Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jihlava opravila dva chátrající domy v centru, sloužit budou úředníkům

  12:04
Jihlava dokončila opravy dvou domů v městské památkové rezervaci, v nichž dříve sídlila vojenská správa. Nově budou sloužit magistrátu. Do jejich adaptace pro úředníky radnice vložila skoro 56 milionů korun. Oba domy v ulici U Mincovny se vrátily ke vzhledu ze 30. let minulého století.

Dlouhou dobu si vedení jihlavské radnice nevědělo rady se dvěma historickými domy v ulici U Mincovny. Objekty, kde do roku 2005 sídlila Okresní vojenská správa se město od roku 2011 marně snažilo prodat, nebo pronajmout. Mezitím opuštěné budovy jen pár kroků od hlavního náměstí chátraly.

Před dvěma lety se vedení města rozhodlo domy opravit. „Pokud chceme, aby město ožilo a přilákalo nejenom turisty, ale i samotné obyvatele, tak je nutné zdejší domy jeden po druhém opravovat. Investice do těchto objektů se navrátí právě díky zvýšenému zájmu o historické centrum,“ uvedla primátorka Karolína Koubová.

Celá rekonstrukce obou vzájemně propojených domů v ulici U Mincovny začala na konci roku 2019 a dokončena byla letos v dubnu. Stála 56 milionů korun.

Oba domy budou nově sloužit jako kanceláře úředníků z odborů školství, kultury, tělovýchovy a životního prostředí. Stěhovat se začnou již v příštím týdnu. Celkem to bude 42 úředníků magistrátu. Radnice má dohromady 415 pracovníků.

Do opraveného domu pro rybářský lístek

Lidé si na novém místě budou moci vyřídit například rybářský či lovecký lístek, kompostéry, nebo žádat o kulturní dotace.

„Počítáme také s tím, že v historickém mázhauzu domu číslo 6, kde bude sídlit odbor školství, by se mohly konat různé výstavy školních prací dětí či jiné veřejné akce. Bude to tady žít,“ poznamenal tajemník magistrátu Evžen Zámek.

Nutnost přesunu zmíněných odborů vyvolaly nevyhovující prostory v Hluboké ulici 3, v nichž sídlí. „Jsou to kanceláře takřka v havarijním stavu, které je nutné opravit,“ uvedl mluvčí radnice Radovan Daněk. Problémy tam jsou se statikou i elektroinstalacemi.

Podle tajemníka Evžena Zámka je již hotový projekt rekonstrukce a bude se vypisovat výběrové řízení na dodavatele. „Pokud vše půjde dobře, pracovat by se tam mohlo již letos na podzim,“ řekl tajemník.

Do budoucna by se měl do nových prostor přestěhovat majetkový odbor, který se před časem sloučil s odborem správy realit. Detašované pracoviště v Čajkovského ulici by se pak nabídlo zřejmě k prodeji či pronájmu.

Dochovaly se sto let staré plány domů

Těmto přesunům říkají na magistrátu pracovně „akce Kulový blesk“. Cílem je sestěhovat jednotlivé odbory tak, aby byly pro občany na jednom místě.

„Chceme, aby byl magistrát lidem lépe přístupný a oni nemuseli bloudit po budově. Proto chceme odbory, které navštěvuje nejvíce lidí, soustředit co nejblíže ke vstupu do budovy a k pokladně,“ dodal Evžen Zámek.

Opravené domy v ulici U Mincovny se po obnově blíží podobě ze 30. let minulého století, z nichž jsou dochované plány. „Některé prvky jsme však přizpůsobili ještě starší podobě - z 19. století. Klasicistní jsou dveře, fasáda, ale i zvolená barevnost,“ uvedla projektantka Dagmar Andělová z ateliéru Penta projekt.

Nemovitou kulturní památkou je dům číslo 6 s unikátním arkýřem a klenutou síní v přízemí. Podle Jiřího Neuberta z Národního památkového ústavu v Telči jde o renesanční dům, později upravovaný klasicistně. Druhý dům není individuálně chráněný. Je přístupný bezbariérově a po obnově tam je i výtah.

