Druhý muž vysočinské kandidátky opustil ANO. Tajil minulost politruka

  12:48aktualizováno  12:48
Jen pár hodin před volbami odstoupil ze druhého místa kandidátky hnutí ANO na Vysočině Miloslav Bačiak. Ukázalo se, že zamlčel svou dřívější minulost politruka i komunisty udělovaný titul RSDr. Vedení hnutí se o minulosti Bačiaka dozvědělo až z tisku.

Pokud dostane Bačiak od voličů tolik hlasů, aby se dostal do Sněmovny, slíbil, že složí mandát ve prospěch náhradníka (ilustrační foto). | foto: MAFRA

"Bylo to pro nás nemilé překvapení. Myslím, že podcenil, jak významná pro nás ta informace je. Pokud bychom to věděli, zcela jistě by na kandidátce nebyl, kandidáty jsme se snažili hodně prověřovat, tím, jak jsou to staré věci, to ale uniklo naší pozornosti," sdělila iDNES.cz lídryně kandidátky na Vysočině Věra Jourová.

O minulosti druhého muže na soupisce se hnutí ANO dozvědělo až od Jihlavských listů (JL), které informace přinesly v pátečním vydání.

Podle zjištění regionálního listu bývalý pilot Miloslav Bačiak pracoval i jako politruk a v sedmdesátých letech byl evidován v seznamu Archivu bezpečnostních složek jako důvěrník u vojenské kontrarozvědky.

Vyjádření Hnutí ANO 2011

Pan Miloslav Bačiak dnes (24. října 2013) oznámil písemně hnutí ANO, že z důvodu hrozícího mediálního poškození hnutí v rámci předvolební kampaně dobrovolně vystupuje z politického hnutí ANO. Zároveň čestně prohlásil, že pokud jako kandidát číslo 2 na kandidátní listině ve volebním kraji Vysočina získá ve volbách do Sněmovny mandát poslance, tak se získaného poslaneckého mandátu vzdá a umožní tak, aby mandát připadl ve prospěch náhradníka.

Radka Burketová, tisková mluvčí strany

Bývalý vojenský pilot vrtulníku pracoval i ve funkci zástupce pro věci politické (ZVP), takzvaného politruka v Havlíčkově Brodě a Piešťanech, kde byl podle informací regionálního listu učitelem létání.

"V Havlíčkově Brodě odcházel ZVP do zálohy, a dali tam mě, než jsem byl převelen," řekl Miloslav Bačiak Jihlavským listům.

V životopise, které Bačiak poskytl hnutí ANO, však tyto údaje zamlčel. "Že jsem byl členem KSČ, věděli. Že jsem byl ZVP, na to se mě nikdo neptal, a já to nepovažoval za důležité," vyjádřil se pro list.  

Ačkoliv Miloslav Bačiak přiznal svou minulost politruka, titul RSDr. popírá.  "Nedokážu si to vysvětlit, musím to vidět. Ale v životě jsem titul RSDr. nevlastnil, ani nemám,"  řekl redakci listů.  

Na webu obchodního rejstříku visí dokumenty firmy HB Gran s.r.o., v níž je Bačiak jednatelem. Dokumenty jsou autorizovány a u Bačiakova jména je uveden titul RSDr.

"To je přesně to, co mu máme za zlé, že tuto věc nepřizná. Ve čtvrtek jsme si to u nás ověřovali a k našemu velkému zklamání zjistili, že titul u jeho jména figuruje na více listinách, že to asi nebude jednorázový překlep," sdělila iDNES.cz Jourová.

"Jestliže máme jedním z klíčových hesel nekrást a nelhat, tak se s něčím takovým nemůžeme smířit," dodala Jourová v první den voleb.

Bačiak sám podal rezignaci

Bačiak kandidoval s heslem "Není mi lhostejné, jak budou žít moje děti a moje vnučky. Proto kandiduji za hnutí ANO do Poslanecké sněmovny."

Udělování titulu RSDr.

Doktor sociálně-politických věd (dříve též doktor sociálních resp. sociálně politických nauk, latinsky rerum socialium doctor, zkratka RSDr. umisťovaná před jménem) je akademický titul udělovaný pouze v období komunistického režimu v Československu absolventům Vysoké školy politické ÚV KSČ v Praze, Vojenské politické akademie Klementa Gottwalda v Bratislavě a také některých dalších škol politického zaměření, kteří svá studia ukončili státní rigorózní zkouškou ze zvoleného společenskovědního oboru a jeho širšího základu.

