Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. září 2022 Jonáš

Jihlava opravila dva chátrající domy v centru, sloužit budou úředníkům

  12:04
Jihlava dokončila opravy dvou domů v městské památkové rezervaci, v nichž dříve sídlila vojenská správa. Nově budou sloužit magistrátu. Do jejich adaptace pro úředníky radnice vložila skoro 56 milionů korun. Oba domy v ulici U Mincovny se vrátily ke vzhledu ze 30. let minulého století.

Dlouhou dobu si vedení jihlavské radnice nevědělo rady se dvěma historickými domy v ulici U Mincovny. Objekty, kde do roku 2005 sídlila Okresní vojenská správa se město od roku 2011 marně snažilo prodat, nebo pronajmout. Mezitím opuštěné budovy jen pár kroků od hlavního náměstí chátraly.

Před dvěma lety se vedení města rozhodlo domy opravit. „Pokud chceme, aby město ožilo a přilákalo nejenom turisty, ale i samotné obyvatele, tak je nutné zdejší domy jeden po druhém opravovat. Investice do těchto objektů se navrátí právě díky zvýšenému zájmu o historické centrum,“ uvedla primátorka Karolína Koubová.

Celá rekonstrukce obou vzájemně propojených domů v ulici U Mincovny začala na konci roku 2019 a dokončena byla letos v dubnu. Stála 56 milionů korun.

Oba domy budou nově sloužit jako kanceláře úředníků z odborů školství, kultury, tělovýchovy a životního prostředí. Stěhovat se začnou již v příštím týdnu. Celkem to bude 42 úředníků magistrátu. Radnice má dohromady 415 pracovníků.

Do opraveného domu pro rybářský lístek

Lidé si na novém místě budou moci vyřídit například rybářský či lovecký lístek, kompostéry, nebo žádat o kulturní dotace.

„Počítáme také s tím, že v historickém mázhauzu domu číslo 6, kde bude sídlit odbor školství, by se mohly konat různé výstavy školních prací dětí či jiné veřejné akce. Bude to tady žít,“ poznamenal tajemník magistrátu Evžen Zámek.

Nutnost přesunu zmíněných odborů vyvolaly nevyhovující prostory v Hluboké ulici 3, v nichž sídlí. „Jsou to kanceláře takřka v havarijním stavu, které je nutné opravit,“ uvedl mluvčí radnice Radovan Daněk. Problémy tam jsou se statikou i elektroinstalacemi.

Podle tajemníka Evžena Zámka je již hotový projekt rekonstrukce a bude se vypisovat výběrové řízení na dodavatele. „Pokud vše půjde dobře, pracovat by se tam mohlo již letos na podzim,“ řekl tajemník.

Do budoucna by se měl do nových prostor přestěhovat majetkový odbor, který se před časem sloučil s odborem správy realit. Detašované pracoviště v Čajkovského ulici by se pak nabídlo zřejmě k prodeji či pronájmu.

Dochovaly se sto let staré plány domů

Těmto přesunům říkají na magistrátu pracovně „akce Kulový blesk“. Cílem je sestěhovat jednotlivé odbory tak, aby byly pro občany na jednom místě.

„Chceme, aby byl magistrát lidem lépe přístupný a oni nemuseli bloudit po budově. Proto chceme odbory, které navštěvuje nejvíce lidí, soustředit co nejblíže ke vstupu do budovy a k pokladně,“ dodal Evžen Zámek.

Opravené domy v ulici U Mincovny se po obnově blíží podobě ze 30. let minulého století, z nichž jsou dochované plány. „Některé prvky jsme však přizpůsobili ještě starší podobě - z 19. století. Klasicistní jsou dveře, fasáda, ale i zvolená barevnost,“ uvedla projektantka Dagmar Andělová z ateliéru Penta projekt.

Nemovitou kulturní památkou je dům číslo 6 s unikátním arkýřem a klenutou síní v přízemí. Podle Jiřího Neuberta z Národního památkového ústavu v Telči jde o renesanční dům, později upravovaný klasicistně. Druhý dům není individuálně chráněný. Je přístupný bezbariérově a po obnově tam je i výtah.

Předchůdci domů pamatují vznik Jihlavy

Domy na místě těch dnešních stály již ve středověku. Dokládá to bádání archeologů, kteří obě budovy důkladně zmapovali a dotkli se i nejstarší historie města.

„V prostoru domu číslo 8 byly zachyceny pozůstatky minimálně dvou dřevěných či dřevohliněných domů v podobě zahloubených suterénů. Ze dna jednoho z nich byla vyzvednuta část opracovaného jedlového trámku. Dendrologickým zkoumáním byl datován do přelomu let 1245 až 1246, přičemž Jihlava vzniká mezi lety 1238 až 1240,“ potvrdil vedoucí týmu archeologů Šimon Kochán ze společnosti Archaia.

Další nálezy dokládají řemeslnou výrobu ze 13. století. „Provozováno tam bylo ševcovské řemeslo, vyráběly se hrací kostky a našel se i hoblík na výrobu šípů,“ dodal archeolog.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Jihlava.

Výsledky pro: Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Telč, Pacov, Žirovnice, Náměšť na Oslavouostatní

  • Nejčtenější

Z Nagyové se mi chce plakat. Čeká mě ještě týden polopravd a lží, říká Vystrčil

Čekám další polopravdy a nepravdy, aby to působilo negativně, předvídá před druhým kolem senátních voleb na Jihlavsku...

Politologové: Úspěch Nagyové zařídil Babiš. Souboj s Vystrčilem bude těsný

Premium Do druhého kola senátních voleb v Jihlavě postoupí současný šéf horní komory Miloš Vystrčil a Jana Nagyová obžalovaná v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šlo mu, na co sáhl. Čech Chromý ovládl v Tasmánii výrobu masa, poté vinařství

Premium Když Josef Chromý v roce 1950 utíkal z komunistického Československa, bylo mu 19 let. Neuměl anglicky, neměl peníze....

Vystrčil ANO a Nagyovou porazil, v druhém kole čeká střet dvou světů

V prvním kole senátních voleb na Jihlavsku přesvědčivě zvítězil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu a bývalý místopředseda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlekaři na Vysočině zvažují kvůli drahé elektřině sezonu bez zasněžování

S velkými obavami hledí na nadcházející sezonu provozovatelé lyžařských areálů. Starosti jim dělají vysoké ceny...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Šlo mu, na co sáhl. Čech Chromý ovládl v Tasmánii výrobu masa, poté vinařství

Premium Když Josef Chromý v roce 1950 utíkal z komunistického Československa, bylo mu 19 let. Neuměl anglicky, neměl peníze....

Rychlé dohody i týdny tápání. Vyjednává se i v menších městech Vysočiny

Povolební vyjednávání jsou v plném proudu i v menších městech Vysočiny. Někde byla dohoda velice rychlá, jinde může...

Kvůli úspoře energií se jihlavská vysoká škola na celý únor uzavře

Předposlední zářijový týden mívali studenti Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ) bez studijních povinností. Letos...

Vystrčil ANO a Nagyovou porazil, v druhém kole čeká střet dvou světů

V prvním kole senátních voleb na Jihlavsku přesvědčivě zvítězil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu a bývalý místopředseda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...