dříve též doktor sociálních resp. sociálně politických nauk, latinsky rerum socialium doctor, zkratka RSDr. umisťovaná před jménem) je akademický titul udělovaný pouze v období komunistického režimu v Československu absolventům Vysoké školy politické ÚV KSČ v Praze, Vojenské politické akademie Klementa Gottwalda v Bratislavě a také některých dalších škol politického zaměření, kteří svá studia ukončili státní rigorózní zkouškou ze zvoleného společenskovědního oboru a jeho širšího základu.

Protože tento titul získávali obvykle komunističtí hodnostáři a základní podmínkou pro jeho udělení - mnohem důležitější než individuální vědecký přínos kandidátovy práce - byla jeho politická spolehlivost, měl titul mimo komunistickou stranu jen minimální vážnost a nekomunistická část společnosti jím pohrdala a činila z něj terč posměšků. Tento postoj společnosti platí v podstatě dodnes a mnoho jeho nositelů se tudíž k němu raději ani nehlásí.

Postoj společnosti k titulu RSDr. názorně vyjadřují lidové alternativní výklady jeho zkratky: „rozhodnutím strany doktor“,„rychle snadno doktor“, „Rerum Srandarum Doctor“ nebo též „rodné strany doktor“ či „rozum strana darovala“.

Zdroj: Wikipedia.org

O své minulosti však mlčel. Přiznal ji až po odhalení a rovnou rezignoval. "Přiznal, že byl politrukem a takové věci nám opravdu vadí," řekla mluvčí hnutí ANO Radka Burketová.  "Pro nás bylo důležité, že pan doktor potvrdil svou minulost politruka a sám nabídl svou rezignaci," dodala mluvčí hnutí.  

"Každopádně mě to mrzí, protože jsem ho poznala jako férového člověka a hlavně velkého experta na mikrobiologii," dodala lídryně kandidátky na Vysočině Jourová.

Rezignace dvojky kandidátky jen pár hodin před volbami může odradit některé voliče. "Doufám, že nás to ve volbách nepoškodí, protože jsme se s panem Bačiakem oboustraně domluvili na tom, že než aby to poškodilo hnutí, postavíme se k tomu takto," sdělila Burketová.

"Myslím si, že poškodit ve volbách nás to nemůže, protože přesně takhle by se člověk měl zachovat, učinil k tomu rázné kroky," dodala Jourová.

Na kandidátce pořád je, mandát však přenechá

Bačiak však na kandidátce i nadále figuruje na pozici číslo dvě, jeho rezignace přišla ve chvíli, kdy vyškrtnutí již nebylo možné. V případě svého zvolení poslancem však podle mluvčí Burketové Bačiak slíbil, že se vzdá svého mandátu.

Třetí na kandidátce je předseda ANO na Vysočině Jan Sobotka.

(Hnutí ANO předsedá podnikatel Andrej Babiš, do jehož holdingu mimo jiné spadá i společnost Mafra, vydavatel MF DNES a iDNES.cz, pozn. red.)

  • Nejčtenější

Pomník uprostřed pole je záhadou. Neví se, kdo, kdy a proč ho tu postavil

Premium U Přibyslavi na Havlíčkobrodsku stojí záhadný pomník. Je ukrytý v údolí mezi poli, málokdo o něm ví. A badatelé si s...

Blíží se Den D pro jihlavský Aventin. Obchodní centrum otevře 3. června

Ve složité době nuceného uzavření mnoha obchodů kvůli pandemii se v Jihlavě dokončuje miliardové nákupní centrum...

Kladno proti Jihlavě ve finále první ligy. S nejasnostmi kolem Jágra

Tak ještě závěrečný krok. Kladenští hokejisté jsou už jen kousek od vytouženého návratu do extraligy. V prvoligovém...

Vysočina je zřejmě za vrcholem epidemie, uvolňují se některé nemocnice

Na mapě původního protiepidemického systému PES vychází Kraj Vysočina stále jako území s nejvyšším skóre v Česku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Otřes ve Fóru Jihlava. Po dalším rozkolu oznámila odchod jeho hlavní tvář

Miroslav Tomanec, nejvýraznější zastupitel uskupení Fórum Jihlava, které spoluvládne na radnici krajského města...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Tisíce očipovaných bolenů vytvořily na Želivce největší třecí hejno v ČR

Na vodní nádrží Švihov ležící na říčce Želivce na pomezí Vysočiny a Středočeského kraje se vytvořilo největší třecí...

Pomník uprostřed pole je záhadou. Neví se, kdo, kdy a proč ho tu postavil

Premium U Přibyslavi na Havlíčkobrodsku stojí záhadný pomník. Je ukrytý v údolí mezi poli, málokdo o něm ví. A badatelé si s...

Spolek nedostal dotaci a vrací pozemek, hospic v Brodě chce postavit kraj

Příprava na stavbu prvního kamenného hospice na Vysočině dostala trhlinu. Spolek Mezi stromy, který se o vybudování...

Na Náměstí v Meziříčí konečně ubyla auta, pomohla změna systému parkování

Náměstí, které není zacpané auty a kde je i během pracovních dní dost volných parkovacích míst. O takovém obrázku si...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....