Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. ledna 2020 Běla

Na podání žádosti o kotlíkové dotace čekali lidé v Jihlavě celou noc

  11:21aktualizováno  11:21
Kraj Vysočina začal ráno přijímat žádosti o dotaci na výměnu kotlů v domácnostech. Zájemců o takzvanou kotlíkovou dotaci přišly stovky. Mnozí před úřadem čekali celou noc, někteří přinesli i desítky žádostí. Kraj v tomto kole rozdělí zhruba 240 milionů korun.

Dotační program na výměnu starého kotle za ekologičtější zdroj vytápění vyhlásil Kraj Vysočina již potřetí. Peníze by měly stačit na výměnu téměř dvou a půl tisíce kotlů. Žádosti je možné podávat osobně, poštou i elektronicky.

Osobní doručení zvolilo dnes ráno zhruba pět stovek žadatelů. Někteří nechtěli nic ponechat náhodě a před krajským úřadem čekali už od úterý. Mnozí z nich byli zástupci nejrůznějších firem či společenství, kteří nesli hned desítky žádostí najednou.

První žadatelé se tu podle informací ČTK objevili už v úterý ráno, tedy o celý den dříve. Jak řekli, v čekání se střídali.

Podatelna v přízemí úřadu se otevírala dnes v sedm hodin ráno. O hodinu dříve byl umožněn vstup do areálu úřadu. V tu chvíli už bylo ve frontě asi 300 až 400 zájemců. Podle reportéra MF DNES si řada lidí donesla židličky a rybářská křesílka. Zástup lidí obkroužil celé nádvoří hejtmanství.

Ranní nápor zvládl úřad za hodinku, dopoledne bylo bez čekání

Mezi prvními zájemci, kteří žádost podali, byl muž ze Sedlejova u Telče. Ten přijel v úterý kolem půl deváté večer. Chtěl mít jistotu, že na něj peníze vyjdou. Pořídit by chtěl nový kotel na dřevo. „Já mám lesy,“ vysvětlil ČTK.

Fotogalerie

„V pět hodin ráno tady bylo přibližně padesát občanů. Fronta postupně narůstala,“ řekla Iveta Fryšová z krajského úřadu. Odevzdávání žádostí však šlo poměrně rychle, celou frontu se podařilo odbavit za necelou hodinu.

Během dopoledne už se zájemci trousili jen jednotlivě. „Od osmi hodin už to všechno zvládáme bez čekání,“ konstatovala mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Podle úředníků je současný zájem o kotlíkové dotace srovnatelný se zahájením prvního kola před třemi roky. Tehdy přijímání žádostí spustil kraj v lednu a i tenkrát první zájemci čekali přes noc. Tentokrát k tomu ale měli nesrovnatelně lepší a teplejší počasí.

Maximální výše podpory může dosáhnout 120 tisíc korun

„Pro získání dotace je rozhodující čas podání, ale i správnost žádosti. Nicméně pokud při následné kontrole, která se uskuteční v následujících týdnech, zjistíme nedostatky, budeme žadatele kontaktovat,“ vysvětlila Svatošová.

V nynějším dotačním kole mohou lidé dostat příspěvek na výměnu zastaralých kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním. Pořídit ale nemohou nové kotle na uhlí. Dotace je určená na kotle na biomasu, tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle.

Celkem může kraj rozdělit přibližně 240 milionů korun. Podle zkušeností úřadu z minulých kol, kdy se rozděloval obdobný obnos, by se mohlo dostat až na dva a půl tisíce žadatelů.

Maximální výše podpory se bude pohybovat od 95 do 120 tisíc korun, podle typu kotle. O 7 500 korun víc dostanou lidé žijící v šesti sídlech v kraji, kde je zhoršená kvalita ovzduší, tedy v Bystřici nad Pernštejnem, Humpolci, Ledči nad Sázavou, Hradci, Kožlí a Ostrově.

Provozování kotlů druhé emisní třídy musí skončit v září 2022

V prvním dotačním kole, které začalo v lednu 2016, byly podle údajů kraje dotace na kotle v Kraji Vysočina vyčerpané devátý den po jeho otevření, kdežto ve druhém kole až po jedenácti měsících. Díky dotacím už na Vysočině pořídilo nový kotel skoro pět tisíc domácností. V součtu kraj rozdělil bezmála půl miliardy korun.

Náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž na tiskové konferenci v Jihlavě minulý měsíc upozornil na to, že na konci září 2022 musí skončit provozování kotlů na tuhá paliva první a druhé emisní třídy. Kraje podle něj dostaly v této výzvě na výměnu kotlů 3,1 miliardy korun.

  • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

Po srážce u Jihlavy zemřel řidič, silnice na Brod byla sedm hodin zavřená

Vážná dopravní nehoda ráno uzavřela hlavní silniční tah mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem. U Antonínova Dolu se...

Zastřelením chovné fenky spáchal myslivec jen přestupek. Majitelka žádá soud

Policie na Vysočině ukončila vyšetřování případu, při němž myslivec zastřelil fenu chovného psa přímo před očima její...

Děti se s učitelkami loučí ráno, v jihlavské školce se saunou nocují

Od loňského září je v Jihlavě v provozu mateřská škola, kde mohou děti strávit noc. Režim jedné ze tříd je nastaven...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nabídku dopingu jsem kdysi dostala a odmítla, řekla Neumannová v Rozstřelu

Během příštího víkendu (18. - 19. ledna) se do Nového Města na Moravě sjede to nejlepší, co aktuální svět běžeckého...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Autobusový dědeček vozil cestující čtvrt století, teď jde karosa do aukce

Ještě na podzim to byl nejstarší provozuschopný autobus ve službách dopravního podniku v celé republice. Pravidelně...

Na Vysočině se objevila ptačí chřipka, v Česku je znovu po třech letech

V Česku se po třech letech objevila nákaza ptačí chřipkou. Vysoce patogenní typ H5N8, který se ale nepřenáší na lidi,...

Dovezeme si tygra přímo z Indonésie, plánuje ředitel jihlavské zoo Vašák

Historicky nejvyšší návštěvnost měla loni jihlavská zoologická zahrada. Jejími branami prošlo za 12 měsíců 346 600...

Po srážce u Jihlavy zemřel řidič, silnice na Brod byla sedm hodin zavřená

Vážná dopravní nehoda ráno uzavřela hlavní silniční tah mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem. U Antonínova Dolu se...

Najdete na iDNES.cz