Na podání žádosti o kotlíkové dotace čekali lidé v Jihlavě celou noc

  11:21aktualizováno  11:21
Kraj Vysočina začal ráno přijímat žádosti o dotaci na výměnu kotlů v domácnostech. Zájemců o takzvanou kotlíkovou dotaci přišly stovky. Mnozí před úřadem čekali celou noc, někteří přinesli i desítky žádostí. Kraj v tomto kole rozdělí zhruba 240 milionů korun.

Dotační program na výměnu starého kotle za ekologičtější zdroj vytápění vyhlásil Kraj Vysočina již potřetí. Peníze by měly stačit na výměnu téměř dvou a půl tisíce kotlů. Žádosti je možné podávat osobně, poštou i elektronicky.

Osobní doručení zvolilo dnes ráno zhruba pět stovek žadatelů. Někteří nechtěli nic ponechat náhodě a před krajským úřadem čekali už od úterý. Mnozí z nich byli zástupci nejrůznějších firem či společenství, kteří nesli hned desítky žádostí najednou.

První žadatelé se tu podle informací ČTK objevili už v úterý ráno, tedy o celý den dříve. Jak řekli, v čekání se střídali.

Podatelna v přízemí úřadu se otevírala dnes v sedm hodin ráno. O hodinu dříve byl umožněn vstup do areálu úřadu. V tu chvíli už bylo ve frontě asi 300 až 400 zájemců. Podle reportéra MF DNES si řada lidí donesla židličky a rybářská křesílka. Zástup lidí obkroužil celé nádvoří hejtmanství.

Ranní nápor zvládl úřad za hodinku, dopoledne bylo bez čekání

Mezi prvními zájemci, kteří žádost podali, byl muž ze Sedlejova u Telče. Ten přijel v úterý kolem půl deváté večer. Chtěl mít jistotu, že na něj peníze vyjdou. Pořídit by chtěl nový kotel na dřevo. „Já mám lesy,“ vysvětlil ČTK.

Fotogalerie

„V pět hodin ráno tady bylo přibližně padesát občanů. Fronta postupně narůstala,“ řekla Iveta Fryšová z krajského úřadu. Odevzdávání žádostí však šlo poměrně rychle, celou frontu se podařilo odbavit za necelou hodinu.

Během dopoledne už se zájemci trousili jen jednotlivě. „Od osmi hodin už to všechno zvládáme bez čekání,“ konstatovala mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Podle úředníků je současný zájem o kotlíkové dotace srovnatelný se zahájením prvního kola před třemi roky. Tehdy přijímání žádostí spustil kraj v lednu a i tenkrát první zájemci čekali přes noc. Tentokrát k tomu ale měli nesrovnatelně lepší a teplejší počasí.

Maximální výše podpory může dosáhnout 120 tisíc korun

„Pro získání dotace je rozhodující čas podání, ale i správnost žádosti. Nicméně pokud při následné kontrole, která se uskuteční v následujících týdnech, zjistíme nedostatky, budeme žadatele kontaktovat,“ vysvětlila Svatošová.

V nynějším dotačním kole mohou lidé dostat příspěvek na výměnu zastaralých kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním. Pořídit ale nemohou nové kotle na uhlí. Dotace je určená na kotle na biomasu, tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle.

Celkem může kraj rozdělit přibližně 240 milionů korun. Podle zkušeností úřadu z minulých kol, kdy se rozděloval obdobný obnos, by se mohlo dostat až na dva a půl tisíce žadatelů.

Maximální výše podpory se bude pohybovat od 95 do 120 tisíc korun, podle typu kotle. O 7 500 korun víc dostanou lidé žijící v šesti sídlech v kraji, kde je zhoršená kvalita ovzduší, tedy v Bystřici nad Pernštejnem, Humpolci, Ledči nad Sázavou, Hradci, Kožlí a Ostrově.

Provozování kotlů druhé emisní třídy musí skončit v září 2022

V prvním dotačním kole, které začalo v lednu 2016, byly podle údajů kraje dotace na kotle v Kraji Vysočina vyčerpané devátý den po jeho otevření, kdežto ve druhém kole až po jedenácti měsících. Díky dotacím už na Vysočině pořídilo nový kotel skoro pět tisíc domácností. V součtu kraj rozdělil bezmála půl miliardy korun.

Náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž na tiskové konferenci v Jihlavě minulý měsíc upozornil na to, že na konci září 2022 musí skončit provozování kotlů na tuhá paliva první a druhé emisní třídy. Kraje podle něj dostaly v této výzvě na výměnu kotlů 3,1 miliardy korun.

  • Nejčtenější

Na zvrhlého učitele soudce křičel, pak ho poslal na 4,5 roku do vězení

Několikrát musel soudce Okresního soudu v Jihlavě Pavel Horna zvýšit hlas na učitele Miroslava Černého z Berouna. Muže...

Premium

Klaus i Zeman budovali demokracii jen z donucení, tvrdí Martin Mejstřík

Byl pátek 17. listopadu 1989 a tehdejší student Divadelní fakulty AMU Martin Mejstřík se společně se spolužáky chystal...

VIDEO: Další auto přistálo v příkopu, zatáčku u Radňovic řidiči podceňují

V nechvalně proslulé zatáčce u Radňovic na silnici číslo 19 mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Městem na Moravě už se...

Budějovice vyhrály v Litoměřicích, první lize vévodí už o 14 bodů

Hokejisté Českých Budějovic vyhráli ve 22. kole první ligy na ledě druhých Litoměřic 8:5 a svůj náskok v čele tabulky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Jihlavě začíná kritický týden v dopravě. Nevyjíždějte, radí policie

Velké dopravní komplikace, kolony a zhoršený průjezd městem lze od pondělí očekávat v Jihlavě. Policie i vedení radnice...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Studenti vytvořili ze svých těl rekordní Havlovo vítězné véčko a srdce

Pelhřimovští školáci si připomněli 30. výročí sametové revoluce obřím symbolem vítězství. Gesto dvou vztyčených prstů...

Řidiče v Brodě před zimou překvapila nová uzavírka, má trvat až do léta

Zatímco jinde tlačí investoři na stavební firmy, aby práce na opravách komunikací ukončily před zimní sezonou, v...

Prastaré sklípky v Loučkách se rozpadají, naděje na záchranu se tenčí

Záchranu čtyř unikátních původních sklepů na návsi osady Loučky na Jihlavsku si dala za cíl místní obyvatelka Lenka...

D1 je před Humpolcem průjezdná už obousměrně, omezení od 81. km skončilo

Ředitelství silnici a dálnic v sobotu odpoledne zprovoznilo modernizovaný úsek dálnice D1 před Humpolcem směrem na...

Najdete na iDNES.cz