Státní instituce nemají o budovu bývalého finančního úřadu v Brodě zájem, a tak půjde do dražby. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Drahou budovu brodského finančního úřadu v první dražbě nikdo nechtěl

  • 1
V prvním kole veřejné dražby se státu nepodařilo prodat bývalé sídlo finančního úřadu v Havlíčkově Brodě. Nebylo to žádné velké překvapení. Devítipatrovou prosklenou budovu na Smetanově náměstí stát nabízel za 29 milionů korun. Podle realitních expertů to byla značně nadsazená suma.

„Ve veřejné dražbě na budovu bývalého sídla finančního úřadu v Havlíčkově Brodě nebyla podána žádná nabídka,“ konstatoval po jejím skončení mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), v jehož správě budova nyní je, Radek Ležatka.

Úřad hned začal připravovat další kolo dražby. To by se podle Ležatky mělo uskutečnit koncem ledna. „Minimální cena zatím určena nebyla,“ dodal. Téměř jisté však je, že cena bude oproti té současné nižší.

Že je nejnižší nabídková cena v kole prvním příliš vysoká, už dříve namítali realitní experti. „Dělali jsme propočet, za kolik by bylo skutečně možné bývalý finanční úřad prodat. Dostali jsme se na částku mezi pěti a sedmi miliony korun,“ konstatoval například makléř Milan Šedý.

„Já bych ji nechtěl ani zadarmo,“ doplnil ho majitel realitní kanceláře Milan Plodík.

Budova je totiž ve špatném stavu. Nutné je vyměnit rozvody, opravit skelet a zajistit opláštění, z něhož odpadávají skleněné desky a musí být zajištěny pletivem. Generální finanční ředitelství výši nutné investice odhadlo na 44 milionů korun.

V prvním kole museli stanovit cenu podle znaleckého posudku

Podle platných právních předpisů však ÚZSVM v prvním kole dražby nižší cenu stanovit nemohl. „V prvním kole musí být stanovena cena minimálně ve výši v místě a čase obvyklé, stanovené na základě znaleckého posudku,“ upozornil Radek Ležatka.

Snížit lze cenu hypoteticky až v kolech dalších. Zda se tomu skutečně tak stane, se mluvčí úřadu nevyjádřil.

Přiznal ale, že se dosud neobjevil ani jeden vážný zájemce. ÚZSVM uspořádal před dražbou tři prohlídkové dny, nikdo se jich ale nezúčastnil.

„O budovu registrujeme pouze neformální, neoficiální zájem, ale zatím žádná nabídka podána nebyla,“ poznamenal mluvčí.

Případným zájemcům svazuje ruce samotná funkce budovy, ale i brodský územní plán. Objekt byl už v sedmdesátých letech stavěn jako kancelářský. Uprostřed je veliká šachta se schodištěm, výtahem a rozlehlou chodbou, kanceláře jsou umístěny po obvodu budovy.

Radnice nechce jiné využití budovy

„Prakticky polovinu plochy tvoří nevyužitelná chodba se schodištěm. Výtěžnost komerčních prostor bude rozhodně nižší, než by se navenek mohlo zdát. Navíc je v Havlíčkově Brodě momentálně přebytek kancelářských prostor k pronájmu,“ podotkl makléř Šedý.

Jinému než kancelářskému využití budovy se ale nejspíš bude bránit brodská radnice. Alespoň tak to už nějakou dobu opakuje radní Libor Honzárek.

„Přestavba na byty či ubytovnu nepřichází v úvahu. Odporuje to územnímu plánu a nemáme zájem na vzniku dalších bytů v centru města, kde například není dostatek parkovacích míst,“ vysvětluje. Radnice sama o budovu zájem nemá.

Devítipatrová budova tyčící se nad Smetanovým náměstím je typickým příkladem socialistické architektury. Zprvu sloužila jako administrativní budova škrobárenskému závodu. Po změně režimu se do ní nastěhoval finanční úřad a daňová správa.

Generální finanční ředitelství však před více než třemi roky rozhodlo o opuštění budovy a přesunutí finančního úřadu do bývalého kláštera ve Štáflově ulici k dalším státním institucím. Prázdný je „skleňák“ od ledna 2017.