Předchůdci domů pamatují vznik Jihlavy

Domy na místě těch dnešních stály již ve středověku. Dokládá to bádání archeologů, kteří obě budovy důkladně zmapovali a dotkli se i nejstarší historie města.

„V prostoru domu číslo 8 byly zachyceny pozůstatky minimálně dvou dřevěných či dřevohliněných domů v podobě zahloubených suterénů. Ze dna jednoho z nich byla vyzvednuta část opracovaného jedlového trámku. Dendrologickým zkoumáním byl datován do přelomu let 1245 až 1246, přičemž Jihlava vzniká mezi lety 1238 až 1240,“ potvrdil vedoucí týmu archeologů Šimon Kochán ze společnosti Archaia.

Další nálezy dokládají řemeslnou výrobu ze 13. století. „Provozováno tam bylo ševcovské řemeslo, vyráběly se hrací kostky a našel se i hoblík na výrobu šípů,“ dodal archeolog.

  • Nejčtenější

Lidé se chovali jako zvířata, líčí úprk z festivalu. Akci prošetřuje policie

V děsivý zážitek se proměnil úprk z hudebního festivalu Vysočinafest během sobotní bouřky. „Byl slyšet křik, lidi padali, někteří byli fakt hysteričtí, nebyl to hezký pohled,“ popisuje studentka...

7. července 2024  13:39,  aktualizováno  18:40

U hvězd klepal bez pozvání. Kopecký ho vyslýchal, Zázvorková hnala, Sovák hostil

Premium

V osmdesátých letech minulého století chodil Prahou Metoděj Aleš, muž pocházející z Beskyd, s neobvyklým cílem. Navštěvoval v hlavním městě nejznámější umělce a sportovce té doby u nich doma. Důvod...

11. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V tlačenici na festivalu se zranilo sedm lidí, po výpadku proudu nastala panika

Několik lidí se v noci na neděli zranilo v tlačenici na festivalu v Jihlavě. Podle mluvčí jihlavské nemocnice Moniky Zachrlové bylo ošetřeno celkově 17 osob, z toho tři pacienti jsou na jednotce...

7. července 2024  7:14,  aktualizováno  10:07

Někteří lidé se do stanu vraceli pro video, popsal evakuaci pořadatel festivalu

Obtížnou evakuaci návštěvníků jihlavského Vysočina festu, při kterém se zranily desítky lidí, popsali jeho organizátoři. Podle nich se lidé často vraceli do stanu, aby si natočili video. Událost má...

8. července 2024  8:56,  aktualizováno  12:57

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedla do auta k cizímu muži, ten ji znásilnil. Policisté zadrželi podezřelého

Třebíčští policisté dopadli muže, který minulý týden sexuálně napadl mladou ženu. Podezřelý je obviněn ze znásilnění a na trest čeká ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

12. července 2024  12:04

Žďár řeší, co udělat s Věžičkou, aby ožilo centrum Stalingradu

Nejstarší sídliště ve městě – Žďár nad Sázavou 3, jemuž však nikdo z místních neřekne jinak než Stalingrad nebo zkráceně Staloš – je unikát samo o sobě. Nejen svým pojmenováním, které se vžilo...

14. července 2024  10:09

Žďár žije festivalem KoresponDance, k vidění je tanec i pohybové divadlo

V areálu Zámku Žďár nyní vrcholí KoresponDance, festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Mezinárodní akce, která se ve městě koná již podvanácté, přilákala ve čtvrtek večer na...

13. července 2024  9:29

Byt přednosty i zachovalý kryt. Redaktor si před demolicí prošel jihlavské nádraží

Desítky zájemců o jihlavskou historii se koncem týdne symbolicky rozloučily s budovou městského nádraží. Stanice z roku 1887 má totiž na konci roku ustoupit novému terminálu, který na jeho místě...

12. července 2024  18:05

Doprava zhoustne. Kvůli stavbě kruháče zavřou do září u Jihlavy nájezd na D1

V pondělí 15. července se z důvodu přestavby křižovatky na silnici I/38 u Jihlavy uzavře EXIT 112 na dálnici D1 ve směru na Prahu. „Předpokládáme, že konkrétně v tomto uzlu úplně uzavřeme nájezd do...

12. července 2024  15:17

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...