Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Ruiny pobořené památky začal vlastník zakrývat až po dvou zimách

  11:37
Majitel památkově chráněného domu v havlíčkobrodské Kozí ulici začal zabezpečovat jeho ruiny. Přistoupil k tomu až deset měsíců poté, co mu to památkáři nařídili, a po dvou zimách. Dům padl před rokem a půl, jeho nepovoleným bouráním se zabývala i policie.

Kolem zřícené památky s číslem popisným 205 se začali pohybovat dělníci počátkem týdne. Uzavřen byl průchod Kozí uličkou, zmizely plachty i velké dřevotřískové desky, které bránily průhledu z ulice na zbořeniště.

„V současné době byly zahájeny práce, které byly vlastníku nemovitosti uloženy rozhodnutím ve správním řízení. Jde o snesení, roztřídění a uložení materiálu,“ tlumočila mluvčí městského úřadu v Havlíčkově Brodě Alena Doležalová sdělení tamního oddělení památkové péče.

Protože se na místě objevila i těžká technika, obávali se mnozí, že dojde k definitivní demolici památkově chráněné budovy. To se však zřejmě nakonec nestane. „Předmětem probíhajících úprav nejsou žádné demoliční práce,“ ujistila Doležalová.

Vlastníkem historického domu je vlivný havlíčkobrodský lékař a bývalý ředitel nemocnice Karel Přibyl. Hned vedle památky na rohu Kozí ulice si už před lety postavil sídlo s gynekologickou ordinací a lékárnou. Ani tenkrát se přestavba neobešla bez problémů a konfliktů s památkáři.

Při rekonstrukci bez povolení strhl dům i středověké hradby

K současnému dění okolo památkově chráněného stavení s růžovou fasádou, nalepeného na historické městské hradby, se Přibyl nevyjádřil. Nicméně už dříve svůj záměr popsal. Dům zakoupil počátkem roku 2017, aby přízemí přestavěl na provozovnu a v patře zřídil bydlení.

„Mým cílem je vrátit ho po přestavbě ze sedmdesátých let minulého století do podoby, jakou míval v minulosti,“ tvrdil.

Jenže zahájení rekonstrukce, k níž ani neměl povolení, se příliš nepovedlo. Majitel nechal celý vršek domu na konci října 2017 strhnout. Spolu s tím vzal i kus historických hradeb.

„Prolomil se krov a propadla se střecha. Dům prohlédl statik a dal mi úředním razítkem opatřené doporučení, abych ho nechal celý strhnout,“ vysvětloval Přibyl.

Demolici ale úřady zastavily. Policie, která se případem zabývala, naznala, že nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání, a vyšetřování odložila. Podnět k prošetření podalo ministerstvo kultury. Ve správních řízeních ale i tak Přibyl platit pokuty, údajně v řádech mnoha stovek tisíc korun.

Inspekce navrhovala zbořeniště zastřešit. Dodnes střecha není

Loni v létě památková inspekce ministerstva kultury naznala, že stav domu ani středověkých hradeb neodpovídá zájmům památkové péče. Příslušnému orgánu státní památkové péče, jímž je v tomto případě oddělení památkové péče na radnici v Havlíčkově Brodě, uložila přijmout opatření k ochraně památek.

„Zabezpečit konstrukce domu a hradební zdi před dalším poškozením a povětrnostními vlivy, a to formou zastřešení samostatně stojící konstrukcí, která nevyvolá zatížení na zbývající části památek a která nebude využívat zbývající konstrukce obou památek jako oporu. Konstrukce bude zastřešena deskami plnícími funkci krytiny tak, aby byl umožněn plynulý sklon provizorního zastřešení zajišťujícího odvod srážkové vody mimo prostor kulturních památek,“ píše se například v dokumentu, jejž má MF DNES k dispozici.

Jenže až do tohoto týdne majitel domu nic takového nevyhotovil. Památková inspekce proto celkem třikrát brodský úřad urgovala, aby nápravu zajistil. Dvakrát se tak stalo loni na podzim, naposledy letos druhého dubna.

Proč se měsíce s troskami domu nic nedělo, nikdo nevysvětlil

Po dvě zimy se s pobořeným památkově chráněným objektem nic nedělo. Sutiny zůstaly na místě, byly pouze zakryté plachtou. Z boku byl dům obestavěn dřevěnými deskami. Do odkrytých konstrukcí tak padal sníh a déšť a byly vystaveny mrazům.

Prodlevu nikdo vysvětlit nedokázal. Přibyl se nevyjádřil a bez odpovědi nechal tento dotaz i havlíčkobrodský městský úřad. K případu se nechtějí vyjadřovat ani představitelé odboru památkové péče Kraje Vysočina a Národního památkového ústavu v Telči, mimo jiné i proto, že stále běží s vlastníkem domu další správní řízení.

Co bude s pobořeným domem dál, není zcela jasné. „V současné době jsou jak předmětný dům, tak hradební zeď kulturní památkou. Vlastník navrhl zrušení prohlášení domu za kulturní památku. Toto řízení nebylo dosud pravomocně ukončeno a netýká se hradební zdi. Jeho zahájením nejsou povinnosti vlastníka kulturní památky zmenšeny ani zrušeny,“ upozornil ředitel památkové inspekce Martin Zídek.

Ve hře je tak stále povinnost, aby vlastník dům dostavěl do původní podoby, stejně tak znovu dobudoval hradební zeď. Pokud by tak neučinil, je jednou z variant, že by to za něj nechalo udělat město a náklady pak po majiteli vymáhalo.

  • Nejčtenější

Další rána pro České dráhy. Linku do Brna přes Vysočinu jim vyfoukl RegioJet

Železniční spojení mezi Prahou a Brnem přes Havlíčkův Brod bude provozovat RegioJet. Ve výběrovém řízení, kam se...

Náledí, náraz autobusu. Matka s dvěma syny přišla ve vteřině o bydlení i práci

Premium Byla sobota 25. února nedlouho po poledni. Sněžilo, silnice namrzaly. Matka samoživitelka Eva Vrátná byla se dvěma syny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někdy mám pocit, že jsem právě spadl z Měsíce, komentuje Jiří Holík dnešní svět

Premium Legendární hokejový útočník Jiří Holík na první pohled vypadá, jako by se ho ubíhající čas absolutně netýkal. V...

Zemřel František Prosecký, velký bystřický sběratel s tatrováckým srdcem

Rodina a přátelé se jen těžko vyrovnávají se zprávou o úmrtí Františka Proseckého z Bystřice nad Pernštejnem. Známý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V bílé tmě na D1 bouralo 231 aut, od největší nehody v Česku uplynulo 15 let

Vraky aut, na dvacet tisíc lidí uvězněných v kolonách a několik hodin neprůjezdná dálnice D1. Tak před patnácti lety...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Pelhřimov chce vrátit náměstí zpět do minulosti a vysázet na něm stromy

Více zeleně, stínu, míst k odpočinku i atraktivnější vzhled historického centra města. To si vedení Pelhřimova slibuje...

Lidé chtějí na brodském obchvatu další semafory, vedení města souhlasí

Provoz na severovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu letos zbrzdí nové semafory. Už je jisté, že budou stát na...

Pouť má zmizet z náměstí natrvalo, radnice ji chce v zámeckém parku

Letošní Svatováclavská pouť ve Světlé nad Sázavou se znovu bude konat v zámeckém parku. A to i přesto, že proti tomuto...

Hrady a zámky se za týden otevřou, Telč se chce stát Krumlovem Vysočiny

Památky ožívají. Hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu zahájí sezonu první dubnový víkend. Na turisty se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...