Protože tento titul získávali obvykle komunističtí hodnostáři a základní podmínkou pro jeho udělení - mnohem důležitější než individuální vědecký přínos kandidátovy práce - byla jeho politická spolehlivost, měl titul mimo komunistickou stranu jen minimální vážnost a nekomunistická část společnosti jím pohrdala a činila z něj terč posměšků. Tento postoj společnosti platí v podstatě dodnes a mnoho jeho nositelů se tudíž k němu raději ani nehlásí.

Postoj společnosti k titulu RSDr. názorně vyjadřují lidové alternativní výklady jeho zkratky: „rozhodnutím strany doktor“,„rychle snadno doktor“, „Rerum Srandarum Doctor“ nebo též „rodné strany doktor“ či „rozum strana darovala“.

Zdroj: Wikipedia.org

O své minulosti však mlčel. Přiznal ji až po odhalení a rovnou rezignoval. "Přiznal, že byl politrukem a takové věci nám opravdu vadí," řekla mluvčí hnutí ANO Radka Burketová.  "Pro nás bylo důležité, že pan doktor potvrdil svou minulost politruka a sám nabídl svou rezignaci," dodala mluvčí hnutí.  

"Každopádně mě to mrzí, protože jsem ho poznala jako férového člověka a hlavně velkého experta na mikrobiologii," dodala lídryně kandidátky na Vysočině Jourová.

Rezignace dvojky kandidátky jen pár hodin před volbami může odradit některé voliče. "Doufám, že nás to ve volbách nepoškodí, protože jsme se s panem Bačiakem oboustraně domluvili na tom, že než aby to poškodilo hnutí, postavíme se k tomu takto," sdělila Burketová.

"Myslím si, že poškodit ve volbách nás to nemůže, protože přesně takhle by se člověk měl zachovat, učinil k tomu rázné kroky," dodala Jourová.

Na kandidátce pořád je, mandát však přenechá

Bačiak však na kandidátce i nadále figuruje na pozici číslo dvě, jeho rezignace přišla ve chvíli, kdy vyškrtnutí již nebylo možné. V případě svého zvolení poslancem však podle mluvčí Burketové Bačiak slíbil, že se vzdá svého mandátu.

Třetí na kandidátce je předseda ANO na Vysočině Jan Sobotka.

(Hnutí ANO předsedá podnikatel Andrej Babiš, do jehož holdingu mimo jiné spadá i společnost Mafra, vydavatel MF DNES a iDNES.cz, pozn. red.)

Nejčtenější

Na Vysočině ujel strojvedoucímu vlak s lidmi, zastavil za šest kilometrů

Poláci vyzvali Česko, aby s pomocí Evropské unie elektrifikovalo trať z...

Šest kilometrů urazil po Vysočině v úterý dopoledne vlak bez strojvedoucího. Mimořádná událost se stala na lokální...

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Inspirovala se uprostřed kanadských lesů, dnes dělá ojedinělý byznys

Jana Kettnerová pracuje na půl úvazku pro Zdravotnickou záchrannou službu Kraje...

Když Jana Kettnerová, záchranářka z Vysočiny, navštívila kamarádku v Kanadě, fascinovaly ji svíčky s dřevěným knotem,...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Policie má i druhého útočníka, který zbil bývalého hokejistu Melenovského

Bývalý hokejista, dvojnásobný extraligový šampion, a nyní trenér druholigového...

Policie dopadla i druhého z dvojice útočníků, kteří loni v létě napadli na jihlavském Masarykově náměstí bývalého...

Na Vysočině ujel strojvedoucímu vlak s lidmi, zastavil za šest kilometrů

Poláci vyzvali Česko, aby s pomocí Evropské unie elektrifikovalo trať z...

Šest kilometrů urazil po Vysočině v úterý dopoledne vlak bez strojvedoucího. Mimořádná událost se stala na lokální...

Na neexistujícího nemocného chlapce vybraly podvodnice čtvrt milionu

Ilustrační snímek

Mnoho desítek lidí uvěřilo tklivému příběhu o onkologicky nemocném chlapci Vojtíškovi. Na sbírkový účet určený na jeho...

Najdete na iDNES.cz